Наявність тіньовитривалих чагарників в саду важливо не тільки для декоративності. Такі рослини чудово підійдуть для облаштування зони відпочинку в затінку. Видів цих чагарників багато. Ви цілком зможете підібрати щось з великого списку на свій смак.
Що слід знати перед посадкою тіньовитривалих чагарників
У природі є чимало тіньолюбних рослин. Вони вважають за краще рости без потрапляння прямих сонячних променів. Тіньовитривалі – ширша група. Вона також включає в себе культури, які при потребі адаптуються і в тіні великих дерев або будівель. Однак їм все ж потрібно близько 5-6 ч світла.
Місця навколо майбутніх чагарників можна зайняти почвопокровними і квітучими рослинами. Серед них також чимало тих, що люблять тінь. Наприклад, конвалія. Він гарний, невимогливий до відходу і швидко розростається.
За відсутності сонця тіньовитривалим чагарниках необхідний правильний склад грунту. Батьківщиною цих культур, як правило, є ліс, тому земля їм потрібна відповідна: з нейтральним pH і хорошим рівнем родючості. У кожного виду свої нюанси. Показником того, що ви правильно підібрали грунт, буде пишний ріст і повноцінний цвітіння.
Порада. Найкраще виростити ті чагарники, які притаманні саме вашого регіону. Вони адаптовані до клімату та інших природних особливостей.
Інші аспекти вирощування тіньовитривалих чагарників:
- Вони не люблять тісноти. Дотримуйтесь рекомендовану для кожного виду дистанцію.
- Низькорослі види використовуйте при зміцненні та оздобленні насипів.
- Форма, висота, рясність цвітіння багатьох чагарників контролюється звичайної обрізанням.
Плодові чагарники для тіньових куточків ділянки
Існує невелика група плодово-ягідних кущів, які здатні давати урожай без інтенсивного освітлення. При нестачі світла цілком нормально розвивається більшість сортів малини та ожини. Це пов’язано з походженням культур. У дикій природі чагарники виростають в глухих хащах і сирих ярах. Ожина і малина адаптуються в глибокій напівтіні, коли промені потрапляють на гілки всього лише кілька годин на добу.
Порада. Непогано справляються з дефіцитом освітленості агрус і барбарис. Їх часто висаджують поряд з малинник. Так ви можете створити ягідний куточок в своєму тінистому саду.
Сучасна селекція вивела окремі тіньовитривалі види і серед інших плодових чагарників і дерев. Вибирати з них не складно. Дізнавайтеся в місцевих розплідниках і садових магазинах про деталі, які сорти підготовлені до висадки в вашому регіоні, які зможуть рости в тіні, наскільки вони смачні і продуктивні. Остерігайтеся підробок. Працюйте тільки з перевіреними продавцями, експертами та виробниками.
Види тіньовитривалих чагарників для декорування ділянки: назви
Найбільш пристосовані до тіні рослини відрізняються цікавими зовнішніми даними:
- Бузок. Звична для міського пейзажу культура вже давно адаптувалася до високого вмісту шкідливих газів в повітрі, морозам і посухи. Вона цілком зможе перенести і висадку в тіні, хіба що щедрість цвітіння дещо зменшиться. Опис бузку широко відомо. У висоту може досягти 5 м.
- Бузина. До декоративних різновидів цієї культури відносять чорну, червону, а також канадську. Кущ гарний і коли цвіте і коли плодоносить (на фото). Бузина, як і бузок, високо стійка до негативних факторів середовища, в тому числі дефіциту освітленості.
бузина
- Бирючина. Її густі гілки використовують в якості матеріалу для живого огородження. Подібну висадку садівники використовують і в затінених місцях. До таких умов бирючина готова. Кущ відрізняється красивим листям. Ось тільки морози переносить недостатньо добре.
- Кизил звичайний. Багато років успішно застосовується дизайнерами ландшафтів для створення живоплотів і в групових зелених композиціях. Цвіте кизил навесні, жовтими суцвіттями. У цей період чагарник особливо ароматний. Восени на місці квітів утворюють яскраві плоди. Та й взимку кизил або дерен виглядає досить привабливо.
- Ялівці. Дуже красиві представники хвойних рослин. Добре вписується в більшість ландшафтних рішень на ділянці. Кущі елегантно виглядають у вигляді одиночної посадки, в оточенні квітів. Ялівцю не має значення, при якій кількості сонце йому рости.
ялівець
- Жасмин садовий, або Чубушник. Відомий в народі любитель тіні. Переносить зими, не капризний під час догляду – теневинослив, невибагливий, зимостійкий. Влітку рясно покривається квітами з густим, сильним ароматом.
Інші різновиди тіньовитривалих чагарників
Перерахованими видами коло рослин, придатних для посадки в тіні, не обмежується. Серед інших культур:
- вейгела;
- вістерія;
- форзиція;
- снежноягодник;
- рододендрон.
Вейгела – ще один яскравий представник чагарників, що вважають за краще тінь. Цвіте красиво, починаючи з кінця весни. Посадку вейгели практикують для прикраси простору у парканів або в складі живоплоту. Також вона зможе рости під великим деревом.
вейгела
Вистерия дуже красива під час свого пишного цвітіння. Цією культурою декорують садові перголи, арки, альтанки, висаджують уздовж стін або огорож. Форзиція в період цвітіння покривається яскраво-жовтими суцвіттями. Вона візуально «зігріє» тьмаве місце в саду.
Увага! Цей чагарник скидає листя перед зимою.
Снежноягодник особливо цінний під час плодоношення. Плоди ростуть на ньому тривалий термін, до перших заморозків. Ягоди – білі, з невеликим зеленим або рожевим відтінком і рум’янцем. Рододендрон – ще один затребуваний чагарник в умовах клімату РФ. Росте, навіть якщо його затінити, в аскетичних умовах. Відрізняється дуже красивим цвітінням.
Тіньовитривалі рослини допоможуть прикрасити самі непривабливі місця на присадибній ділянці. Садовод має 3 варіанти облаштування такого куточка: плодовими, квітучими або декоративно-листяними чагарниками. Всі вони відрізняються привабливим зовнішнім виглядом.