Для домашніх тварин життєво необхідний легкий і безпечний доступ до води. У тому випадку, якщо тварина одне, то для водопою буде досить індивідуальної чаші, але для кількох необхідно обладнати групову поїлку з підігрівом. Поїлки є обов’язковим інструментом у домашньому господарстві. Від того, як обладнано місце, де тварини заповнюють свої потреби в рідині, залежить їхнє здоров’я, отже, і продуктивність ведення домашнього господарства.
Які бувають автопоїлки
У маленьких і великих фермерських господарствах використовуються поїлки для тварин, що утримуються без прив’язі. Виділяють такі типи:
- Переносні.
- Стаціонарні.
Переносні застосовують при пасовищному утриманні, а стаціонарні встановлюють в приміщеннях. Їх обладнають для всіх тварин, що утримуються в господарстві:
- кроликів;
- гусей, курей і інших птахів;
- для ВРХ.
При цьому в великих господарствах поїлок з підігрівом може бути кілька, наприклад по одній на кожен ряд. Також обладнають поїлки рівневого типу для ВРХ, що міститься на прив’язі – вони знаходяться на різних рівнях і за рахунок тиску подаються порціями. Групові та рівневі поїлки полегшують процес догляду за тваринами, так як вода надходить відразу декільком особам, хоча потрібно враховувати, що при цьому підвищується і ризик зараження інфекційними хворобами всього поголів’я.
При виготовленні використовують:
- дерево;
- пластмасу;
- чавун або будь-який інший метал.
Пластикові поїлки витримують великий діапазон температур, довговічні і досить прості в догляді.
Устаткування водопою своїми руками
Досить прості поїлки виготовляють самостійно з підручних матеріалів. Для цієї мети зміцнюють звичайне відро і в міру необхідності підливають воду. Можна виготовити жолоб з тих матеріалів, які завжди знайдуться в господарстві:
- дерева;
- пластика;
- викладеного та оштукатуреного цегли;
- металу.
Резервуарами з водою для тварин можуть бути звичайні відра. Вони доступні і мають низьку ціну, але такий варіант не дуже надійний, і, крім того, має малу ємністю.
Увага! Більш цікавим варіантом можуть бути корито або таз з більшою ємністю. Однак ці варіанти застосовні тільки в дрібних господарствах, оскільки потрібен постійний долив води вручну.
При досить великому поголів’я ВРХ використовуються групові моделі поїлок з підігрівом. Один з найпростіших варіантів – довга труба з завареними кінцями збільшеного діаметру, розпиляної уздовж. Якщо немає водопроводу, цю ємність заповнюють водою, в зимовий час, використовуючи бойлер для її підігріву. Таким чином, тварини отримують вдосталь води, не встигає замерзнути.
Клапанні і поплавочние автопоїлки
При наявності централізованого водопроводу, можливе використання клапанних або поплавців пристроїв. Клапанна поїлка підключена до водопроводу. Подача пиття регулюється самим тваринам, коли воно при спробі напитися натискає на важіль мордою. Такий пристрій часто виходить з ладу, адже тварини можуть бути примхливими.
Поплавочная поїлка влаштована за принципом бачка унітазу. Від труби вгору відходять ємності невеликого розміру і окремий резервуар, в який надходить питво. У цьому резервуарі встановлений регулює рівень рідини поплавок. Такий пристрій діє таким чином:
- Тварини п’ють воду, її рівень в системі знижується.
- Завдяки поплавця в систему надходить новий приплив води, щоб заповнити її рівень в системі.
Порада. Використання поплавковою системи має серйозний недолік – під час морозів може замерзнути частина водопроводу. Щоб уникнути цього, а також для зниження захворюваності тварин, доцільно влаштувати підігрів води.
Облаштування подачі теплої води для тварин
Існують поїлки з підігрівом для тварин двох видів:
- подача підігрітої води в цілу систему;
- окремий підігрів у кожної поїлки.
При стійловому утриманні тварин із застосуванням окремих поїлок варто використовувати подачу підігрітої води, так як установка нагрівачів в кожну нерентабельно. Однак при значній протяжності труби вода може остигати, або навіть замерзати.
У поїлках групового типу для ВРХ на безприв’язному утриманні застосовується індивідуальний підігрів, при якому монтується обігрівач з термостатом для підтримки необхідного температурного рівня.
Увага! Поїлки, влаштовані таким чином, не гігієнічні і можуть ставати джерелом поширення інфекції.
У ємності для води проробляють три отвори:
- Для підвідної воду труби.
- Для виведення пиття в жолоб.
- Для обігрівача.
Якщо на фермі є газовий котел, то замість обігрівача дешевше використовувати його, і температуру регулювати на котлі. У бак монтують клапан з поплавком.
Варто звернути увагу, що корови вибагливі, і можуть відмовитися пити воду, яка погано пахне або в ній плаває сіно. Тому після кожного годування необхідно очищати поїлку. Для запобігання засмічення кормом зливна труба повинна бути достатнього діаметру, щоб через неї йшов дрібне сміття. Великий прибирають вручну.
Отже, дбайливе ставлення до тварин, зокрема, обладнання якісної системи для напування тварин, принесе позитивний ефект. Що мешкають в комфорті тварини, що не мають недоліку в їжі і воді, дають якісну продукцію, затребувану серед споживачів. Це дозволяє господарству успішно конкурувати на продовольчому ринку і зайняти на ньому передові позиції.