Як виростити гранат з кісточки в домашніх умовах

як виростити гранат в домашніх умовах з кісточкиГранат – рід невеликих дерев і чагарників, які вже не одне століття відомі всьому світу своїми неймовірно смачними і дуже корисними плодами. На жаль, виростити таке дерево в саду досить непросто, тому багато садівники-любителі намагаються вирощувати рослину в домашніх умовах. Сьогодні ви дізнаєтеся про те, як виростити гранат з простої кісточки, щоб в результаті отримати плоди (додаються фото і інструкція).

Гранат: опис, властивості рослини, характеристика сортів

Кімнатний або карликовий (як його ще називають) гранат – невелике деревце, висота якого рідко перевищує 1 м. Гілки рослини досить тонкі і колючі на дотик. Листя світло-зеленого відтінку, з глянцевою поверхнею, злегка витягнутої овальної форми, можуть досягати 2-3 см.

Карликові сорти граната рідко дають щедрі врожаї. Проте то невелика їх кількість, яке зав’язується на гілках, може досягати досить значних як для такого деревця розмірів – в діаметрі гранатові плоди бувають близько 4-5 см.

Як не дивно, але плоди карликового граната відрізняються настільки ж пікантним смаком, що і плоди звичайного граната. Що важливо, ці плоди мають неймовірно корисними для людського організму властивостями. Тому садівники-любителі (і не тільки) із задоволенням вирощують цю розкішне рослина в квартирі, в теплих невеликих оранжереях, садах і навіть в невеликих горщиках.

як виростити гранат в домашніх умовах з кісточкигранат Бейбі

Існує близько 500 різних сортів граната, серед яких можна виділити кілька таких, які підходять для кімнатного вирощування:

  • Бейбі. Півметрове рослина, яке в період цвітіння покривається одиночними або ж зібраними в мініатюрні пучки квітками, і досить-таки великими плодами (близько 6 см) жовто-коричневого кольору з невеликим рожевим рум’янцем. Вимагає запилення.
  • Карфаген. У період цвітіння рослини можна спостерігати невеликі, але пишно ростуть червоні квіточки (в період з кінця весни аж до перших осінніх днів) і такі ж невеликі дуже смачні соковиті плоди.
  • Шах-нар. Азербайджанський варіант карликового граната, при правильному догляді радує невеликими плодами округлої / грушоподібної форми з дуже смачними соковитими зернятками.
  • Рубін. Досягає 0,5-0,7 м у висоту. На тлі інших сортів дерева даного сорту відрізняються незвичайним забарвленням листя: квітки дерева пофарбовані в яскравий рубіновий колір. При правильному догляді плоди можуть досягати 7-8 см в діаметрі.
  • Узбекистан. Цей домашній сорт граната можна сміливо назвати гігантським: він досягає у висоту 2 м. Плоди середнього розміру (у вазі можуть досягати 100-120 г), кулястої форми, з тонкою шкіркою яскравого-червоного кольору.

Посадка культури

Посівний матеріал – це добірні кісточки від стиглого красивого і, головне, здорового граната. Також важливо подбати про те, щоб місце було підібрано грамотно. По-перше, воно повинно бути досить сонячним: оптимальний варіант – південь, південний захід. При досить інтенсивному сонячному освітленні рослина бажано прибирати в невелику затененность, а взимку тримати в приміщенні з температурою близько +10 градусів.

Увага! Майте на увазі, що ті гранатові кісточки для посіву, які продаються в спеціалізованих магазинах, є гібридами, тому плоди, які вийдуть в результаті вирощування рослини з купленої кісточки, не матимуть смакових якостей материнського дерева, але декоративність, безумовно, буде на висоті.

Кращий варіант для видобутку підходящої гранатової кісточки – з стиглого плоду вже зростаючого кімнатного граната. Отже, спочатку дістаньте все зернятка з плоду і ретельно очистіть їх від м’якоті. Вони повинні бути ніжно-кремового кольору, тверді на дотик.

як виростити гранат в домашніх умовах з кісточкиНасіння беріть із стиглих плодів граната

Годин на 10 можна замочити витягнуті насіння у воді, в яку додані декількох крапель розчину-стимулятора росту. Причому вода не повинна покривати їх повністю, щоб у насіння був доступ кисню.

Для посіву гранатових кісточок підійде звичний для квітникарів універсальний грунт, який продається в спеціалізованих магазинах. Складається він зазвичай з родючого грунту, торфу і піску. Попередньо підготовлені гранатові кісточки слід ретельно просушити, після помістити в грунт на глибину близько 1,5 см. Потім злегка змочити водою, накрити плівкою або склом, поставити в тепле місце. Здійснюється процес посіву гранатових кісточок зазвичай в кінці зими-початку весни: в цьому випадку відсоток пророщування куди вище, та й перші сходи з’являться вже через кілька тижнів.

Не забувайте час від часу зволожувати грунт і провітрювати її кожен день. При появі перших трьох повноцінних листочків можна здійснювати пересадку молодих саджанців по окремим горщикам. Коли на молодих паростках сформуються 5-6 повноцінних листя, слід їх прищипнути, щоб пішло зростання в 2 втечі. Добре розрослося рослина важливо ще раз прищипнути, щоб гранат перетворився на справжнє деревце.

Тонкощі догляду за гранатом

Щоб гранатове дерево почувалося комфортно і могло повноцінно цвісти в покладений йому термін, важливо подбати про те, щоб воно отримувало весь необхідний йому догляд.

Отже, почнемо з поливів. Здійснювати цей процес необхідно чітко під корінь, так щоб волога не потрапляла на гранатові листочки. Субстрат обов’язково повинен бути завжди злегка вологим. У період цвітіння бажано мінімізувати його, але грунт ні в якому разі не повинен пересихати. Воду для поливів бажано використовувати теплу, відстояну. У зимовий період кількість вологи має бути мінімальним.

як виростити гранат в домашніх умовах з кісточкиГранат в домашніх умовах може дати плоди

В період активного розвитку розсади можна підгодувати молоді паростки деревною золою, розведеної водою у співвідношенні 1: 1. У період цвітіння деревце слід підгодовувати рідкими комплексними добривами для рослин (періодичність – 2 разів на місяць з перервою в 2 тижні).

Домашній гранат досить часто уражається різними шкідниками на кшталт попелиці, кліщів і плодожерок. Від першої можна захистити рослину за допомогою розчину, що складається з води, тютюну та господарського мила. Від усіх інших відмінно допоможе цибульний або часниковий настій.

Іноді гранат хворіє на рак, який проявляється в растрескивании кори, усихання гілок і появі на поверхні кори губчастих здутостей. При виявленні перших ознак хвороби слід негайно вичистити кору до здорової тканини, обробити мідним купоросом і після замазати «рану» садовим варом.

В принципі, вищеописаних заходів досить для того, щоб виростити в домашніх умовах повноцінне гранатове дерево, яке свого часу порадує вас смачними плодами. Успіхів!

Вирощування кімнатного граната: відео