Калина гордовина: нові можливості традиційної калини

види калиниКалина звичайна – частий гість на присадибних ділянках, її пишним цвітінням і яскравими кистями ягід нікого не здивуєш. Але у калини є багато родичів, які цвітуть не менш красиво і дають корисні ягоди. Один з них – калина гордовина (гордовина звичайна), яка відрізняється незвичайними чорними плодами. Посадка і догляд за цією рослиною не доставили садівникові особливого клопоту, а сама рослина швидко стане предметом гордості. Нижче ви знайдете докладний опис калини і секрети її успішного культивування.

Калина гордовина: штрихи до портрета

На відміну від калини звичайної, калина гордовина (Viburnum lantana) в дикому вигляді росте в основному на півдні Європи, на Кавказі, тому її називають ще середземноморської. У народі вона отримала також назву повстяної – її листя з нижньої сторони і молоді пагони опушені білими волосками.

Гордовина звичайна – високий, до 6 м., Розлогий чагарник, дуже декоративний в теплу пору року. Пишний кущ покритий яскраво-зеленим листям, які до осені расцвечиваются в рожеві і червоні тони. Селекціонери також вивели сорти «Aureum» з жовтим кольором листя і «Aureo-variegatum», яка відрізняється жовто-зеленим листям зі світлими прожилками. Цвіте калина в першій декаді червня великими білими суцвіттями, причому цвітіння триває до 3-х тижнів. Але найголовніший сюрприз підносить чагарник восени, коли великі червоні грона починають дозрівати і частина ягід стає синювато-чорними. Таке контрастне поєднання робить чагарник ще нарядней, вигідно відрізняючи від інших видів калин.

Порада. Ягоди гордовина їстівні, повністю дозрілі чорні плоди солодкі і соковиті, без звичної для калини звичайної гіркоти. Але в центральній і північно-західній смузі Росії вони не завжди встигають визрівати, тому збирати їх краще до заморозків, зібрані кисті дозріють добре дозріють в приміщенні. Використовувати ягоди калини можна для консервування чи безпосередньо в їжу.

Вирощування калини на ділянці

Посадка калини відкриває для садівника масу можливостей. На ділянці цей великий чагарник можна використовувати по-різному:

  • зонування ділянки;
  • декорація парканів, стін, господарських будівель;

як посадити калинуПлоди калини

  • формування живоплотів;
  • створення затишних куточків поруч з альтанками, гойдалками, зоною відпочинку;
  • зміцнення крутих схилів;
  • поповнення раціону сім’ї за рахунок корисних плодів;
  • залучення на ділянку птахів, які ласують ягодами.

Калина прекрасно переносить обрізку, прищипування пагонів робить кущ ще пишніше. В залежності від уподобань, рослина можна оформити у вигляді куща або штамба, правда, в останньому випадку доведеться щорічно видаляти молоду поросль. Крім того, слід пам’ятати, що калина теплолюбива, і хоча на практиці рослина успішно вирощують в середній смузі Росії і Сибіру, ​​садити чагарник в північних регіонах краще на південних ділянках.

Посадка і догляд за калиною

  1. Калина гордовина теневинослива, посухостійка і добре переносить загазоване повітря, тому розташовувати її на ділянці можна в будь-якому місці, у тому числі і межі з боку шосе. Єдиний виняток становлять сорти з строкатим листям, які тільки на сонячному місці виявляють всю контрастність забарвлення.
  2. У перші роки чагарник росте повільно, але доросла рослина має значні розміри, тому залиште для чагарнику досить місця.
  3. Садять кустраніков як навесні, так і восени. Яму для посадки викопайте розміром приблизно 50х50 см. І наповніть пухкої почвосмесью з 25% піску, 25% торфу і 50% родючої дернової землі. На важких грунтах яму доведеться викопати глибше і покласти дренаж.
  4. Дорослі рослини в літню спеку досить поливати 1 раз в тиждень, а ось молоді саджанці дуже потребують вологи. Тому в перше літо після посадки уважно стежте за листочками і поливайте, як тільки вони злегка поникнуть. Зберегти вологу допоможе і мульчування пристовбурного кола.
    калина гордовина
  5. Підживлення калини нічим не відрізняються від інших листяних видів: навесні вносять комплексне добриво, восени – фосфорно-калійне.
  6. Обрізки позитивно впливають на ріст рослини. Вони дозволяють сформувати крону бажаного розміру і форми, зробити крону пишніше. Санітарні обрізки проводять щорічно, а один раз в 5-7 років можна омолодити кущ, обрізавши скелетні гілки. При сильному пошкодженні шкідниками, великих морозобоін або інші проблеми, допускається повністю прибрати гілки, залишивши пеньок розміром 15-20 см. Із сплячих бруньок і молодої порослі незабаром утворюється новий кущ.

Увага! Вибирайте тільки районований посадковий матеріал. Рослини, культивувалися в північних областях, дають морозостійка потомство, а ось привізні південні неженки можуть не витримати морозів.

Розмноження калини гордовина

Не дивуйтеся, якщо через пару після посадки ваші сусіди попросять поділитися такою незвичайною і красивою калиною. Можливо, що і ви захочете посадити ще кілька рослин для живої огорожі або зеленої ширми. Зробити це можна кількома способами:

  • Кореневими нащадками. Калина активно формує нащадки, їх легко викопати і пересадити в потрібне місце. Правда, при цьому сильно пошкоджуються корені, тому слід видалити частину листя, покрити пристовбурні кола мульчею і притенить молодий кущ, якщо він знаходиться на сонці.
  • Діленням куща. Ефективний спосіб, але підходить тільки для молодих рослин. Щоб укоренити гілки, їх пришпилюють до землі або підсипають високий горбок. Через рік гілки укореняться, їх можна викопати разом з корінням і земляним грудкою.

цвітіння калини

  • Живцюванням. Живці калини добре приживаються, для цього нарізають дворічні пагони, прибирають або наполовину обрізають листя і занурюють нижній косий зріз в пухкий вологий субстрат. Накривають живці пляшками, плівкою, спанбондом для збереження тепла і вологи. Живці весняної обрізки можна висадити у відкритий грунт в той же сезон.
  • Насінням. Насіння чагарнику обов’язково піддають стратифікації, імітуючи зимовий період спокою і висівають наступної весни. Насіння проростає довго, часто молоді рослини Ви побачите тільки через рік. Тому слід обгородити ділянку, щоб випадково не перекопати її під інші культури.

Калина гордовина – саме та рослина, яка дозволить піти від традиційних кола культурних рослин і підкреслити індивідуальність саме Вашої ділянки. При цьому чагарник абсолютно невибагливий, пластичний і легко адаптується до різних кліматичних умов.

Калина гордовина: відео