Як розмножити чагарник жимолость їстівну зеленими живцями

розмноження жимолості живцями навесніНепогано мати в своєму саду чагарники, що приносять ранні і дуже вітамінні ягоди. І, звичайно ж, хочеться, щоб їх було побільше. Як розмножити їстівну жимолость за допомогою живців у весняний і літній періоди буде розказано в статті і показано у відповідному відео.

Що за ягода – жимолость?

Відомо, що в ягодах їстівної жимолості міститься неймовірна кількість вітамінів. А якщо врахувати, що дозрівають вони в найбільш ранні терміни, коли основна частина плодів в саду тільки зав’язується, то цього чагарнику просто немає ціни. З ягід були виділені:

  • цукру;
  • органічні кислоти;
  • пектин;
  • вітаміни С, А, Р групи В;
  • різні мікроелементи.

Особливо варто відзначити, що вітаміну С в них міститься практично стільки ж, скільки і в чорній смородині. Це якість дуже цінно при обліку нестачі корисних речовин в весняний період.

розмноження жимолості живцями навесніПлоди жимолості

Високий відсоток вітаміну Р також відіграє значну роль. Речовина допомагає засвоюватися іншим складовим, підтримує роботу серцевого м’яза і кровотворні процеси в організмі.

Зовнішній вигляд і особливості рослини

Жимолость – дуже скороплодная культура і може давати врожай на наступний рік після посадки саджанця.

Порада. Не варто дозволяти рослині так швидко плодоносити. Краще почекати років 2-3, що дозволить йому зміцніти.

Цвісти рослина починає перш, ніж розвинуться листя, а плоди дозрівають вже через 30 днів після утворення зав’язі. Морозостійкість жимолості дуже висока. Але під час зимових відлиг рослина може сильно постраждати.

Описати жимолость можна так:

  • чагарник 1-1,5 м заввишки зі зростаючими вгору, гіллястими пагонами;
  • квітки зеленого кольору, непоказні, стійкі до заморозків;
  • ягоди синього забарвлення з явним восковим нальотом, подовженої форми;

розмноження жимолості живцями навеснігілки жимолості

  • вага і довжина плодів різниться в залежності від сорту – 1,5-1,8 г і 1,0-2,0 см відповідно;
  • на смак кислі;
  • коріння потужні, сильно розгалужені;

Урожайність жимолості не надто висока, але з деяких дорослих кущів можна отримувати до 3 кг ягід.

Як розмножують жимолость

Щоб розвести на ділянці цю корисну культуру, садівники користуються такими методами:

  • живцюванням;
  • за допомогою відводків;
  • діленням куща.

Порада. Насінням розмножувати рослина не варто. При такому методі практично повністю втрачаються батьківські якості.

Два останніх способу не сильно популярні. Ділити можна тільки старі, сильно розрослися кущі, а пригнути гілку до землі, щоб використовувати її як відводок, часом буває складно. Пагони досить крихкі і ростуть вертикально, тому часто ламаються.

Розмноження живцями

Жимолость можна розмножувати як зеленими так і здеревілими живцями. Перший варіант практикується в весняний час, другий – восени. Для розмноження ще не встигли одревесневеть частинами пагонів потрібно виконати наступні маніпуляції:

розмноження жимолості живцями навесніЗаготівля живців жимолості

  1. Заготовити черешки.
  2. Підготувати череночніке або ящики під посадку.
  3. Правильно посадити відрізки пагонів.
  4. Забезпечити догляд.

Як заготовити черешки

Живці з молодих пагонів нарізають відразу після того, як кущ відцвіли. При більш ранніх або пізніх термінах заготовки відзначається низька приживлюваність – половина з висаджених екземплярів не проростає. Для живцювання вибирають найбільш потужні паростки цього року. Їх ділять на відрізки 10-12 см, що включають дві-три бруньки. Це і будуть живці.

Порада. Щоб уникнути пересихання живців, їх краще заготовлювати рано вранці.

З живців потрібно повністю видалити нижнє листя, а від верхніх залишити половину. Такий прийом зменшує випаровування і прискорює ріст коренів. Верхній зріз, на висоті 1,5 см від завершального междоузлия, роблять горизонтальним, а нижній – косим. Потім живці поміщають в воду з додаванням стимуляторів коренеутворення. Так витримують добу.

Порада. Замість замочування можна припудрити нижній зріз спеціальним порошком, стимулюючим утворення коренів.

Як влаштувати череночнік

Грядка-череночнік – це той же ящик, тільки без дна. Облаштовують її в тому випадку, коли потрібно проростити багато живців.

Для каркаса бажано використовувати дерев’яні дошки. Вони не нагріваються влітку до високої температури, а взимку не сильно охолоджуються. Дно череночніке встеляють дренажним матеріалом. Поверх засипають підготовлений грунт (пісок, садова земля і торф 1: 1: 1). Грунт добре зволожують і рівномірно проробляють отвори дотримуючись дистанції 5 см.

розмноження жимолості живцями навесніукорінення живців

Держак висаджують так, щоб нижнє міжвузля повністю занурилося в лунку. Після його добре обжимають землею. Над череночніке встановлюють каркас і накривають його плівкою.

Порада. Якщо потрібно проростити кілька живців, їх можна посадити прямо в грунт і накрити пляшками з прозорого пластика.

Догляд за живцями

У догляді за живцями жимолості немає нічого складного. Все зводиться до поливу і провітрювання. Укриття повністю знімають восени. На зиму укорінені молоді рослини добре прикривають листям або ялиновим гіллям. Навесні жимолость можна висаджувати на вибране місце в саду. Якщо живці слабкі, то їх дорощують в череночніке ще один сезон.

Для хорошого запилення і, отже, отримання пристойного кількості ягід, потрібно висаджувати по кілька кущів недалеко один від одного.

Розмножити жимолость за допомогою зелених живців досить просто. При такому методі, вже через три роки, з вирощених самостійно кущиків можна буде збирати відмінний урожай і радувати себе і близьких ранніми вітамінами.

Як черенковать жимолость: відео