Багато умільці використовують вільний простір в гаражі або іншому господарському приміщенні для облаштування різних будівельних пристосувань. Одним з таких є верстак. Проста і багатофункціональна конструкція, яку можна легко зробити своїми руками. Далі про тонкощі даного процесу.
Верстат: характеристика, особливості конструкції
Верстат часто порівнюють з саморобним письмовим столом, що пов’язано, в першу чергу, з зручністю здійснення різноманітної роботи на ньому і можливістю вільно тримати під рукою велику кількість необхідних інструментів. А це означає, що крім основної робочої поверхні, конструкція обладнана великою кількістю додаткових полиць і ящиків.
Стандартний варіант обладнаний наступними елементами:
- Стільниця. Рівна досить товста міцна поверхня, яка здатна витримати сильні удари молотка. Зазвичай виготовляється з товстої дошки або листового металу.
- Несучий елемент. Основа, представлена рамою на ніжках. Ця частина тримає на собі всі інші елементи
- Тумбочка. У стандартній конструкції зазвичай встановлюється одна або дві тумбочки. Їх розташовують по краях стільниці і оснащують полками. Підходять для зберігання невеликих інструментів або запчастин.
- Полиця. Встановлюється цей елемент під стільницею і застосовується для зберігання інструментів і деталей великого розміру, придатних для використання під час проведення робіт на верстаті.
Верстат встановлюється в добре освітленому місці. В обов’язковому порядку поруч з ним монтується додаткове освітлення. Для цих цілей цілком підійде стаціонарна поворотна лампа. Монтувати її можна близько вироби, на стіні або безпосередньо на самій конструкції.
Види верстатів
Верстати поділяються на дві групи в залежності від конструктивних особливостей і області застосування: столярні та слюсарні. Перші призначені для обробки переважно дерев’яних виробів і являють собою каркас, виконаний з металу / дерева з дерев’яною стільницею.
Порада. Небажано використовувати для обробки металевих заготовок столярний верстак, оскільки на стільниці залишаються сліди від машинного масла і її поверхня пошкоджується металевою стружкою, що залишається після робочого процесу.
Слюсарний вважається універсальною моделлю. Його стільниця виготовляється виключно з металу, тому підходить для роботи з різними заготовками, в тому числі, виконаними з металу. На слюсарній верстаті можна пиляти, різати, точити і шліфувати вироби.
Виготовлення верстата своїми руками
Як уже було відзначено вище, верстак може бути виконаний з різних матеріалів. Конструкції будуть відрізнятися між собою в міцності та ін.
Вибір і підготовка необхідного матеріалу
При виборі оптимально відповідного матеріалу для того, щоб зробити верстак, необхідно враховувати кілька моментів:
- Металева конструкція не так вже й проста у виконанні в домашніх умовах, оскільки для цього потрібно зварювальний апарат та певні навички роботи з ним. Крім того, металеві заготовки складно піддаються обробці.
Металевий каркас верстата
- Дерев’яний варіант втілити в життя куди простіше. Щоб зробити верстак з дерева своїми руками, досить мінімального набору інструментів, які є практично у кожного: молоток, електролобзик, викрутка, болгарка та ін.
- Комбінований варіант, при виготовленні якого використовувалися як метал, так і дерево, втілює в собі кращі характеристики перших двох виробів. Наприклад, сам верстак може бути виконаний з дерева, а його стільниця – покрита тонким листом заліза. В цьому випадку дерев’яний варіант цілком підійде для обробки металевих виробів.
Щоб зробити верстак якісним і довговічним, необхідно серйозно підійти не тільки до вибору відповідного матеріалу, а й визначенням чіткої конфігурації вироби. По-перше, довжина готового виробу повинна бути така, щоб на ній можна було вільно розмістити великі деталі і інструменти для роботи на верстаті. По-друге, місце для розташування верстата повинно бути просторим, досить добре освітленим. Цілком підійде гараж або критий ділянку на дачі. По-третє, ширина верстата має бути щодня понад 0,5 м. Це дозволить вільно дотягнутися до кожного з країв конструкції. Не менш важливим параметром верстата вважається його висота. Щоб визначити оптимальний її показник, слід стати прямо, зігнути руки в ліктях і подумки ними спертися на уявний стіл. Отримане відстань буде ідеальною висотою столу.
Після визначення основних параметрів майбутнього виробу для обробки заготовок можна приступати до підготовки необхідних матеріалів:
- Дошки з дерева (для стільниці);
- Сталеві листи;
- Фанера для ящиків;
- Анкерні болти;
- шурупи;
- Саморізи та ін.
Після закінчення підготовчих робіт можна приступати безпосередньо до збірки конструкції.
Процес складання конструкції
Вашій увазі докладна інструкція, яка допоможе зробити верстак в домашніх умовах (попередньо слід ознайомитися з детальними відео- і фотоматеріалами):
- Візьміть 4 опори, виконані зі сталі. Вони послужать як майбутніх ніжок для саморобного вироби. Скріпіть їх у верхній частині за допомогою куточка методом зварювання.
- Щоб додати конструкції жорсткості, приварите сталеві куточки на висоті близько 15 см від підлоги, з’єднавши між собою ніжки верстата попарно.
- Для стільниці знадобляться дубові дошки шириною близько 0, 25 м і товщиною 5 см. Покладіть їх на готовий каркас щільно один до одного і закріпіть. Для цього необхідно зробити отвори під болти (по периметру верхніх елементів каркаса, в дошках стільниці).
- Якісно закріпіть стільницю, після чого обшийте її металом. Лист з оцинкованого заліза кріпиться на поверхні стільниці звичайними саморізами.
Порада. Для додання конструкції більшої стійкості можна додатково приварити до її ніжок куточки з металу, які можна буде потім прикріпити до підлоги.
Ось і всі тонкощі, які слід знати про те, як правильно зробити верстак в домашніх умовах. Успіхів!