Таке невибагливе декоративна рослина, як дикий (дівочий) виноград, несе велику естетичну цінність. Пружні і гнучкі ліани з частими листочками густо обплітають опори, паркани, стіни будинків і густо застеляють грунт. Батога дикого винограду (інша назва дівочого) можуть досягати в довжину 25-30 метрів і чіплятися за найменші шорсткості. Восени на кущах визрівають сині ягоди, не придатні в їжу.
Дикий виноград на паркані
Це цікаво! Назва «дівочий» або «незайманий», тобто невинний, виноград отримав завдяки можливості плодоношення без участі чоловічих рослин. В цьому випадку наводиться аналогія з непорочним зачаттям.
Переваги дикого винограду
Переваги цієї рослини в тому, що воно не вимогливо до якості грунту, освітленості, частоті поливу. Якщо посадити кущ з північного боку або в затіненому місці саду, листя до морозів залишаться зеленими. Якщо ж виноград буде рости на сонячній ділянці, восени вам пощастить спостерігати всі відтінки червоного – від яскравого оранжевого до бордового і пурпурного.
Дівочий виноград не боїться морозів, посухи, хвороб і садових шкідників. Розростається швидко, з третього року життя дає квіти і плоди. Підживлення проводити можна, але не обов’язково. Єдиний необхідний догляд – щорічна обрізка і напрямок ліан для формування куща.
Найчастіше дикий виноград садять на паркані або уздовж стін будівель. З його допомогою можна прикрасити нудні сірі або застарілі будівлі. Однак важливо пам’ятати, що потужна коренева система може завдати шкоди фундаменту будівлі, а ліани підчепити покрівельний матеріал на даху. Щоб уникнути останнього, стежте за розростанням і напрямком пагонів.
Виноград використовується для формування живоплотів. Для цього його можна посадити уздовж паркану з сітки рабиці, дерев’яних садових шпалер. По бетонній, металевому і дерев’яному огорожі батоги винограду теж плетуться чудово.
Багаторічний дівочий виноград на паркані
Де, коли і як садити?
Дикий виноград добре розвивається як в тіні, так і на сонце. У притінку кущ буде рости повільніше, а листя на осінь не змінить колір. На добре освітленій ділянці виноград росте інтенсивно, зі зміною сезону листя стає яскраво-червоними, помаранчевими, червоних, пурпуровими. Для естетики і різноманітності рекомендують поєднувати два-три види дівочого винограду і висаджувати з різними по освітленості місцях в саду.
Посадити рослину можна на відкритій ділянці, але обов’язково передбачайте міцні опори, за якими будуть витися ліани. Найбільш прийнятний варіант – біля паркану або будівлі. Щоб не бояться за збереження фундаменту, посадіть кущі на відстані 2-3 метрів від стіни, а до будинку підведіть опори, як для звичайного столового винограду.
Якщо в саду є занадто темні або кам’янисті місця, де нічого крім кропиви не хоче рости, висадіть туди дикий виноград без опор. Це почвопокровноє рослина і вже через кілька років на тому місці у вас утворюється щільний красивий килим.
Потужні коріння винограду можуть бути агресивними до поряд зростаючим рослинам, тому садівники не рекомендують садити його біля плодових кущів і дерев, а також біля городу.
Садити саджанці партеноціссуса (наукова назва) в сад можна навесні і восени, у вересні або середині жовтня. Садівники з досвідом радять садити молоді кущики восени, так як до настання морозів коренева система встигає зміцніти, а рослина адаптуватися. До наступного літа виноград буде витрачати сили тільки на зростання.
Висаджувати на постійне місце рекомендовано саджанці віком до двох років. Рослини від 3 років і старше з довгими батогами (понад три метри) складно відокремити від попередньої опори, не поранивши їх.
Посадка саджанців дикого винограду
Обране місце очищають і перекопують. Робиться поглиблення на 15 см. На дно ямки насипають щебінь або керамзит, який виступає в ролі дренажу. Для харчування молодому рослині в яму додають торф, перегній або садовий компост. Саджанець заглиблюють на 1-2 сплячі бруньки (якщо це держак) або до прикореневої шийки, і закопують. Рослина поливають 8-10 літрами води. Слідкуйте за швидкістю приросту і розвитком листя.
Відстань між рослинами при висадці в середньому 1-2 метра. Грунт навколо куща можна і потрібно замульчувати листовим опадом, соломою або деревною корою. Це додасть декоративного ефекту, захистить землю від швидкого висихання, а також заб’є бур’яни.
Як посадити уздовж забору?
Якщо ваша мета – щільно закрити паркан ліанами, висаджуйте виноград через 1 метр або частіше. Так рослина швидше розростеться і густо закриє всі, що потрібно. Але якщо вирішите садити саджанці на відстані 1-1,5 метра, через два роки зможете зробити огорожу густішою за допомогою відведень або посадити в «лисинах» живці.
Що робити, якщо висота забору набагато менше ліан рослини? Традиційний паркан має висоту 1,5-2 метра. Дівочий виноград може розростатися на всі 30 метрів. В цьому випадку потрібно регулярно підрізати ліани, і формувати кущі огорожі. Як варіант, батоги можуть вільно спадати з паркану, плентатися по землі і там вкорінюватися. Таким чином утворюється жива огорожа у вигляді хвилі.
Як розмножувати виноград?
Розмноження дівочого винограду частіше виробляють відводками і живцюванням, хоча можливий розлучення:
- насінням;
- кореневими відростками.
Отводками ділять виноград з весни, коли нирки набухають, і по вересень. Від материнського куща відводять лозу без механічного відділення. Викопують поглиблення на довжину батоги і глибиною 5 см. У ямку насипають компост, торф або перегній, і без зміни викривлення батоги укладають її. Отводку фіксують на землі шпильками для волосся або розігнутими скобами, і прикопують. Якщо на лозі є листя, їх залишають поверх грунту. Поливають водою. Через рік (бажано в серпні), коли відводка пустить коріння і піде в зростання, лозу потрібно відокремити від материнської рослини і пересадити на інше місце, де виноград буде рости в решту часу.
Живцювання вимагає більше витрат часу. Для отримання живців вибирають здорову батіг минулого року. Якщо поділ відбувається навесні, нирки повинні бути вже набряклими. Як правило, чергування вузлів наступне: дві сплячих нирки, одна активна. Лоза ділитися на сегменти так, щоб в них налічувалося 3-4 бруньки, з яких 1-2 крайніх прокинулися. Нарізати черешки можна до осені. Принцип поділу батоги з листям той же.
Розмноження дівочого винограду живцями. Готові живці.
Укореняти живці найкраще відразу у вологому грунті в окремих контейнерах розміром 15х20 см. Таким чином рослині буде достатньо місця для нормального вкорінення і зростання протягом року. Через рік саджанці потрібно пересадити на заздалегідь підібрані місця. Якщо ж ви вирішили посадити живці відразу в саду, рекомендовано ці ділянки помітити, щоб випадково не скасують, і не витоптати. Крім того, в перші 2-3 роки потрібно постійно виполювати бур’яни під молодим кущем. Як уже згадувалося, краще відразу виноград замульчувати.
З насінням справа йде складніше. Перед посадкою насіння повинні пройти стратифікацію, тобто, загартування холодом. Для цього їх:
- 6 годин вимочують в холодній воді;
- 3 години у вологому субстраті (піску);
- витримують в холодильнику 5-7 днів;
- після холодильника залишають насіння в теплій воді, тут вони прогріваються і набухають протягом 2-3 годин;
- набряклі насіння висіваються в грунт на глибину 1 см.
Краще сіяти відразу в окремі горщики, щоб при пікіровки не порушити кореневу систему. Якщо сіяти насіння в квітні, паростки з’являться вже через місяць. Якщо посів проводився восени, пересадити у відкритий грунт саджанці можна буде тільки в середині-кінці літа.
Кореневі відростки – молода поросль біля материнської рослини. Це вже сформований кущик, який потрібно акуратно відкопати і пересадити на інше місце. Актуально таке розмноження, якщо в саду є доросла рослина.
У кожному саду повинен бути дівочий виноград. Це справжня окраса, яке не вимагає так багато сил і часу на догляд, як плетистая троянда або клематис. Просто і красиво – це складно? Ні в якому разі! З диким виноградом ви зможете прикрасити свій сад з найменшими витратами.