Виростити велике дерево яблуню з малесенькій насіння цілком реально. Для цього достатньо створити в домашніх, що відрізняються від природних, умовах ідеальний мікроклімат для проростання. Докладніше про це можна дізнатися зі статті і відповідного відео.
З чого почати
Для початку потрібно визначитися з метою вирощування яблуні з насіння.
Може бути кілька варіантів:
- отримання хорошого підщепи;
- вирощування сортових культур;
- вирощування яблуні в якості кімнатної рослини.
Для майбутнього підщепи підійдуть насіння місцевих довговічних і сильнорослих сортів. Сіянці, отримані з них, відрізняються гарним ростом і відмінним зрощенням з щепами. До того ж, зимостійкість прищепленої яблуні повністю залежить від вихідного маточного рослини.
Увага! Насіння сортових яблунь для вирощування підщепи потрібно брати з плодів місцевих дерев, або завозити їх з більш північних районів.
У середній смузі для підщепи підійдуть сорти:
- Антонівка;
- Скріжапель;
- аніс;
- Грушівка московська.
З насіння найчастіше вирощують підщепу
Для південних областей більш прийнятні:
- Ренет Симиренка;
- Сари-Сипана;
- Розмарин білий;
- Гульпембе.
Чудово підходять для підщеп і сіянці яблунь, що ростуть в природі. наприклад:
- для середніх широт – лісова яблуня;
- для півдня – лісова кавказька яблуня;
- для північних районів – сибірська ягідна яблуня і сліволістная (китайка).
Виростити з насіння сортове дерево, відповідне взятому для цього яблуку, практично неможливо. На виході, швидше за все, вийде або дичка, або дерево з набагато меншими і не такими смачними плодами.
При вирощуванні в якості кімнатної рослини краще використовувати насіння карликових сортів. Яблуня в горщику не росте вище 2 м – це пов’язано з маленькою площею для харчування коренів. Домогтися від дерева цвітіння і плодоношення в таких умовах дуже складно.
Підготовка насіння
Збирати насіння слід тільки з великих, добре доспілих і смачних яблук, адже для вирощування дерева підійде тільки якісний посадковий матеріал.
Порада. Для збору посівних зерен краще брати плоди, які визріли на краю крони. Саме яблуко тут добре висвітлювалося сонцем і насіння встигли накопичити багато поживних речовин.
Відібрані екземпляри повинні бути великими, мати правильну форму і темно-коричневе забарвлення. Їх добре промивають в проточній воді і просушують.
Для посадки вибирайте великі і цілі насіння
Потім насіння поміщають у вологу суміш піску і тирси і відправляють в холодне місце (льох або холодильник) на 20-30 днів. Таким чином відбувається стратифікація і одночасна гарт, тобто, майбутнього рослині створюють штучну зиму. Після закінчення часу насіння виймають з холодильника і розкладають між двома серветками з тканини, просоченими розчином стимулятора росту. Помістивши все це в контейнер із пластику або на блюдце, повертають в холодне місце і чекають появи проростків, постійно зволожуючи серветки і стежачи за температурним режимом (діапазон повинен бути 4-10 ° C). Після проростання насіння відразу ж переносять в тепло і розсаджують по ємностей.
Порада. Найкраще починати пророщування насіння яблуні взимку. У цьому випадку, до весни вже будуть готові молоді рослини, які можна винести в горщиках на свіже повітря або тимчасово висадити в грунт.
Посадка і вирощування проростків
Для посадки проклюнулися насіння використовують ємності невеликого розміру, в які спочатку засипають дренаж, а потім рихлий грунт, багатий органікою.
Саму посадку поводять наступним чином:
- У грунті роблять 2-3 ямки, глибиною не більше 1 см.
- У кожну лунку вносять насіннячко.
- Присипають землею. Несильно утрамбовують.
- Поливають дощової або відстояною водою.
- Виставляють горщики з рослинами на світлий підвіконня.
У міру підростання слабкі паростки видаляють, залишаючи найсильніші.
Увага! Пророслий з сортового насіння дичка помітний відразу. У нього розвиваються світлі листочки і з’являються колючки.
Восени рослини пересаджують в ємності більшого розміру і влаштовують на зимівлю в теплицю. На постійне місце їх можна висаджувати наступної весни, після настання стійкого потепління. При цьому, як рекомендують досвідчені садівники, стрижневий корінь яблуньки слід загнути на 90 °.
паростки яблуні
Посадка в грунт
Саджанці яблуні потрібно садити на постійне місце пізньою весною, коли мине загроза заморозків. Навіть при незначних зниженнях температури до нуля вони можуть загинути.
Перед висаджуванням яблуньки в сад, з огляду на, що дерево буде рости тут не один десяток років, потрібно підібрати гарне місце, дотримуючись таких умов:
- освітлення сонцем повинно бути не менше 6-7 годин на добу;
- ділянка не повинна бути заболочених, а грунтові води повинні бути далеко від поверхні;
- ґрунт не повинна бути кислою;
- біля коріння і крони майбутньої яблуні повинно бути достатньо місця для росту і розвитку, тому відстань між саджанцями слід витримувати не менше 5 м.
Місце, призначене під посадку, потрібно добре перекопати. Добрива в грунт вносять з осені. Під час висаджування їх додавати в грунт не рекомендується, так як можна завдати непоправної шкоди коріння.
Перед пересадкою яблуні, ретельно підготуйте грунт
Після занурення саджанця в посадкову ямку, рівномірно розрівнюють його коріння і засипають землею, залишаючи лунку для поливу, яку відразу ж добре заливають водою. Надалі, грунт зволожують регулярно, через кожні тиждень-півтори. Після досягнення саджанцем 30 см у висоту починають поливати рідше.
Для того щоб успішно виростити яблуню з насіння, потрібно запастися чималим терпінням. Але це справа стоїть старань. Адже через кілька років, незалежно від того, чи стане маленьке деревце подвоем або виросте на власних коренях, можна буде побалувати себе і близьких смачними плодами.