Кальцеолярія – веселі черевички на підвіконні

кальцеолярия посадка і догляд в домашніх умовахЗалежно від сорту, квітки кальцеолярії можуть нагадувати надуті туфлі веселого клоуна, цукеркові мішечки, яскравих тропічних рибок або поверхню коралового рифу. У будь-якому випадку варто спробувати виростити таке диво в домашніх умовах. Пропонована стаття містить практичні рекомендації по посадці, поливу, удобрення та іншим заходам догляду за незвичайним рослиною. До матеріалу додаються фото і відео, які допоможуть вибрати сорт і правильно його вирощувати.

Яскраві черевички на підвіконні. Створюємо умови для кальцеолярії

У кальцеолярії тільки один недолік – найчастіше відразу після цвітіння вона швидко гине. Однак перед цим рослина встигає обдарувати дбайливого господаря чудовими квітками, один вид яких викликає захват і прилив підсвідомої радості. Такий вже ця квітка – дві надуті губи з зрощених пелюсток сонячних відтінків. Їх жовтий або помаранчевий фон поцяткований бордовими точками, штрихами, плямами всередині і зовні, чому віночки справляють враження легкого мерехтіння.

Батьківщина рослини – нижні ділянки схилів північних Анд. Щоб гостя з Центральної Америки цвіла якомога довше, для неї необхідно відтворити прохолодні умови гірських субтропіків. Кальцеолярії протипоказані:

  • пряме сонце південних підвіконь, особливо в полуденний час;
  • сухе повітря опалювальних і рідко провітрюваних кімнат;
  • температури понад 20 градусів.

кальцеолярия посадка і догляд в домашніх умовахНе ставте кальцеолярію на південне вікно

Для тривалого цвітіння цієї рослини вибирають вікно з будь-яким напрямком, крім південного. Якщо такого немає, черевички розмішають в метрі від вікна, щоб вони виявилися в легкій півтіні.

Горщик для кальцеолярії беруть керамічний, невисокий і обов’язково однотонний, щоб скромний вигляд його стінок відтіняв пишну красу сонячних фарб рослини. Максимальна ширина його верхньої частини – 20 см, оскільки коренева система черевичків невелика.

Для захисту від сухості повітря під горщик встановлюють широкий піддон з галькою, керамзитом або торфом, який систематично зволожують. Що випаровується волога буде огортати невисока рослина, створюючи ефект гірського туману.

Увага! Кальцеолярія не переносить висушування грунту, тому найважливіше стежити за поверхнею грунту і вчасно поливати улюбленицю.

Вирощуємо чарівну квітку з насіння

Для посіву насіння кальцеолярії готують невисоку ємність з хорошим дренажем. Рослина не любить кислих грунтів, тому для дружних здорових сходів складають суміш з розрахунку:

  • торф – 7 частин;
  • промитий і прожарений річковий пісок – 1 частина;
  • подрібнений крейда або вапнякова (доломітове) борошно – 20 г на 1 кг суміші.

Насіння розсипають по поверхні зволоженого грунту і прикривають склом. Як і дорослі екземпляри, проростки воліють температури в межах 18-20 градусів. Скло час від часу знімають для провітрювання і видалення конденсату. За рівної вологістю ґрунту ретельно стежать.

кальцеолярия посадка і догляд в домашніх умовахВирощують кальцеолярію з насіння

Молоді рослинки пікірують, одночасно проріджуючи, а в фазу розетки розсаджують за індивідуальними горщикам невеликого діаметра (до 7-8 см). У них юні черевички проведуть зиму при температурі 10-12 градусів. До лютого для них готують ємності діаметром 18-20 см з дренажем і живильним грунтом. Після пересадки у кожної рослини прищипують верхівку для кращого розгалуження. Тепер залишається тільки дочекатися розкішного цвітіння.

Порада. Досвідчені любителі кімнатних рослин рекомендують купувати для Кальцеолярія той же грунт, який вони використовують для гераней.

Доглядаємо правильно – продовжуємо свято цвітіння

Кальцеолярія вимагає догляду нескладного, але систематичного. Основна увага приділяють:

  • своєчасному поливу відстояною теплою водою без слідів хлору;
  • видалення надлишків води з піддона через годину-півтори після поливу;
  • видалення підсохлих квіток, зламаних квітконосів, пожовклого листя;
  • підгодівлі комплексним добривом кожні два тижні.

При бажанні дочекатися другого цвітіння для кальцеолярії організовують період спокою з вересня по лютий. У цей час істотно скорочують полив, як і раніше не допускаючи пересушування грунту, і припиняють підгодівлі. Квітка переносять в більш прохолодне, але світле місце і коротко обрізають.

кальцеолярия посадка і догляд в домашніх умовахПідгодовуйте рослина раз в 2 тижні

Відновлення життєдіяльності стане помітно на початку весни: пеньки пустять ніжно-зелену поросль. Починаючи з цього моменту, поступово підсилюють полив, повертають черевички на колишнє місце і приступають до підживлення. Однак потрібно бути готовим до того, що друге цвітіння кальцеолярії значно слабкіше першого. У більшості випадків легше купити (або виростити з насіння) нову рослину, ніж насолодитися красою дворічного.

Увага! Обприскувати ця рослина не потрібно, особливо по квіткам. У відповідь вона може скинути бутони і навіть передчасно загинути.

Захищаємо квітка від паразитів

Разом з покупними рослинами квітникарі нерідко заносять в будинок тлю, білокрилку, павутинного клещика. Зазвичай ці сисні паразити легко винищуються за допомогою обприскування холодною водою. Однак для кальцеолярії такий метод не годиться. Щоб врятувати квітуча рослина, доведеться скористатися хімічним інсектицидом, наприклад «актеллика». Його розводять відповідно до інструкції, наливають в ручній обприскувач і обережно розбризкують навколо черевичків.

Фатальним може виявитися для кальцеолярії використання тепличного ґрунту. Він дуже поживний, проте нерідко заражений мікроскопічними черв’яками – нематодами. Єдиний спосіб їх позбутися – повністю змінити всю грунт.

кальцеолярия посадка і догляд в домашніх умовахЩоб кальцеолярия не боліла, дотримуйтеся режиму догляду

Кращим способом боротьби з грибковими та бактеріальними гнилями є дотримання режиму вологості і щоденний огляд кожної рослини. Всі підозрілі пагони з незвичайними плямами слід вирізати і якомога швидше виносити з дому. А щоб не дати грибків жодного шансу, необхідно стежити за вологістю повітря і грунту, не «заливати» рослини і не допускати їх переохолодження.

Неймовірно позитивні квітки-черевички кальцеолярії – чудове поповнення будь-якої колекції кімнатних рослин. Виростите її з насіння або просто купите – і щоранку буде радувати вас посмішками добродушних барвистих квітів.

Вирощування кальцеолярії: відео