Як зробити гарний миксбордер своїми руками: основні тонкощі і правила оформлення квітника

Миксбордер в ландшафтному дизайніХарактерна риса ландшафтного дизайну останніх років – миксбордери, що представляють собою змішані квітники з різноформатних одно- і багаторічних рослин. Їх популярність пояснюється не тільки прекрасним зовнішнім виглядом, але і простотою оформлення – навіть недосвідчений садівник зможе створити такий квітник своїми руками. Звичайно, перед тим, як приступати до роботи, буде корисно розібратися в особливостях миксбордеров, познайомитися з правилами підбору рослин і вивчити існуючі схеми висадки квітників – цим пропонуємо і зайнятися далі. До вашої уваги корисні відомості, практичні рекомендації та фото різних варіантів миксбордеров.

Види миксбордеров

Виходячи з стилю і наповнення, миксбордери ділять на чотири види:

  1. Англійська – класично квітник, що відрізняється стриманістю і навіть якоїсь строгістю. Тут немає яскравих фарб і пишних форм – перевага віддається спокійним зеленим, блідо-рожевим і білим тонам і рослинам з акуратними, часто подовженими, листям. В такому миксбордере обов’язково використовуються всілякі троянди і маргаритки.
  2. Луговий – м’який квітник, який своїм виглядом максимально наближений до природного лугового пейзажу. Тут використовуються не дуже яскраві, але досить виразні рослини: ромашка, льон, маки. Обов’язковий компонент – декоративні злаки. види миксбордеровЛуговий миксбордер
  3. Городній – не тільки гарний, але і корисний миксбордер, що включає в себе різноманітні цікаві городні культури: кольорова капуста, меліса, квасоля, петрушка, м’ята.
  4. Сільський – колоритний квітник, що складається з рослин, які зустрічаються конкретно в тій місцевості, де розташована дільниця. Кущі смородини, соняшники, люпин, мальва, калина – найчастіше тут можна побачити саме ці рослини.

Кольорове рішення миксбордера

Важлива умова оформлення гармонійного миксбордера – грамотний вибір його кольорової палітри.

Композиція не повинна виглядати хаотично і занадто строкато, тому рекомендується задіяти не більше п’яти кольорів. Найбільш вдалими і, відповідно, популярними є три наступних колірних рішення миксбордера:

  • Монохромний. Головне правило такого квітника – використання різних відтінків тільки одного кольору. Подібний прийом дозволяє створити ніжний і одночасно мальовничий миксбордер. Крім того, він відмінно розкриває форми і розміри рослин.

Порада. Не варто вибирати в якості основного кольору монохромного миксбордера занадто світлі тони, наприклад, біло-блакитний, блідо-рожевий, світло-кремовий або чисто білий, так як на сонце композиція буде виглядати дуже блідою.

  • Контрастний. В такому миксбордере використовуються два-три протилежних кольори і їх відтінки. Прийом підходить тільки для невеликих композицій – якщо зробити контрастним великий квітник, з великою часткою ймовірності він буде виглядати занадто по-чудернацьки і без смаку. Також важливо не використовувати тільки мелкоцветковиє культури.

рослини для миксбордераконтрастний миксбордер

  • Поліхромний. Найбільш традиційне рішення для миксбордера, що передбачає залучення трьох-чотирьох щодо родинних квітів. Найважливіше тут – дотримати пропорції: яскраві кольори повинні складати близько 30% композиції, а спокійні – близько 70%.

Вибір місця для миксбордера

Якщо ви думаєте, що квітник можна розташувати в будь-якій зоні ділянки, ви серйозно помиляєтеся – далеко не кожна локація буде сприятливою для розвитку рослин. Зокрема, миксбордер настійно не рекомендується оформляти:

  • в зонах з підвищеною вогкістю;
  • на занадто відкритому ділянці під палючим сонцем;
  • в місцях, де немає сонця.

Оптимальним варіантом для квітника вважається майданчик з помірним освітленням, на якій сонячні промені поперемінно змінюються тінню. Це може бути невеликий схил, зона вздовж стін приватного будинку, краю тераси, периметр ділянки або зона вздовж доріжок.

Якщо ви хочете висадити квітник уздовж фасаду, обов’язково враховуйте висоту вікон, щоб верхній ярус рослин їх не закривав. По периметру ділянки краще розташовувати переривчасті миксбордери, щоб рослини не затьмарювали один одного. Квітник уздовж доріжок слід розміщувати з відступом не менше 0,5 м. І, звичайно ж, потрібно мати у своєму розпорядженні миксбордер таким чином, щоб він максимально органічно вписався в уже існуючий ландшафтний дизайн.

квіти для миксбордераПідбирайте рослини за часом цвітіння

Головні правила створення квітника

Перед тим, як перейти до підбору рослини для квітника, важливо ознайомитися з основними правилами створення миксбордера, інакше помилок не уникнути. Правил цих досить багато, так що сфокусуйте свою увагу і запасіться терпінням.

  • Краї композиції повинні бути чітко окреслені – як облямівки можна використовувати камені, плитку, колоди, низькорослі рослини.
  • В рамках одного квітника використовуйте культури з більш-менш схожими вимогами по частині поливу, освітленості і типу грунту – за такою композицією легше доглядати.
  • Не намагайтеся вмістити на маленькому майданчику якомога більше культур – керуйтеся простим правилом: на 1 кв. м. ділянки – 3 види рослин.

Важливо! Висока щільність квітів може спровокувати суттєве уповільнення їх розвитку.

  • Не перестарайтеся з прямими лініями – чим витонченіше і природніше квітник, тим він привабливіший.
  • Не використовуйте в одному миксбордере відразу кілька рослин з потужною кореневою системою – вони можуть зіпсувати композицію, забираючи з грунту всю вологу.
  • Чітко дотримуйтесь ярусность композиції – високі культури не повинні перекривати низькі.
  • Найбільше рослина по своїй висоті не повинна перевищувати хоча б половину дистанції від миксбордера до основної точки огляду, інакше верхній ярус композиції буде губитися на загальному тлі ділянки.
  • Використовуйте рослини з різними термінами цвітіння – так ви досягнете того, що культури будуть цвісти один за одним, цілий забезпечуючи Миксбордер естетичний вигляд.

Підбір рослин для формування миксбордера

Тепер, вивчивши головні правила, можна приступити до безпосереднього підбору і формування композиції.

В першу чергу висаджується верхній ярус або так званий скелет композиції, навколо якого формується весь квітник. Якщо ви задумали використовувати в миксбордере карликові дерева і чагарники, то скелетом будуть саме вони. Рекомендується вибирати якщо не вічнозелені, то точно довго квітучі культури: хвойники, гортензія, ялівець, карликові сосни, барбарис, спірея, білий дерен. Їх потрібно розташовувати або по центру композиції, або на її задньому плані, але на достатній відстані один від одного і обов’язково з урахуванням їх максимальної пишності.

ландшафтний дизайнсхема миксбордера

Другими вибираються і висаджуються квітучі багаторічні рослини. Тут можете дати волю фантазії, але не забувайте про обов’язкову ярусность. Скелет миксбордера можна відмінно прикрити ірисами, лилейниками, геранню, ехінацеєю, многоколосніком, кореопсис. Обсягу композиції додадуть Артемізії, хости, цинерарія.

І, нарешті, третя група – цибулинні культури і літники, які використовуються для прикраси миксбордера: проліски, підсніжники, тюльпани, крокуси, мускарі, нарциси.

Решта прогалини найкраще заповнити рослинами з декоративним листям, наприклад, папоротями.

Догляд за міксбордерів

Як відомо, навіть за найпростішими і на перший погляд невибагливими рослинами потрібен регулярний догляд. Що включає в себе програма мінімального догляду?

По-перше, будь-який миксбордер потрібно своєчасно поливати, інакше він ослабне і стане непривабливим. Частота поливу залежить безпосередньо від видів рослин, які використовуються в композиції.

По-друге, важливо регулярно робити прополку, щоб усувати бур’яни – вони не тільки роблять миксбордер неохайним, але і значно погіршують умови існування квітів. Крім прополки, можна практикувати мульчування, але воно підходить далеко не всім культурам.

догляд за міксбордерівЗабезпечте Миксбордер своєчасний полив

По-третє, необхідно підгодовувати квітник комплексними мінеральними добривами. Оптимальна частота – 1 раз в 3 тижні. Перед початком зимового сезону квітник потрібно удобрити фосфорно-калійним складом.

По-четверте, не забувайте обрізати сухі суцвіття і гілки, щоб миксбордер завжди залишався акуратним і красивим. Навесні проводите санітарну стрижку – видаляйте хворі або дуже слабкі пагони і замикайте надмірно довгі гілки.

По-п’яте, періодично оглядайте миксбордер на предмет наявності заражених і пошкоджених шкідниками рослин – якщо виявите такі, обробляйте культури інсектицидами або зовсім видаляйте, щоб захворювання не поширилося по ділянці.

Порада. Якщо в квітнику застосовуються рослини з низькою морозостійкістю, на зиму їх потрібно вкривати захисним матеріалом. Найчастіше це солома або лапник.

Ми розібралися в найважливіших тонкощі оформлення миксбордера своїми руками. Тепер, скориставшись простими рекомендаціями і правилами, вам точно під силу створити гарний і гармонійний квітник, який буде ефектно прикрашати ваш ділянка не один сезон.

Облаштування миксбордера: відео

Миксбордер в ландшафтному дизайні: фото

Миксбордер в ландшафтному дизайні

Миксбордер в ландшафтному дизайні Миксбордер в ландшафтному дизайні

Миксбордер в ландшафтному дизайні

Миксбордер в ландшафтному дизайні Миксбордер в ландшафтному дизайні

Миксбордер в ландшафтному дизайні

Миксбордер в ландшафтному дизайні Миксбордер в ландшафтному дизайні

Миксбордер в ландшафтному дизайні