Як правильно зробити новачкові відводок бджіл, щоб отримати прибуток з пасіки

Досвідчені бджолярі знають, що навесні необхідно зробити таку процедуру, як відводок бджіл. Якщо пасіка тільки почала існування, це допоможе отримати необхідну кількість сімей. На старому бджолиному поселенні робота відновить чисельність комах і дасть можливість вирощувати їх на продаж.

Що собою являє процес і терміни його виконання

Отводок бджіл – це нова сім’я, в якій є робочі бджоли і матка. Створюють її штучним шляхом, поділивши сильне сімейство навпіл або відібравши кілька рамок розплоду і активних робочих особин. В результаті одна частина комах залишається з рідною материнською особиною, а в другу підселюють нову або ж її виводять самі бджоли.

Працювати на пасіці починають навесні. Точні терміни залежать від регіону. Бджола виходить із зимової сплячки при температурі + 10 ° C. У середній смузі відводок бджіл виробляють в кінці березня. Для процедури вибирають сонячний, теплий день.

Увага! Якщо вчасно не розділити сильні сім’ї, бджоли почнуть роїтися.

Слід знати, що забирати розплід дозволяється тільки у сильного сімейства. Визначають це за кількістю заповнених рамок. Їх має бути не менше 7 штук. Для розплоду відбирають 1-2 рамки з нелітними «трудівниця».

основи бджільництва

Навесні існує 2 варіанти відводка:

  • ранній;
  • пізній.

Перший проводять щороку без винятку. Особливо важливий ранній варіант при виникненні необхідності збільшити продуктивність пасіки. По термінах професіонали рекомендують приступати до роботи на початку-середині квітня. До цього часу повітря прогрівається до + 20 ° C. Затягування з процедурою призводить до роїння і, як наслідок, втрати контролю над сім’єю.

Пізній відводок проводять, коли жителі вулика зміцніли, обзавелися трутнями і маткою. Варіант складніше раннього, так як вилетіла в шлюбний політ бджола може не повернутися. Оптимальні терміни проведення пізнього отводка – середина-кінець травня.

Правила формування

До того як буде зроблений відводок слід підготувати вулика. «Житло» комах утеплюють, вставляють всередину дошки, стелі і стільники. Деякі практикують приміщення відводків в загальний вулик, попередньо розділивши його навпіл.

Бджоли живуть відповідно до суворої ієрархії, на чолі якої стоїть матка. Для отводка «головна» бджола або набувається у інших пасічників, або обчислюється з родини під час обльоту.

Під час процесу формування слід дотримуватися певних правил:

  • Роботу з комахами проводять навесні, коли сім’ї остаточно прокинуться і прийдуть до тями.
  • Ранні відведення створюють тільки з рояться сімей.

відводок бджіл

  • На той час, коли буде проводитися формування, повинні з’явитися трутні. Ці особи потрібні для запліднення матки.
  • Температура повітря повинна бути не нижче + 25 ° C. При більш низьких показниках матка з гнізда не вилітає і, відповідно, не відбувається запліднення.
  • Якщо племінна бджола купується у спеціально займаються цим людей, відводок роблять раніше звичайних термінів.

Під час пізнього створення отводка матка повинна відкласти яйця за 40 днів раніше до першого хабар. Тільки так до термінів збору меду сім’я встигне зміцнитися.

Новий вулик без матки

Створити бджолиний відводок можливо і без матки. Роблять це так:

  1. На пасіці виділяють сильне сімейство. Визначають це за кількістю рамок. Їх має бути 12-17 штук.
  2. Готують абсолютно ідентичний за образом і внутрішнім наповненням вулик.
  3. Після того як робочі бджоли відправляться на збір нектару, нове гніздо встановлюють поруч зі старим. Рамки ділять порівну.

По поверненню додому трудівниці рівномірно розподіляться по обом однаковим будиночків. В результаті одна з сімей залишиться зі старою маткою.

Увага! При відсутності головної бджоли робочі особини створюють її самостійно. Личинок, призначених для цієї ролі, годують маточним молочком. Така їжа містить гормони, що стимулюють активний розвиток статевої системи. Матка розвивається 16-17 днів, а бджола, яка буде працювати – 21.

Через 4 дні бджоляр перевіряє, заклали «трудівниці» нові маточники. Трохи пізніше виробляють вибракування. При необхідності сім’ю підсилюють рамою з засівом. Через добу вулик перевіряють. Нова материнська особина до цього часу повинна здійснити перший засів. На цьому формування отводка закінчують.

Увага! У деяких випадках матка виявляється неякісною. Бджолярі повертають всіх особин до старої «королеві» і повторюють розподіл сім’ї в наступному сезоні.

Ранній варіант

Якщо потрібне термінове підвищення продуктивності пасіки на 50-70% слід вдатися до створення ранніх відводків. Краще, щоб вони були збірними. Роботу виконують за наступною схемою:

бджолині соти

  1. Забирають по 1-2 рамки з нелітними особинами у сильних, добре перезимували сімей. Матка залишається.
  2. Складають рамки в окремий ящик. Всього їх знадобиться 6 штук.
  3. У новому гнізді встановлюють рами з розплодом посередині.
  4. З одного боку ставлять мед, з іншого воду.
  5. Гніздо закривають і витримують в такому стані добу. За цей час льотні бджоли залишать пасіку.
  6. До отводку поміщається плодова материнська бджола.

В результаті подібної маніпуляції, приблизно через 20 днів вулик повністю формується. Ще через тиждень він підійде для створення нових сімей.

Увага! Відведення зі старих бджіл не розвиваються. Найкращим варіантом вважається створення бджолиної сім’ї з особин різного віку.

І досвідчені і початківці пасічники повинні вміти створювати новий відводок бджіл. Тільки після освоєння цієї відповідальної роботи можна буде кожен сезон отримувати з пасіки прибуток.

Відведення: відео