Як виростити лимон в домашніх умовах – догляд, обрізка, щеплення

Вирощування цитрусових будинку – заняття досить просте, за умови дотримання певних правил. Доступні сорти цих рослин прекрасно пристосовані для вирощування за вікнами наших квартир. Більшість з них не сильно відрізняються за вимогами. У цій статті докладно описано, як виростити лимон з кісточки в домашніх умовах. Доглянуті цитрусові дерева порадують швидким зростанням і збільшенням зеленої маси, а корисні плоди стануть їх кращою прикрасою і вітриною.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Вибір місця для вирощування

Щоб успішно виростити лимон вдома потрібно знати, як правильно вибрати місце і грунт для рослини. При виборі розташування горщика з кімнатним лимоном, потрібно враховувати вимоги цієї екзотичної рослини.

Освітлення

Рослини повинні мати доступ до якомога більшої кількості світла. Цитрусові деревця потрібно 8-12 годин сонячного світла, щоб рости здоровим і продуктивним. Для цього вибирають вікно з південної або західної сторони будівлі.

Вирощуючи дерево таким чином, не потрібно його часто вирощують, переміщати і змінювати позиції. Рослина важко звикає до нового куту падіння сонячного світла, раптового висвітлення затіненій раніше іншого боку крони. В результаті можуть з’явитися пожовтіння листя, зупинка росту, щоб пристосуватися до нових умов. Зрідка повертаючи дерево, отримаємо більш рівну крону, але ця процедура не обов’язкова.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Цитрусовим шкодить постійне переміщення з закритих приміщень назовні. Тому перенесення вранці або в хорошу погоду дерева на вулицю і повернення вночі додому втрачає сенс.

Це варто знати! Кухня – не краще місце для вирощування лимона. Пари від смаження, варіння, продукти згоряння побутового газу пошкоджують рослини.

Можна тримати лимон на терасах, балконах і в саду. При виборі цього методу вирощування потрібно знайти місце, що не піддається впливу прямих сонячних променів. Лимони погано переносять місця з сильним сонячним випромінюванням. Сонце може пошкодити листя, змусивши їх пожовтіти. Оптимальне місце в саду, на балконі – соняшникова або злегка затінене.

Протяги

При вирощуванні цитрусових зовні або всередині, важливо, щоб вони не стояли на протягах або місцях, де дме вітер. У дуже дощові роки потрібно захищати їх від надлишку води. Рослини, які стоять в саду, повинні мати хороший дренаж, горщики не повинні стояти прямо на землі.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Температура

Оптимальна температура навколишнього середовища для цитрусових.

Сезон Температура, градусів за Цельсієм Тепла пора року 20-30 зима 5-12

З жовтня по квітень лимони входять в стан спокою. Потрібно поступово знижувати температуру, різкі коливання можуть викликати пожовтіння і опадання листя. Взимку лимони тримають в приміщеннях, в самому світлому місці.

Місце біля радіатора опалення неприпустимо, занадто сухе повітря шкодить цитрусовим. Лимони можуть витримувати температуру нижче 0 градусів протягом декількох годин.

Оранжерея або теплиця – це гарне місце для цитрусових. У цих приміщеннях можна надати їм найбільш оптимальні умови для росту, цвітіння, плодоношення. Зимовий сад дозволяє підтримувати відносно постійну температуру, захищає від дощу, вітру. Можна використовувати інші опалювальні і вентильовані приміщення.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Який грунт потрібен для лимона?

Земля для домашнього лимона обов’язково повинна мати хорошу проникність.

Грунт повинна бути:

  1. дуже легкою,
  2. пухкої,
  3. не затримувати воду.

Вода, що застоюється в горщику, викликає гниття коренів цитрусових, тому структура грунту повинна легко пропускати воду, щоб надлишок витікав через отвори в горщику.

Найкращі ефекти при вирощуванні досягаються, коли достатня аерація грунту дозволяє легко рости коріння.

Найбільше лимон любить доступ повітря до коріння і швидке пропускання води.

На дні горщика розміщують шар дренажу з дрібного гравію або керамзиту.

Кислотність грунту для цитрусових

Цитрусові грунту повинні мати кислотність рН 5,5-6,5. Вимірювання ph землі роблять різними типами кіслотомеров, ph-метрів і електронних тестерів грунту.

На ринку продаються готові спеціальні грунти для цитрусових.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Можна легко приготувати грунт для лимона самостійно з легко доступних інгредієнтів.

Кілька «рецептів» ґрунту

рецепт №1.

  • 8 частин чорнозему,
  • 3 частини піску,
  • 2 частини перліту,
  • жменю торфу.

рецепт №2.

  • 5 частин соснової кори,
  • 1 частина перліту,
  • 1 частина гумусу.

рецепт №3.

  • 5 частин чорнозему,
  • 2 частини піску,
  • 2 частини перліту,
  • 1 частина глини.

рецепт №4.

  • 5 частин чорнозему,
  • 2 частини піску,
  • 1 частина перліту,
  • 1 частина компостній грунту.

При використанні чорнозему в суміші найкраще використовувати грунт з рН 5,5-6,5. Наприклад, добре підходить земля для пальм.

При використанні соснової кори потрібно переконатися, що її шматочки не більше 2 см в діаметрі. Дрібно подрібнена соснова кора є хорошим розпушувачем, який має містити цитрусовая грунт.

Фото. Соснова кора і перліт – відмінні розпушувачі

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Пісок, що додається в землю, повинен бути сірим, грубим, використовуваним в будівництві, а не дрібним піщаним пляжним. Пісок слід ошпарити окропом або хоча б ретельно промити перед використанням.

Глина повинна бути висушена і дрібно подрібнена. Її купують в рибальських і зоологічних магазинах.

Іноді, щоб забезпечити кращу аерацію субстрату, використовують невеликі шматочки шкаралупи кокосового горіха.

Популярна процедура – додавання в грунт особливої ​​мікоризи, що полегшує споживання рослиною речовин із ґрунту, що призводить до кращого росту рослин.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Полив

Тільки знаючи, як правильно доглядати за лимоном в домашніх умовах, можна забезпечити рослині належний догляд. Полив цитрусових і догляд дуже важливі для вирощування цих рослин. Вирощування неможливо без правильного поливу.

Адекватне, оптимальне зрошення можна освоїти в першу чергу на практиці. Вимоги лимонів в цьому відношенні різні, в основному в залежності від виду, стадії розвитку і розміру. Попит на воду також залежить від позиції.

Правила поливу

Основні правила, як правильно і часто поливати лимон:

  1. Рослини поливають помірно – в залежності від температури навколишнього середовища і пори року.
  2. Рослини ніколи не повинні бути затоплені, у них повинен бути достатній дренаж, що зливає зайву воду, субстрат повинен добре пропускати вологу, в горщиках повинні бути присутніми отвори на дні.
  3. Вода, що залишилася в горщику викликає кореневу гниль, утворення цвілі, іноді повну загибель рослини.
  4. Краще підсушити рослина, ніж перелити! Тому в період відпочинку (взимку) поливають дуже помірно – раз в тиждень в невеликих кількостях тільки для того, щоб грунт не висихало повністю.
  5. Навесні і влітку рослинам дають трохи більше води. Це період найбільшого зростання, температура навколишнього середовища вище, що викликає більш швидке випаровування води з землі. Воду підливають тільки тоді, коли грунт висихає.
  6. Полив виконують після заходу або рано вранці, коли сонячні промені ще не падають прямо на рослину.
  7. Не можна поливати холодною водою. Температуру води регулюють до температури навколишнього середовища.
Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Яку воду використовують для поливу лимона?

  • Для поливу краще підійдуть дощова або дистильована вода.
  • Дощову воду рослини збирають в дикій природі. Вона є найбільш придатною.
  • Допускається вода з глибоких свердловин і чистих струмків.
  • Використання хлорованої водопровідної води може призвести до виникнення захворювання – хлороз і загибелі лимонів.
  • Водопровідна вода – це жорстка вода з кальцієм. Тривале використання водопровідної води призводить до того, що базова реакція в горщику руйнується, дерево подщелачивают. Рішення проблеми – прокип’ятити водопровідну воду і використовувати її після відстоювання, коли кальцій випадає в осад, а хлор випаровуються.

Підготовка жорсткої води до поливу

рН води Як використовувати 4-8 (м’яка) Добра вода для поливу. 8-10 Лимон може витримати таку воду, за умови, що вона відстоюється 10-12 годин, позбавляється від невеликої кількості кальцію. 10-12 Воду слід кип’ятити і відстоювати. 12-19 (жорстка) Обов’язково повинна бути пом’якшена. Магазини пропонують пом’якшувачі або фільтри, що дозволяють готувати воду до поливу. вище 18 (дуже жорстка)

На жаль, багато приречені використовувати водопровідну воду.

Натуральні методи пом’якшення води для поливу цитрусових:

  • кип’ятіння і охолодження перед поливом;
  • відстоювання у відкритій ємності для виходу хлору;
  • додавання декількох крапель лимонного соку на 1 літр води;
  • додавання білого оцту (1 чайна ложка на 4 літри води).

Обприскування

Обприскування лимона так само важливо, як полив. У природі дощ обприскує і зволожує листя лимона. При вирощуванні кімнатного лимона, завжди потрібно обприскувати їх після заходу або в похмурі дні.

Також допускається вплив дощу.

Не можна обприскувати лимон в спекотні дні або коли рослини піддаються впливу прямих сонячних променів, це викликає опіки листя.

Пересадка

Вирощування і догляд за лимоном включає пересадку лимонів, вирощуваних в контейнерах. Важливо знати коли і як пересадити лимон.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Кращий термін для пересадки лимона – весна, коли знову починається ріст. Пересаджування не слід проводити щороку. Рослини, горщики яких стали занадто маленькими, потрібно пересадити в нові. Тільки молоді, інтенсивно розвиваються рослини щороку потребують нового, більшому горщику.

Більшість старих цитрусових дерев не терплять пересадки в новий грунт щороку. Багато лимони реагують на пересадку, обмежуючи цвітіння, тому процедуру слід проводити за певними правилами:

  1. У перші роки пересаджують рослини щорічно у великі горщики. Важливо не перестаратися з дуже великою контейнером.
  2. Кожні 2-3 роки пересаджують великі дерева, коли біля кореня занадто мало місця в контейнері.
  3. Після пересадки рослину слід поливати 2 тижні економно. Грунт повинна бути постійно злегка вологою, але не мокрою.
  4. Через 6-8 тижнів можна внести першу дозу добрива. Грунти, наявні на ринку, включаючи рекомендовані для цитрусових, містять основну дозу добрив, тому внесення підгодівлі відразу після пересадки не потрібно.
Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Дозрівання плодів

Скільки сонячних годин потрібно лимонів? Вирощувані будинку дерева повинні знаходитися не менше 5 годин на місці, яке знаходиться під впливом сонячних променів. Найкращі ефекти вирощування досягаються, коли дерева перебувають 8 годин при повному сонці в день.

У нашій країні часто неможливо створити оптимальні умови, які задовольняли б наші рослини. Іноді літній сезон не такий сонячний, як очікувалося.

Сонце змушує лимони дозрівати.

На додаток до нагрівання необхідно забезпечити адекватну добову амплітуду температури:

  • вдень – сонце і тепло,
  • вночі – прохолоду.

Лимони потребують меншої кількості світла і найменш вимогливі в цьому відношенні з усіх цитрусових рослин. Тому вони підходять для вирощування в регіонах, де літо зазвичай холодніше.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Обрізка

Ще одна процедура догляду – обрізка домашнього лимона. Перш ніж приступити до процедури, варто розібратися, навіщо і як обрізати лимон.

Навіщо потрібна обрізка?

Лимони, які регулярно не обрізати, можуть скидати листя, рости занадто вбік, ставати занадто великими, іноді гірше цвітуть, плодоносять.

Обрізка необхідна лимонів, які надмірно ростуть в сторони. Сухі або мертві пагони видаляють, занадто довгі – вкорочують. Це стимулює зростання нових пагонів, надає рослинам компактну форму крони.

Молоді, м’які пагони можна обламати нігтями. Це призводить до кращого кущіння рослини. Одночасно призводить до відсутності або затримці цвітіння, але через деякий час рослина цвіте рясніше і стає густо розгалуженим.

Коли обрізати лимон?

Обрізку виконують 1-2 рази на рік:

  • навесні, в березні, коли дерева починають рости;
  • якщо необхідно, в серпні – тоді рослина все одно випустить нові пагони до періоду відпочинку.

Пагони обрізають трохи вище листової нирки, спрямованої назовні, щоб нові пагони також росли в цьому напрямку.

Місце обрізки має бути гладким, щоб краю рані не розтріскується. Обрізають гілки за допомогою гострого, чистого секатора. Рану змащують спеціальною маззю (з садового магазину), щоб не розвивалися хвороби.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Формування рослини

Обрізаючи пагони, можна сформувати лимон в відповідну форму.

Існує 3 основні стилі формування цитрусових:

  1. вільний (кущ);
  2. розташування гілок на решітці або біля стіни (особливо популярно в країнах з субтропічним кліматом, де цитрусові дерева ростуть в грунті);
  3. формування «дерева» з компактною, пухкої кроною – кулястою, бонсай і т. д.
Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Формування слід починати з молодого рослини, щоб уникнути сильної обрізки пізніше.

Завдяки обрізку рослині надають бажану форму. Формування лимонного дерева на довгому стовбурі не складно. Молоде рослина слід підтримати, підв’язавши основний втечу до кілочка і направивши його вертикально вгору.

Всі існуючі і з’являються потім бічні гілки видаляють. Коли основний паросток досягне відповідної висоти, відривають його молодий, ще м’який кінчик. Так буде стимулюватися зростання бічних пагонів у верхній частині стебла. Через повторної обрізки бічних пагонів з часом утворюється густа, добре розгалужена крона.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Цитрусові рослини легко формуються, тому що вони переносять навіть сильну обрізку. Форма зі сферичною кроною – справжній витвір мистецтва. У продажу такі дерева (в залежності від різновиду) коштують дорожче через їх привабливого зовнішнього вигляду.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Надалі потрібно вкорочувати пагони, систематично обрізати загущаючі крону. Якщо цього не зробити, рослина втратить звичайний вид і пізніше буде важче відтворити його.

Форма дерева може змінитися через завантаження гілок великими стиглими плодами. Гілки схиляються вниз під вагою плодів, можна допомогти рослині, підтримуючи його.

Добриво

Систематично потрібно виконувати підживлення лимонів, щоб рослини росли здоровими, цвіли, приносили плоди. Коріння лимонів, вирощених в контейнерах, мають обмежену кількість грунту, з якої вони черпають поживні речовини і мікроелементи, часта заміна грунту безглузда і незручна.

Успішно вирощувати в горщику лимони без добрива неможливо, тому важливо знати, чим підживити лимон в домашніх умовах. Грунт в горщику під час поливу систематично промивається, бідніє, тому її слід доповнювати добривами, щоб рослини не голодували.

Яке добриво для домашнього лимона краще?

Ці рослини сильно поглинають азот, особливо більші дерева в періоди сильного зростання. Тому добрива повинні містити більшу частину азоту в порівнянні з двома іншими основними інгредієнтами – фосфором і калієм.

Склад N: P: K повинен мати співвідношення 2: 1: 1 або, щонайменше, 1: 1: 1 плюс мікроелементи – залізо, цинк, марганець.

На ринку є кілька готових рідких добрив для лимона. Крім того, використовуються мінеральні гранули повільної дії і органічні добрива.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Основні мінеральні компоненти добрив

Компонент Сфера дії Азот Один з найважливіших мінералів, бере участь у всіх обмінних процесах. Близько 50% азоту, поглиненого рослиною, накопичується в листках, решта розподіляється в стовбурі дерева, гілках, корінні. Темно-зелене листя – найкращий індикатор вмісту азоту в рослині і великої кількості хлорофілу, що утворюється в листі. Внесення азоту збільшує плодоношення лимона. Надлишок азоту викликає збільшення пишною зеленої маси, стає причиною, чому не цвіте, затримується плодоношення. Фосфор У великих кількостях міститься в коренях, а навесні транспортується в надземні частини рослини. Там навесні і влітку фосфор необхідний для формування плодів. Калій Грає важливу роль у формуванні якості плодів, підвищення вмісту цукру, аромату і запаху. Більше 40% калію міститься в плодах. Накопичується найбільше влітку, тому що калій краще засвоюється в спекотні місяці. Магній і залізо Грають важливу роль в розвитку рослини. Беруть участь в синтезі хлорофілу, важливого чинника фотосинтезу. Недолік заліза проявляється в пожелтении листя, його правильне кількість забезпечує їх зелений колір.

Як і коли удобрювати?

З віком цитрусовим потрібно більше добрив. Молоді лимони краще не удобрювати або вносити менші дози.

Вносити поживні речовини починають, коли рослини прокидаються від зимового відпочинку і починають рости, звичайно – в березні.

Потім, в залежності від виду добрива, вносять відповідну дозу протягом усього вегетаційного періоду до початку осені.

Рідке добриво для цитрусових

Це досить часто використовуються добрива. Перед використанням потрібно розвести концентрат в м’якій воді відповідно до інструкції. Рідкі добрива вносять під лимон щотижня. Варто підключити інтуїцію, щоб не перевантажувати рослини.

До виробників цитрусових рідких добрив відносяться:

  • Покон (Pokon),
  • Агрікола (Agrecol),
  • Субстрал (Substral),
  • Флоровіт (Florovit).

Добрива в гранулах

Це також популярний спосіб внесення добрив – особливо повільної дії. Переваги цього добрива:

  1. Рідкісне використання – 2-3 рази на рік.
  2. Повільне виділення мінералів запобігає надмірному добриво навіть при рясному поливі.

Потрібну кількість гранул розсипається під стовбур лимона на землю, потім змішується з верхнім шаром грунту.

Кожен полив вивільняє поживні речовини, які поглинаються корінням рослини. Осмокот (Osmocote) – популярне гранульоване повільне добриво, також використовується для цитрусових.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Якщо pH грунту занадто високий, можна використовувати сульфат магнію.

Органічні добрива

При органічному вирощуванні лимонів можна використовувати розведений рідкий настій (переважно з молодої кропиви), компост, органічний Осмокот, біогумус.

Більшість добрив не викликають опіків коренів, засолення грунту і загального переудобреніе. Вони є відмінним джерелом мікроелементів – бор, цинк, мідь, молібден.

Гній – одне з кращих органічних добрив при вирощуванні цитрусових.

Позакореневе підживлення

На додаток до традиційного удобрення можуть використовуватися позакореневе підживлення – обприскування розведеним рідким добривом.

Листя дуже швидко поглинають мінерали з крапель розчину, який осів на них. Позакореневе підживлення хороша, якщо виявлені симптоми дефіциту певних елементів на листі. Цю процедуру можна проводити кілька разів протягом вегетаційного періоду.

Увага! Обприскування не проводять в сонячні дні або коли листя рослини, нагріті від сонця. Краще робити обробки ввечері або рано вранці.

Рідке добриво для позакореневого підживлення слід використовувати в низькій концентрації, як рекомендовано в інструкції, або ще більш розведеної, щоб не обпекти листя.

Рослини часто обприскують препаратами заліза, тому що дефіцит заліза призводить до хлорозу листя лимона.

Симптоми надлишку добрив

Переудобреніе лимони ростуть так само погано, як і які відчувають дефіцит добрив. Надлишок мінералів викликає засолення грунту, що шкідливо для дерев, особливо для таких видів лимона, як Poncirus trifoliata.

Основні симптоми надмірного добрива лимона:

  1. пожовтіння, скручування і опадання старих, нижніх листя;
  2. потемніння листя – поява коричневих плям;
  3. замість білих коріння стають коричневими або чорними – випалювання коренів;
  4. різка зупинка зростання.

Неправильне добриво лимона завдає великої шкоди.

Якщо спостерігаються подібні симптоми, потрібно багаторазово промити грунт або замінити її на нову, видаливши пошкоджені коріння і листя.

Рослина має мати як мінімум місячну перерву в застосуванні поживних речовин, щоб коренева система і листя відновилися.

Розмноження

Якщо вільного місця достатньо, можна розмножувати лимони в своєму будинку, оранжереї, теплиці. Розмноження лимонів дозволяє спостерігати за вирощуванням рослин, що приносить задоволення, і економити гроші.

Існує 2 способи розмноження лимонів:

  1. генеративний (з насіння);
  2. вегетативний (живцями).

Насінням

Вирощування лимона з кісточки підійде тим, у кого багато терпіння. Чи буде плодоносити лимон, вирощений з кісточки, залежить від багатьох чинників. Кращий термін посіву – весна.

Хід робіт:

  1. Після вилучення кісточки з м’якоті, не дозволяючи їй повністю висохнути, її сіють в маленькі горщики або в плоску посуд (наприклад, миску), заповнену спеціальним грунтом, що складається з торф’яної грунту і піску. Можна злегка надрізати насіння перед посадкою, щоб прискорити проростання.
  2. Потім необхідно зволожити грунт обприскуванням і помістити в приміщення, де підтримується постійна вологість, температура близько 24 ° С, багато світла. Страву можна накрити склом або прозорою плівкою.
  3. Приміщення потрібно часто провітрювати, щоб не виникали грибкові захворювання.
  4. Регулярно потрібно перевіряти вологість поверхні і при необхідності обприскувати з пульверизатора. Рослини проростають через 3-5 тижнів.
  5. Коли саджанці випускають перший справжній лист, їх пересаджують в окремий горщик. Згодом з них виростають великі, сильно зростаючі рослини. Однак ці рослини вступають у плодоношення пізно, іноді тільки через 15 років.

Вегетативно розмножуються лимони цвітуть і плодоносять через 2-3 роки, тому що саджанці були взяті з рослини, яке вже пройшло підлітковий період.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Живцями

Можна успішно проводити розмноження лимона живцями.

Підготовка живця:

  1. Держак зрізають. Кращі для вкорінення – живці з п’ятою, тобто від бічних пагонів відірваних від стебла. Зібрані пагони повинні бути однорічними, що не здеревілими.
  2. Шматочок втечі довжиною 10-20 см повинен бути зрізаний по діагоналі трохи нижче вузла (місця, з якого ростуть листя).
  3. Видаляють самі нижні листки.
  4. Занурюють кінчик в укоренітеля і поміщають його в підготовлений отвір в спеціальному субстраті для розсади.
  5. поливають.
Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Субстрат повинен переважно складатися з перліту і піску. Над горщиком роблять каркас і накривають його поліетиленовим пакетом, щоб у розсади було достатньо вологи. Ємність з живцями ставлять в тепле місце з температурою + 25 + 28 ° С (не нижче 20 ° С).

Ознака того, що розсада цитрусових почала – поява нових пагонів або листя. Молоде рослина слід провітрити і підготувати до зовнішніх умов. Кращий момент для посадки – рання весна, але багато видів можна розмножувати до осені.

Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Щеплення лимонів

Щеплення – це ще один вегетативний спосіб розмноження цитрусових.

Навіщо потрібне щеплення?

Існує кілька цілей щеплення.

  1. Найбільш важлива – цвітіння і плодоношення у щепленого рослини почнеться протягом року або через декількох років. Нещеплених рослина може дати перший плоди і через 15 років. Іншими словами, якщо потрібно отримати невелику плодове цитрусове дерево, не чекаючи довгий час, його слід прищепити.
  2. Вплив щеплення на розмір дерева. Прищеплюючи сіянці, можна отримати різні розміри дерев і силу росту. Підщепу, на який ми прищеплюємо, може змусити дерево бути більше або менше за розміром, ніж дерево, з якого взяли живці.
  3. Щеплення лимона впливає на розмір і якість плодів.
  4. Деякі цитрусові, які сприйнятливі до хвороб, щеплені до стійким до них підщепи, більш стійкі і, отже, приносять більше плодів і довше живуть. Хороший приклад – лимони, що ростуть «на своїх власних коренях», чутливі до гоммоз, а щеплені, наприклад, до гіркого апельсину, досить стійкі до цього захворювання, виростають цілком здоровими.
  5. Кілька видів на одному дереві. Щеплення може бути забавою і експериментом. Можна створити мультівідовие цитрусові дерева. На підщепі можна імплантувати кілька видів, отримавши дерево з різними плодами.
Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Техніка і методи

Всі перераховані методи використовуються в домашніх умовах для щеплення рослин лимонів. Кожен може зробити їх, якщо у с є правильні інструменти. Для щеплення важливо використовувати здорові живці.

Способи щеплення:

  • окулірування;
  • діагональний метод;
  • метод «V».

Як прищепити лимон вирощений з кісточки? Порядок робіт описаний в відео:

Коли робити щеплення?

Робити щеплення лимони краще навесні, коли рослина після зимового спокою починає швидко рости. Але це можливо і протягом усього вегетаційного періоду до початку осені.

Хвороби і шкідники лимонів

Самою поширене захворювання лимона – гоммоз (камедетечение). Захворювання у цитрусових виникає з різних причин:

  • глибока посадка;
  • зараження під час щеплення;
  • механічні травми;
  • переохолодження, полив холодною водою;
  • надлишок азоту.

Хвороба проявляється наступними симптомами:

  • Протягом камеді – смоли бурого кольору;
  • потемніння стовбура під корою рослини;
  • ствол не білий, має коричневі плями.
Як виростити лимон в домашніх умовах - догляд, обрізка, щеплення

Хвороба важливо запобігти – дезінфікувати інструменти, обробляти рани дерев, здійснювати правильний догляд. Рани потрібно зачистити до здорових тканин і обробити розчином мідного купоросу або марганцівки. Також лимони можна обприскати 1% бордоською рідиною.

Лимон може піддаватися нападу павутинних кліщів, щитівок, ложнощитовок. З шкідниками борються, обприскуючи засобами захисту рослин – інсектицидами, акарицидами.

Вирощувати дерево лимона в домашніх умовах не складно. Досить трохи зусиль, щоб насолодитися чудовими лимонними деревами. Можна самостійно виростити лимон з кісточки, однак така рослина бажано прищепити культурним сортом, щоб прискорити плодоношення. Можна розмножувати рослина з держака. Знаючи, як виростити лимон з держака культурного сорту, легко виростити дерево швидше, рослина відразу зростає культурним, щеплення не потрібно.