Калікант: відомі різновиди, посадка, догляд і розмноження

як цвіте калікантКалікант – чагарник з надзвичайно красивими квітками. Рослина теплолюбива, тому в садах середньої смуги зустрічається досить рідко. Про те, як підібрати підходящу різновид, посадити її і забезпечити правильний догляд піде мова в статті.

Особливості та існуючі різновиди рослини

Калікант – листопадний чагарник, який користується великою любов’ю садівників на своїй батьківщині – південному сході Північної Америки. Іменують його по-різному: ямайський перець, солодкий чагарник. У всіх названих відчувається зв’язок з ароматичними властивостями рослини. Причому пахнуть сумішшю камфори з медом і фруктами абсолютно всі частини чагарника.

Увага! Всі частини калікант містять токсичні речовини за складом подібні стрихніну.

Посадка калікант – досить рідкісне явище в середній смузі. Найчастіше рослини зустрічаються на півдні. Відомо 3 різновиди рослини.

калікант квітучий. У природі різновид виростає в американських штатах Вірджинія, Флорида. Чагарник росте великими масивами, утворюючи непрохідні хащі. Висота пагонів близько 2,5 м. Росте повільно. Листя розташовані протилежно один одному. У травні розпускаються квіти. До кінця червня вони рясно покривають кущі калікант. У садах найбільш часто зустрічаються такі форми різновиди:

чагарник каліканткалікант квітучий

  • Athens. Рослини у вигляді компактних кущів з глянцевими листям. Квітки незвичайної форми, жовтого кольору, дуже ароматні. Бутони на калікант цього сорту можуть з’являтися навесні, а потім ще й восени.
  • Edith Wilder. Дуже високі (до 4 м) кущі. Пелюстки квітів червоно-коричневі. Овальної форми листя в осінній період стають яскраво-жовтими.
  • Michael Lindsey. Невисокий, кулястої форми чагарник, що покриваються весною червоно-коричневими квітками. Сорт наділений дуже сильним ароматом. Вважається одним з кращих красноцветущіх калікант.

калікант плідний. Рослина наділене не дуже вираженим ароматом, зате відрізняється відмінною стійкістю до холоду. Листові пластини довгі, загострені, з не дуже явним глянцем. Невеликого розміру квітки (3-5 см в діаметрі) розкриваються навесні. Повторно кущ може зацвісти влітку. Бутони можуть бути пофарбовані в пурпурні відтінки різної інтенсивності.

види каліканткалікант плідний

західний калікант. Широкий кущ з великого розміру (до 20 см в довжину), овальними листям. Влітку на пагонах по одному з’являються червоні квітки невеликого розміру (до 5 см в діаметрі).

сорту калікантзахідний калікант

калікант китайський. Назва відповідає батьківщині рослини. Зелене листя наділені помітним глянцем зверху, а опушкою знизу. В осінній період вони набувають золотистий окрас. Великі рожеві або білі квіти у великій кількості покривають кущі в травні. Плоди дуже декоративні. Вони жовтого кольору і грушоподібної форми. «Рожевий нефрит» – один з популярних сортів цього різновиду. Листя великі, глянсові. Квітки блідо-рожевого забарвлення, формою нагадують камелії.

калікант на дачіКалікант китайський Рада. Посадка калікант китайського можлива в контейнер. В цьому випадку його можна вирощувати в приміщенні, а в теплий період виносити в сад.

Як посадити ароматний чагарник

Кращий час для придбання саджанців – весна. Причому купувати їх слід в контейнерах. Так ніжні корінці мінімально травмуються при пересадці. Місце під посадку калікант потрібно добре освітлене. Обов’язковий захист від наскрізного вітру у вигляді споруди або густого чагарнику. Посадка калікант на ділянці відбувається наступним чином:

  1. Готують ямку. Її розмір повинен бути в 2 рази більше, ніж земляний кому в контейнері.
  2. Грунт перемішують з компостом. Це добре її розпушити і послужить добривом.
  3. З контейнера акуратно витягують калікант і поміщають його в ямку. Глибина посадки повинна відповідати рівню земляного кома, утримується на саджанці.
  4. З усіх боків досипають грунт. Для того, щоб вода під час поливу не йшла повз, формують пристовбурні кола.
  5. Добре зволожують грунт.

квітучий калікант

Після виконання описаних робіт грунт поруч з кущем присипають мульчею. Дуже добре з цією метою використовувати солому або сіно.

Порада. Щоб калікант добре себе почував і, відповідно, на ньому утворювалося більше бутонів, в грунт можна додавати трохи вапна.

Нюанси догляду за чагарником і способи розмноження

Калікант – рослина вологолюбна, тому в саду вимагає додаткового поливу. Особливо це актуально в посушливий період літа. З метою утримання в грунті вологи використовують мульчування. Тут підійде сіно, солома, несвіжі тирса, опале листя. Ранньою весною кущики підгодовують комплексом мінералів. На одну рослину досить 20-30 г добрива. Обов’язковою процедурою є щорічна обрізка. Зазвичай її проводять пізно восени або ранньою весною. При цьому видаляють всі сухі і пошкоджені гілочки.

На зиму в середній смузі рослина вимагає укриття. Всі пагони акуратно, по одному, пригинають до землі. Зверху найкраще прикрити АГРОТЕКС, а потім листям або ялиновим гіллям. Наступної весни, не раніше квітня місяця, коли вже не доведеться чекати великих морозів, укриття знімають.

Порада. Щоб кущик став ширшим, кілька разів за сезон потрібно прищипувати верхівки.

Калікант ростуть повільно, але якщо немає бажання отримати на ділянці непрохідні нетрі, варто періодично видаляти кореневу поросль. Розмножують калікант традиційними способами:

  • насіннєвим;
  • живцюванням;
  • відводками.

догляд за калікант

При використанні першого методу висока ймовірність того, що рослина не збереже свої сортові якості. Вирощування живцями дозволяє отримувати дуже велику кількість рослин одночасно. Найшвидшим і простим методом є останній. Гілочки укладають на землю і пришпилюють. До наступного сезону відкидають цілком самостійну рослину.

Посадка калікант і догляд за ним нічого складного не уявляють. Проявивши трохи терпіння і приклавши мінімум зусиль, у власному саду можна милуватися неймовірно красивим рослиною.

Калікант: відео