Пероедов – поширене захворювання в курнику. Його викликають дрібні комахи-паразити. Курка починає посилено свербіти і виривати своє пір’я. Згодом птах повністю позбудеться від оперення. До цього моменту заводчики відчутно втратять у продуктивності. Пероедов у курей істотно знижує несучість і уповільнює розвиток тварин.
Опис паразита
Наукова назва захворювання – маллофагоз. Збудник – паразитує комаха маллофаг або куряча воша. У народі його називають пухоедами або пероедов у курей. Доросла особина досягає всього 2-3 мм в довжину. Побачити її можна, але лише при ретельному вивченні шкірного покриву птиці під оперенням. На початку розвитку хвороби це зробити складніше через невелику чисельність паразитів. Опис пероедов:
- тільце – витягнуте, плоске, сегментированное;
- окрас – блідо-коричневий, жовтий, з темними смужками між сегментами;
- має 3 пари лапок і чіпкі щелепи, тому відмінно тримається за шкіру птиці.
Увага! Пероедов у курей не висмоктує кров. Його мета – пух і перо, відмерлі фрагменти шкіри, виділення з ранок при расчесам або расклёве.
Яйця маллофага видно лише під лупою. Самка комахи приклеює їх до пір’я або пуху курей. Одна особина виробляє в день до 10 штук. Яйце розвивається в личинку за 1-2,5 тижні. Оптимальні умови для пероедов на всіх стадіях генезису:
- температура + 25 … 30 ° С;
- вологість – 70-80%.
Увага! Паразит живе до 30 діб. Весь життєвий цикл його проходить на тілі курей. В інших умовах пероедов не протягне довше 6 днів.
Прояв хвороби
Основні симптоми захворювання – результат дискомфорту, який заподіює паразит курям. Ризик зараження підвищується у птахів, які проводять багато часу в приміщенні або перебувають в скупчених умовах утримання. Пероедов поселяється на спині і крилах, і за лічені дні популяція на одній курці розширюється до сотень особин. Зараження протягом тижня поширюється по всьому курятнику. Підсумок – загибель поголів’я. На перших стадіях ураження пероедов у курей відрізняють за такими ознаками:
- зниження апетиту;
- лисини без пір’я на крилах і спинах курей;
- постійне пощипування птахом зазначених зон.
Особливості хвороби:
- Паразит частіше атакує молодняк. Але і дорослі кури теж схильні до нападу.
- Основне джерело зараження – хвора птиця, не обов’язково курка.
- Спалахи маллофагоза спостерігаються навесні і восени, особливо в дощову погоду.
- Півні частіше курей страждають від пероедов і стають джерелом зарази в курнику. Причина в тому, що вони рідко беруть пилові ванни, менш охоче чистять пір’я.
- Маллофагі потрапляють на тіло здорової особини через:
- пилові ванни;
- контакт з дикими птахами;
- контакт господаря з хворими тваринами (через одяг, взуття і т.д.);
- клітини, сідала, гнізда курей.
Увага! Скупченість в приміщенні і вогкість – не єдині фактори ризику захворювання. Допомагають паразитам бруд в курнику, бідний на вітаміни раціон курей, поганий догляд.
Пізніше маллофагоз проявляється чіткіше:
- помітні явні дефекти пір’я біля основи;
- окремо взяте перо при просвічуванні рясніє дрібними отворами;
- кури стають нервовими, неспокійними, майже безперервно ловлять дзьобами паразитів на шкірі;
- молодняк уповільнює розвиток, перестає набирати або навіть втрачає масу.
Увага! Яскрава характеристика хвороби в зрілої стадії – лисі спини у курей.
Нюанси лікування і профілактики пухоедами
Як тільки ви запідозрили наявність паразита, ізолюйте птицю і ретельно її огляньте. Іноді досить перебрати пір’ячко на голові, щоб виявити дорослих маллофагов. Отримали підтвердження – приступайте до негайної ліквідації шкідників курей.
Перепадом температури їх не взяти. Без тепла курячого тіла паразити проживуть кілька днів в пошуках нового господаря. У цей період комахи зазвичай ховаються в тому ж курнику: в підстилці, дерев’яних елементах або стінах, тому дезінфекція приміщення обов’язкове.
Увага! Відкладене лікування курей загрожує їх загибеллю. Птахи гірше їдять, в холоду мерзнуть без пір’яного утеплення.
Процес позбавлення курей від паразитів довгий. На яйця маллофагов взагалі не діють різні препарати. Курці належить пройти кілька стадій лікування в міру вилуплення нового потомства перопухоеда. Будь-яка обробка заражених курей проводиться не менше 2-3 разів. Перерва між процедурами – 1-1,5 тижні.
Заходи боротьби з курячими вошами
Окремі отрутохімікати тхнуть комах наповал, але не завдають шкоди курям. Деякі з них мають широкий профіль і використовуються не тільки для домашньої птиці:
- Барс;
- Нюда;
- бутокс;
- Інсектол;
- Фронтлайн;
- Арпаліт;
- Стронгхолд.
Увага! Препарати у вигляді спреїв категорично не можна використовувати для лікування курчат.
Дезінфекція приміщення включає в себе спалювання підстилки і 2-кратне обприскування карбофосом. Інтервал між обробками – 1-1,5 тижні. Ще більш ефективно Окур сарай сірчаної шашкою. Такий захід вимагає довгого вивітрювання. Поки повітря не стане чистим, перебувати всередині небезпечно і тваринам, і людині.
Для прихильників менш радикальних засобів боротьби з пероедов у курей є набір народних методів. Хороший спосіб лікування і профілактики – піщано-зольні ванни. Поставте в пташнику ємність з подрібненим деревним вугіллям, крейдою або черепашками. Птах сама охоче буде опахівают себе сумішшю.
Інші народні способи:
- обприскування або купання курей в суміші з гасу, води і оцту;
- періодичне зрошення курника сумішшю гасу, бензолу і нашатирю;
- домішка в підстилку квітів пижма, ромашки, багна.
Позбутися від пероедов нескладно, якщо вчасно його виявити. Однак набагато простіше подбати про профілактику.