Як самостійно виготовити ямобур для робіт на земельній ділянці

ручної ямобурУ власників земельних ділянок рано чи пізно виникає потреба в інструменті, яким можна робити неглибокі ями, лунки або свердловини. Такий пристрій – ямобур – використовується в побуті і будівельних роботах на ділянці: монтажі забору або навісу, всіляких стовпів і навіть облаштуванні грядок перед посадкою саджанців і ін. Для цих цілей цілком підійде портативний ручний, електро- або бензоваріант інструменту. Щоб зробити ямобур в домашніх умовах, скористайтеся рекомендаціями досвідчених майстрів.

Ямобур: принцип роботи, інструмент і матеріали

Найпростіший варіант інструменту складається з невеликої кількості елементів:

  • стійки або труби з металу (рідше – дерева);
  • поворотної ручки у верхній частині;
  • шнека з протилежного кінця.

Працює ямобур на основі загальновідомих фізичних постулатів. За фактом він перетворює зусилля рук (імпульс мотора) в обертання шнека і підняття на поверхню грунту за принципом гвинта Архімеда. На фото видно, як виглядають типові саморобні пристрої. Ямобур використовують для:

  • вироблення піску і глини;
  • взяття зразків грунту;
  • формування міні-свердловин для вкопування опор для вуличних лавок і столів, парників, веранд, огорож, парканів, воріт, стовпів;

як зробити бур самостійноямобур ручної

  • висадки садових культур з стержнеобразним кореневищем;
  • проведення системи зрошення в саду;
  • контролю рівня підземних вод;
  • копки колодязів, вигрібних і компостних ям;
  • буріння свердловин для зимової риболовлі.

Щоб зробити ямобур, спираючись на свої сили, складіть креслення вироби. У ньому вкажіть задану довжину пристрою, виходячи з особистих потреб і особливостей завдань. Цей параметр визначить довжина підібраного вами металевого жердини: труби діаметром 12 мм або сталевого прута. Зазвичай вона варіюється в межах 1-2 м. Також щоб зробити ямобур, вам будуть потрібні:

  • металевий лист, 1,5-2 мм товщини;
  • невеликої сталевої відрізок для ножа і наждак для його заточування;
  • зварювальний апарат;
  • відрізок старого шланга для ручки (трохи товщі діаметра жердини);
  • плоскогубці.

Порада. Підберіть шнек з декількома додатковими лопатями, щоб збільшити ефективність проходки землі.

Виготовлення робочої частини ямобура

Для початку вирішіть, яким буде зовнішній діаметр ріжучої частини ямобура. Спирайтеся на основні завдання, які будете ставити перед пристроєм. Тепер можна приступати до монтажу ямобура:

як зібрати бур

  1. Виріжте з металевого листа коло обраного розміру плюс 5-6 мм. Таких заготовок, швидше за все, вам знадобиться кілька.
  2. Точно по центру виріжте отвір, яке буде на 1-2 мм товще осі ямобура, жердини або труби.
  3. Зробіть рівний розріз по одному з радіусів сталевого кола. Розтягніть заготовку вертикально.
  4. Приварите вийшла спіраль до жердини. Шви робите з певним кроком, достатнім для міцного з’єднання частин. Гвинти (якщо їх більше одного) також необхідно зварити між собою.

Увага! Рекомендований кут нахилу порожнин гвинта до площини, перпендикулярної осі обертання бура, становить 25-30 °.

На вістрі пристрою знаходиться наконечник. Він забезпечує гарне проникнення ямобура вглиб землі. У промислових моделях використовується свердло. У саморобному інструменті можете приладнати плоский або будь-який інший наконечник. Для його монтажу висвердлюють отвір на кінці жердини. Якщо вісь виготовлена ​​з труби, то в отворі немає потреби.

Завершення складання ямобура

Наступний крок – виготовлення ножа. Він буде розташовуватися на вістрі ямобура і приймати на себе всю тяжкість різання землі, тому оберіть в якості основи ресорну сталь. Матеріал досить міцний, твердий, зносостійкий, добре зберігає гострими стан. Розмір майбутнього ножа повинен співпасти з параметрами робочого шнека. Широкий край заточите на обертовому наждаке. Зварювальним апаратом приробити його до нижнього краю шнека.

Порада. Збільшити зносостійкість сталевого ножа ви можете так: розжарити до червоного на вогні, а потім відразу опустити в холодну воду або масла.

Поперечна рукоятка завершить збірку ручного бура. Вона повинна добре лягати в руку і забезпечувати зручне обертання. Технічно ви можете виготовити її хрестом або Т-подібної. Рукоять слід посилити, приварив відрізки труб у вертикальній осі. Не забудьте надіти на ручку шланг, щоб зробити ямобур комфортним в управлінні.

Увага! Оптимальною для роботи вважається конструкція ручного бура, яка передбачає відстань від рукоятки до лопатей не менше 0,9 м.

Виготовлення моторизованого ямобура

Детальніше ознайомитися з принципами конструювання ручного бура в домашніх умовах допоможуть відео рекомендації. Також модель можна удосконалити, додавши в схему двигун. Це дозволить копати свердловини до 3 м. Мотор буде обертати ямобур за допомогою карданної передачі. Убезпечити таку систему від виходу з ладу через перевантаження і від нанесення шкоди працює з нею людині допоможе установка муфти.

бур можна оснастити мотором

Ці пристрої досить важкі, тому мають потребу в опорі і парі роликів для пересування. Крім того, на візку кріпляться двигун і все робочі частини, включаючи привід. Мотор ставлять з одного кінця рами опори, з іншого розташовують кронштейн. В результаті бур отримує вертикальну стійку, яка потрібна по час роботи.

Зробити ямобур простої конструкції в домашніх умовах нескладно, якщо ви маєте мінімальні навички ведення зварювання і слюсарних робіт. Навіть для моторизованого варіанту не потрібні серйозні електромонтажні роботи.

Ручний бур: відео