Небажані гості в курнику здатні накоїти чимало лиха. Щури люблять красти не тільки зерно з годівниць, часто фермерам доводиться стикатися з втратою курчат. Існує багато варіантів протистояння гризунам, але перевагу потрібно віддавати найшвидшим. Знищувати шкідників необхідно якомога швидше після їх появи.
Чим шкідливі гризуни
Збиток, який наносять ці маленькі звірятка, стосується як самого курника, так і його мешканців.
- Псування майна. Щури гризуть все, що зустрічається їм на шляху і заважає пробратися до зерна. Гіпсокартон буде усіяний дірами, бетонна стяжка поцяткована ходами. Незаплановані отвори в стінах і підлозі призводять до порушення мікроклімату приміщення.
Увага! Окремо варто згадати електричні дроти. Крім необхідності замінювати кабель, може виникнути коротке замикання, що може призвести до втрати всього приміщення.
- Хвороби і паразити. Гризуни небезпечні і для здоров’я курей. Щури переносять на своїй шкурі кліщів, клопів, а також збудників багатьох інфекцій. Відомо, що саме через велику кількість щурів в курнику може виникнути епідемія чуми або лептоспірозу курей, нерідкі спалахи сказу. Поява гельмінтів та інших паразитів – звичайна справа, їли в курнику завелися щурі.
- Корм. Щури в курник йдуть на запах їжі. Спустошивши годівниці раз, вони будуть приходити знову і знову. Крім крадіжки з годівниць, гризуни псують мішки з запасами.
- Курчата. Шкідники навідуються до курей не тільки за зерном. Гризуни не проти поласувати яйцями або пташенятами. Неважко здогадатися, до якого збитку приведуть систематичні позбавлення господарства курчат.
Методи виведення
Способи знищення шкідників традиційно діляться по типу дії.
- Механічний. Можливо найдієвіший і економічний спосіб позбавлення від гризунів. У спеціалізованих магазинах можна знайти найрізноманітніші пастки для пацюків. Є мишоловки, з яких при бажанні щура можна випустити, інші конструкції не передбачають збереження життя. Для того, щоб пастка спрацювала, потрібно подбати про приманки. Плюсом такого способу є абсолютна безпека для курей.
- Біологічний. У селах практично в кожному дворі є кішка. Це не випадковість. Самки безпородних кішок славляться своїми успіхами в лові щурів. Кішка-крисоловка здатна назавжди відвадити шкідників. Часто досить навіть запах хижака, щоб гризуни не наближалися до курей. Крім котів щури побоюються їжачків і собак. Гарним доповненням до мисливців буде боротьба за допомогою трав. М’яту або бузину можна розкласти по курятнику. Щури не переносять такі запахи і перестануть з’являтися у курей.
- Ультразвуковий. Хвильовий випромінювач здатний повалити гризунів в жах. Апарат необхідно встановлювати на стелі, направляючи промені в місця підкопів або просто в центр приміщення. Працюючий прилад видає низку звукових коливань, які вселяють почуття паніки в звірків.
Запобіжні заходи
Зневірені власники готові піти на радикальні заходи і вирішуються скористатися щурячою отрутою. Істотним недоліком даного способу є необхідність зачистки приміщення після застосування отрути. Яд гарантує знищення гризунів, однак, слід дотримуватися всіх заходів обережності, щоб уникнути отруєння птахів.
- Не варто насипати отрута в зерно, яке перебуває в доступі курок.
- Крім іншого, слід уважно стежити за гігієною і виробляти абсолютно всі маніпуляції з отрутою в гумових рукавичках.
- Зберігання хімічних засобів повинно бути продумано з урахуванням перебування в будинку маленьких дітей і домашніх тварин.
- Якщо доводиться поєднувати два методи боротьби з гризунами – біологічний і хімічний, потрібно простежити, щоб кішка не з’їдала отруєних щурів. У разі, якщо мисливиця звикла їсти гризунів, доведеться відмовитися від ідеї подвійного удару.
Порада. Щури часто встигають добігти до укриття перед тим, як препарат подіє. Краще купувати отрути з ефектом муміфікації. Це допоможе уникнути неприємних запахів.
Профілактика
Перше, що спадає на думку – це боротися з причиною уваги щурів до курника. Але щовечора прибирати зерна з годівниць клопітно і досить марно, адже гризуни можуть прийти за їжею і вдень. На стадії будівництва курника варто продумати питання захисту стін і підлоги від прогризаніі і підкопів.
- Бите скло. Щури нездатні подолати бетонну стяжку, якщо в цемент підмішати бите скло. Підійде такий спосіб і всередині курятника. Досить змішати гравій зі склом, і розсипати суміш на підлозі шаром не менше 20 см. Гризуни не зможуть пробратися крізь товщу гострих країв, а курям не завадять осколки.
- Залізні листи. Відсутність фундаменту не вирок. Долівку можна зміцнити залізними листами, укопаними в землю.
- Скловата. Популярний, але останнім часом все менш дієвий спосіб. Щури навчилися долати таку перешкоду.
- Сітка. Зміцнення стін і стелі дрібнопористої сіткою допоможе захистити курник.
Уже з’явилися дірки в стінах і підлозі стоїть відразу закладати сумішшю цементу зі склом.
Найкраще зовсім не допускати появи щурів в курнику. Але якщо доводиться виводити гризунів, потрібно пробувати всі варіанти. Гарною підмогою в боротьбі з шкідниками будуть колючі рослини – їх можна посадити поблизу від курятника. Щурам навряд чи сподобається постійно чіплятися за колючки по шляху до курника.