Як зібрати манок на качку і правильно користуватися ним на полюванні

Полювання на качок – заняття цікаве в своєму різноманітті. Досвідчені мисливці мають в своєму арсеналі не тільки рушницю, але і набір хитрих прийомів. Один із способів – ловля пернатих на манок для качок. Це пристосування нескладно сконструювати своїми руками.

Види пристроїв і принцип їх роботи

Манок на качку дозволяє імітувати крик птиці. Пристрій має давню історію: з його допомогою полювали сотні років назад. З тих пір манок тільки вдосконалювався. Сьогодні у продажу є електронний прилад. Він з хорошою точністю імітує природний качиний тембр. Однак офіційна полювання з електронним манком заборонена, та й коштує це пристосування дорого.

Набагато простіше придбати духовий інструмент. Він обійдеться в копійки. Бувалі мисливці зазвичай вдаються саме до цього консервативному способу приманки. З його допомогою легше налаштуватися на качину хвилю і отримати більше задоволення від процесу полювання.

У спеціалізованих магазинах нескладно купити готовий манок. Крім фірми-виробника інструменти відрізняються матеріалом виготовлення: пластик, дерево, акрил або їх комбінація.

полювання на качок

Дерев’яні манки на качок повинні бути виконані тільки з цінних порід, а й вони схильні до розсихання і набухання при високій вологості. Акриловий свисток гарний, доріг і дає чітку звучний фальш-крик. Пластик – найдешевший і низькоякісний матеріал. Такі манки на качок підходять тільки новачкам.

Увага! Старі мисливці невисоко оцінюють якість фабричній продукції. Звуки виходять несхожими на оригінальний качиний крик. Цінніше зробити манок своїми руками. Практика показує: подібний інструмент ефективніше в польових умовах.

Духове пристосування для качиного полювання

Цей манок на качку роблять на основі пари латунних гільз. Підберіть трубки з капсюлями калібром 28 мм і 32 мм і довжиною по 0,7 см. Підготуйте гострий ніж, невеликий шматок деревини, 3-гранний напилок. Алгоритм роботи за кресленням:

  1. Укоротите одну з гільз на 1 см від зрізу.
  2. На ділянці в 10 мм від краю кожної з трубок зробіть напилком отвір. Його висота – 5 мм, довжина – 10 мм.
  3. Виріжте з твердого дерева дві круглі пробки по перетину отворів. Довжина кожної – близько 1 см. Деревину можна замінити м’якої пластмасою типу фторопласта.
  4. Сточите напилком обидві пробки. При вставлянні в трубку навпаки пропила в стінці повинен залишитися просвіт близько 3 мм.

що потрібно для полювання

У вас вийдуть дві свистульки, на кшталт дитячих, з верби. Складіть обидві гільзи бік до боку за рівнем зрізів. Спаяти між собою. Припаяйте металеве кільце від ключів до низу конструкції. Так зручніше носити манок на поясі. Працювати з пристроєм нескладно:

  • щільно притисніть обидва отвори до губ і подмімо – вийде подвійний звук;
  • легке переміщення пробки по гільзі буде міняти тональність звучання.

Увага! Практика показує: на звук такого манка відгукуються зграйки, що пролітають на відстані 150-200 м від мисливця.

Духовий інструмент. Другий спосіб виготовлення

У цьому варіанті духового манка вам буде потрібно висушений березовий держак середньої товщини. На токарному верстаті виконайте по центру наскрізний отвір. Потім має бути непроста операція: розріжте отриману заготовку надвоє уздовж. Щоб все пройшло вдало, Черенкова заготовку поміщають в оправлення з дерев’яного бруса. Обидві деталі повинні щільно прилягати одне до одного. Затисніть заготовку в оправі в лещата і розпиляти посередині за допомогою лобзика.

манок своїми руками

На руках у вас виявляться дві половинки трубок. Подальший алгоритм дій:

  1. Кожну половинку відшліфуйте з обох кінців.
  2. Сточите матеріал під конус.
  3. Складіть заготовки. Вийде двосторонній клин.

Порада. Процедура досить складна. Щоб спростити її, до сточування в клин складіть обидві частини, примотати їх скотчем, закріпіть в старій оправці і акуратно зніміть потрібну частину матеріалу напилком.

Після правильного сточування не поспішайте намертво з’єднувати половинки заготовок. спочатку:

  • зачистите повністю наждачкою;
  • просочіть морилкою на спирту;
  • дочекайтеся повної просушки;
  • розкрийте нітролаком.

Підготуйте мембрану – наприклад, зі звичайної жерстяної банки. Товщина матеріалу не повинна перевищувати 3 мм. Виріжте гурток за розміром отвори, вставте між парою заготовок. Останні стягніть кембриком або іншим підручним гідроізолюючим матеріалом. Налаштування такого манка проводиться за допомогою руху мембрани всередині трубки.

Порада. Чим тонше внутрішній отвір манка, тим вище вийде його звучання.

Як манить качку за допомогою пристрою

Реалістичний звук напевно не вийде з першого разу. Навчіться правильно користуватися приладом:

  1. Тримайте інструмент однією рукою, в перемичці між вказівним і великим пальцем. Інша частина долоні повинна знаходитися зверху. Рухаючи її, ви відрегулюєте силу і тембр звуку.
    полювання на птахів
  2. Тримайте прилад до губ правильної стороною, як ніби п’єте з пляшки.
  3. Дуйте в манок тільки грудьми. Приблизно як під час кашлю. Щоки і живіт брати участь не повинні. Переривати звук ви зможете гортанню. Завдання – виключити деренчання.
  4. Під час видихання затисніть пальцем протилежне отвір манка.

На манок зазвичай реагують качки-самки. Навесні полювання на них заборонена і не ефективна, адже птах зайнята потомством. За допомогою приладу частіше ловлять качок восени, рано вранці або ввечері. Видавайте переривчастий звук, перемішуючи його з паузами.

Качка відгукнеться коротким і дзвінким вигуком, потім підлетить досить близько. Нехай птиці покружляють, повільно знизяться і сядуть на землю. Дочекайтеся всю зграю. Якщо на манок зреагувала одна качка, то і інші відгукнуться теж. Полювати з манком по-спортивному цікаво. Можна зловити навіть живого птаха.

Манок своїми руками: відео