Каріоптеріс – рідкісний декоративний чагарник

каріоптеріс посадка і догляд фотоКаріоптеріс – квітучий листопадний чагарник з сімейства ясноткові. Це невибаглива рослина пожвавить будь-яку галявину або вільне місце в саду. За декоративності каріоптеріс не поступається вереску з лавандою: акуратна форма, яскраві суцвіття на високих стеблах, різьблені листя. У середній смузі РФ посаджені кущі відмінно себе почувають у відкритому грунті, прості в догляді і добре переносять зими. Зверніть увагу на цікаві сорти для вирощування.

Опис сортів і видів каріоптеріса

Можливо, деякі чули інші назви каріоптеріса – орехокрильнік, синя борода, синій туман. Як видно на фото, цвіте каріоптеріс не тільки синім, але ще і блакитним, темно-фіолетовим, білим. Листя не менше естетична, у деяких видів вона варіегатной (строката).

Відбувається орехокрильнік з теплих азійських країн, там він удосталь виростає на кам’янистих схилах, вздовж доріг, а також серед чагарників інших трав. З семи видів рослини в наших середніх широтах росте тільки один – монгольський каріоптеріс, занесений до Червоної книги РФ.

Чагарники 0.5-1.5 м висотою мають прямостоячі гілки з супротивними ланцетоподібним листям. Поодинокі квітки зібрані в суцвіття на верхівкових пагонах. Іноді, можуть перебувати в пазухах листків. Всі частини рослини дуже ароматні, запах – щось середнє між цитрусом і хвоєю. Цвітіння починається в серпні і триває до перших заморозків. Найбільш відомі в садівництві види:

  • Кладонскій. Гібридний вид. Відрізняється зеленим листом з жовтою окантовкою і блакитними квітками. На основі виду виведені сорти з різним забарвленням листя і квіток: Heavenly Blu, Summer Sorbet, Kew Blu, Worcester Gold.

каріоптеріс посадка і догляд фотоWorcester Gold

  • Сивий. Поверхня листа має сріблястий наліт. Дуже пахучі рослини, висота 1.5 м.

каріоптеріс посадка і догляд фотосивий каріоптеріс

  • Монгольський. Прямі червоно-коричневі стебла з дрібними ворсинками. Середня висота куща близько 1.5 м. Квітки синювато-фіолетові.

каріоптеріс посадка і догляд фотомонгольський каріоптеріс

  • Тангутський. Стебла вертикальні, опушені. Висота куща до 2 м. Квітки синьо-фіолетові.

каріоптеріс посадка і догляд фотоТангутський каріоптеріс

  • Форрест (forrestii). Квітки світло-зелені або блакитні. Медоносний вид каріоптеріса.

каріоптеріс посадка і догляд фотоФоррест

  • Клейкий. Поздноцветущих вид. Квітки синьо-фіолетові, стебла прямі, висота кущів не більше 1.5 м.

каріоптеріс посадка і догляд фотоклейкий каріоптеріс

Посадка каріптеріса у відкритому грунті

Ці квітучі рослини схожі на суцільну хмару димчастого-сизого туману. Щоб орехокрильнік рясно цвів, потрібно пухка садова грунт з хорошим дренажем. У глинистих важких грунтах висока ймовірність загнивання коренів і загибелі куща. Зимівля в таких умовах не завжди проходить благополучно.
На кислих грунтах каріоптеріс розвивається погано і, з часом, зачахне. Для нейтралізації кислотності ґрунт вапнують. Ділянка підбирають сонячну, захищену від вітру, протягів. Цілком припустима невелика півтінь. Для посадки будуть потрібні міцні саджанці з молодою зеленим листям або з голими стеблами.

Порада. Швидше вкорінюються саджанці без листя, важче – вже мають квітки.

Будь-які пожовтіння і скручування листя – ознаки захворювання або в’янення рослини. Такий кущик може і не прижитися на новому місці. Купують молоді каріптріси з закритими корінням. Висаджують зазвичай групами. Лунки викопують об’ємні, щоб засипати на дно шар дренажу і поживного перегною. Коріння саджанця акуратно розправляють, засипають землею і рясно поливають.

Розмноження каріоптеріса

Влітку під час активного сокоруху з кущів нарізають живці. Роблять це в червні-липні. Гілочки повинні мати кілька междоузлий. Довжина втечі 10-12 см. Укорінюють держак в теплиці з грунтом або в воді. Деякі садівники поміщають відразу у відкритий грунт під укриття. Коріння з’являться через 20-30 днів.

каріоптеріс посадка і догляд фотоРозмножують каріоптеріс живцями

Розмножити каріптеріс можна і за допомогою відводків. Для цього відгинають 1-2-річну гілку і щільно фіксують біля землі, присипають шаром грунту. Кращий час для роботи – рання весна, коли грунт підсохла і прогрілася. Найбільш простий спосіб – горизонтальним отводком, пагони укладаються в борозну біля маточника. Листя з отводка видаляють, залишають лише на верхівці, що її присипають. У міру появи нових пагонів і їх зростання, виробляють підгортання.

Молоді кущики каріоптеріса можна виростити з плоду-горішка. Для цього потрібно дочекатися поки він добре дозріє і розпадеться на частини. Насіння розкладають на поверхні грунту, що не присипають. Ємності накривають плівкою і поміщають в тепле місце для проростання.

Порада. Теплички з розсадою відкривають, щоб провітрити і полити.

Перші сходи з’являться через 10-14 днів. Після пари листочків, сіянці пікірують в горщики. До відкритого грунту молоді каріоптеріси готові вже на початку травня. Рослини здатні до самосіву: насіння без проблем зимують під снігом, а навесні дружно проростають.

Догляд за каріоптерісом: полив, підживлення добривами

Кущі орехокрильніка зацвітають в рік посадки, такі рослини ботаніки називають «експрес-багатолітниками». Перше цвітіння не буде дуже рясним і, як правило, настає дещо пізніше. У відкритому грунті каріоптеріс вимагає:

  • поливу;
  • розпушування і прополки грунту;
  • внесення добрив;
  • обрізки.

Так як рослина досить посухостійка, то поливають його помірно. Перезволоження вкрай небажано для чагарнику. Якщо каріоптеріс був посаджений на родючій садової грунті, то додаткове внесення добрив йому не потрібно. У бідніших грунтах, рослини кілька разів за сезон поливають слабким розчином органіки і хв. комплексом.

каріоптеріс посадка і догляд фотоРослина стійка до посухи

Так як цвітіння відбувається тільки на молодих пагонах поточного року, старі гілки вирізують. Обрізку проводять навесні, до розпускання бруньок. Формують крону куща, залишаючи над землею стебла не вище 20 см. Восени прибирають все засохлі та пошкоджені стебла. Раз на п’ять років кущ омолоджують повністю. Для цього залишають пагони близько 5 см.

Захворювання і шкідники каріоптеріса, поєднання з іншими рослинами саду

Рослина стійка до вірусів. Щоб хвороби не перекидалися з бур’янів, тримайте ділянку в чистоті, регулярно прополювати і рихлить грунт. При застоях води або в сиру погоду на чагарнику з’являються різні види гнилі. У цих випадках рослини викопують, оглядають коріння. Підгнилі частини обрізають, місця зрізів обробляють фунгіцидами, каріоптеріс пересаджують на нове місце.

Іноді на листках з’являються дрібні округлі дірочки – це ознака діяльності травного клопа (сліпняки). Проти комахи своєчасно використовують біопрепарати. Для профілактики появи комах-шкідників землю навколо кущів перекопують.

Щоб каріоптеріс перезимував без втрат, посадку обкладають соломою, а сам кущ обв’язують мішковиною. Не частіше одного разу на місяць укриття знімають для мінімального поливу. У районах з морозними зимами без снігу, після обрізки «синій туман» викопують і пересаджують в контейнери. Ємності залишають в прохолодному підвалі або на веранді.

каріоптеріс посадка і догляд фотоКаріоптеріс в ландшафтному дизайні

Каріоптеріс – це яскраві фарби в кінці літа. Пізньої осені, декоративності додасть і оранжево-червоне листя. Посадити чагарник можна в кам’янистому садку, рокарії, на багатоярусної клумбі або альпійській гірці. Поєднується орехокрильнік з будь-якими іншими однотонними квітами. Наприклад, з петунією, лобелією, дельфініум, шавлією. Гаму підбирають гармонійну або навпаки, контрастну. Підсадити сонечка-рудбекии, жоржини, хризантеми. Багаторічні чагарники для композиції краще взяти стійкі до посухи.

Каріоптеріс при належному догляді, безсумнівно, порадує вас ненав’язливим цвітінням і тонким ароматом середземномор’я.