На Русі здавна люди парилися в лазнях з віниками. Робили їх своїми руками, збираючи навесні і влітку молоді гілки берези, дуба, липи, клена. З хвойних порід віники в’язали, щоб поправити здоров’я, а також прогнати злих духів. Великою популярністю користувався віник з ялівцю або Вереса. Його голки ставали ще м’якше після замочування в окропі, максимально віддаючи свої цілющі речовини. Лікування такими віниками проводяться акуратно, щоб не завдати шкоди шкірі.
Збираємо віник з ялівцю
Ялівець поширений по всій території РФ. Зустрічається у всіх північних і полярних областях. Морозостійкість рослини до -40 ° С. Знайти його можна не тільки в хвойному лісі, але і в змішаному. Часто зустрічається на піщаних кам’янистих схилах. Плоди – ягоди, що містять в собі джерело корисних речовин. Сама ж хвоя це джерело:
- фітонцидів і антисептиків;
- ефірної олії;
- дубильних речовин;
- вітаміну С і аскорбінової кислоти;
- органічних кислот;
- смоли і воску.
ягоди ялівцю
Ялівцю приписують і магічні властивості. З його деревини вирізали амулети, обереги, чотки. Існували певні ритуали для очищення житла від «нечистої сили». Для цього гілки зрізали пізно вночі, замочували у воді і розкладали по всьому будинку, вимовляючи заклинання. Після процедури ялівець повертали на місце, в ліс під то дерево, де він був зірваний. Так рослина продовжувало охороняти від пристріту і псування.
Заготовлювати віники з ялівцю можна в будь-який час року. Головна умова, прохолодний, але не сирої і дощовий день. Вибирають молоді короткі гілки з глибини куща.
Увага! Гілки зв’язують максимально щільно, щоб не перетворити лікування в екзекуцію.
Віник збирають таким чином, щоб найм’якші гілочки були по краях. До ялівцевих віника можна додати будь-яку лиственную породу. Наприклад, березу. Тоді в середину укладають довші березові гілки, обкладаючи їх хвойники. Ручку віника обмотують щільною тканиною для зручності.
Зараз багато віддаю перевагу купувати вже готові віники у професійних банщиків.
Зберігання та застосування ялівцевого віника
При сушінні хвоя неодмінно обсипається. Зберегти віник можна в холодильнику. Найкращі для використання – свіжі віники. Після запарювання вони стають м’якими і ароматними. Зробити це можна по-різному:
ялівець
- Жорсткий спосіб замочування. Віник промивають водою і обдають окропом. Після залишають на 10 хв в бочці з холодною водою. Такий віник прикладають до тіла під кутом 90 °, але не хльостають шкіру. Тіло перед цим теж готують, розпарюють.
- М’який спосіб замочування. Проварюють у воді t 90 ° С близько півгодини. Залишають в щільно закритій бочці на цей час.
Порада. Що залишилася після процедури водою, корисно мити волосся і обполіскувати тіло.
Можна скористатися і таким простим способом. Загорнути віник в тканину, покласти його на банну полку, акуратно лягти зверху. Деякі банники вистилають підлогу гілками, повітря від цього наповниться ароматом ефірної олії. Спочатку запах буде терпким і трохи «гірким», але поступово він розкриється і буде розслаблювати. Крім цього, ви отримаєте ще й масаж ступень ніг. Розтоплена сухим ялівцевим віником піч, також наповнить парилку приємним хвойним запахом.
Користь і шкода від ялівцю в лазні
Існують деякі протипоказання використання. В основному це рани, садна на тілі та шкірні захворювання в період загострення. Є й індивідуальна непереносимість хвої. Обережним треба бути людям з високим артеріальним тиском і з захворюваннями серця. При таких діагнозах баню краще не відвідувати зовсім.
Масаж з ялівцевим віником:
- покращує підшкірний, м’язовий і лімфатичний кровотік (допоможе в боротьбі з целюлітом і ожирінням);
- розслабить організм після важкої фізичної роботи;
- підніме тонус всього організму шляхом свого акупунктурного дії;
Віник з ялівця
- ароматерапія (допомагає при хворобах легенів і дихальних шляхів, очищає повітря);
- допомагає при радикулітах, артритах, проблеми з хребтом і суглобами;
- профілактика і лікування вірусних простудних захворювань і алергій;
- допомога в лікуванні внутрішніх органів (нирок, запальних процесів сечового міхура, кишечника і шлунка);
- працює як афродизіак.
Деякі види ялівцю не можна використовувати в якості віника для лазні, так як їх сік отруйний. Наприклад, в козацькому ялівці міститься дуже сильний токсин – сабіноль. Він збільшує кровотік настільки, що володіє абортивною дією.
Ялівцем не тільки паряться, а й готують лікувальні мазі, ванни. Для ванни на 10 л води беруть 1 кг хвойних гілок. Проварюють 10 хв, залишають настоюватися близько години під кришкою. Приготований настій додають в теплу ванну. Час перебування у ванні – 15 хв. Мазі з ялівцем втирають в хворі суглоби. Їх можна придбати в аптеках або приготувати за перевіреними народними рецептами.
Кожен, хто хоч раз парився в лазні, повинен спробувати благотворну дію ялівцевого хвої.