Вже більше ста років в Америці перед Різдвом починається квітковий бум. Всі поспішають подарувати один одному рослина з червоним листям, що несе в будинок удачу і достаток. Як мексиканський молочай перетворився в різдвяний квітка – цікаві факти. Все про пуансеттии прекрасної: морфологічні ознаки, тонкощі вибору і змісту.
Опис, морфологічна характеристика
Пуансеттия найвродливіша (від лат. Poinsettia), або молочай прекрасний – чагарник роду молочай. Родина – Центральна Америка. Відомий під назвою Віфлеємська (Різдвяна) зірка. Життєвий цикл квітки складається з фази зростання, спокою і цвітіння. Остання триває у культурних сортів до 3-4 місяців. Напередодні свят кущики пуансеттии загоряються червоними зірками хрестоподібних прицветников, оточуючих непримітні квітки. Після цвітіння ці листя опадає.
Увага! Згідно з дослідженнями, проведеними в 1971 р в Огайо, сік пуансеттии не отруйний, і небезпечний лише для алергіків. До цього, в 1970, в тому ж Огайо були виведені гіпоалергенні сорти.
Віфлеємська зірка або тріумф маркетологів
Вперше зірка різдвяного квітки запалилася в Лос-Анджелесі. У 1906 р садівник Пауль Екке напередодні свят замість традиційної для Старого Світу гілки омели запропонував заможної публіки Голлівуду гілка пуансеттии. Екзотика припала до душі, а голлівудська мода – закон. «Нова омела» з бульвару Сансет прославилася на всю Америку. Незабаром мода дарувати її до Різдва дійшла до Європи, прижилася і у нас.
Екке виявився геніальним маркетологом – так збуваються американські мрії. У Енсінітас, де розміщений офіс вже гігантської корпорації Екке 12 грудня їдуть тисячі американців. Не за різдвяним квіткою: день став національним святом, Днем Пуансеттію. За два передсвяткових місяці компанія розпродає більше двохсот мільйонів квітів – близько 80% світового обороту пуансеттія надходять з Енсінітас. Нікому торгівля квітами не приносила прибутків – хіба що голландцям під час тюльпанової «лихоманки».
Морфологічний опис
- листя темно-зелені, з редкозубчатим (пільчатим) краєм, елипсовидною форми, до 15 см;
- дрібні жовті квітки вінчають верхівку втечі, зібрані в розетки, навколо яких зібрані видозмінені приквіткове листя червоного, фіолетового, лососевого, жовтого кольору. Перед цвітінням, в листопаді-грудні, коронка приквіткових листя червоніє;
- стебла довгі – до 50 см, прості, голі, пряморастущіе, порожнисті усередині.
Сорти красивого молочаю
Різдвяна квітка змінився з часів садівника Екке.
- у нових гібридів висота стебла 25-30 см: компактні рослини зручніше поставити на святковий стіл, зручніше вручати. Вони більш кущисті, несуть більшу кількість суцвіть;
- нові сорти мають білі і фіолетові, рожеві і лососеві, салатові та двоколірні приквітки;
- листки бувають хвилясті і з зубчастим краєм, бахромчасті, прямі і бутончатие – все різноманіття видно на фото;
- різноманітний і колір: можна зустріти пуансеттию ряболисту і з білою облямівкою, з синьо-зеленим прицветником і сріблястим, салатним.
Яскраві листя Віфлеємської зірки
З поширених сортів: білі сорти Eckes White і White Star, яскраво-червоні різдвяні квіти Angelica і Barbara, рожеві Dorothee і Festival Rose, ніжно-кремові Regina, Pink Ribbon і т.д.
Тонкощі вибору
На практиці куплений кущик цвіте 2-3 тижні, після чого його чекає доля новорічної ялинки. Як виглядає квітка, який простоїть довго:
- Розмір крони перевищує розмір горщика в 2-2.5 рази.
- Квітки без пилку, зелені або червоні. Якщо вони жовті і несуть пилок, фаза цвітіння в розпалі, і незабаром квітка скине приквітки.
- Прицветники пофарбовані рівномірно. Вкраплення зеленого – захворювання або втрата сортових ознак.
- На рослині немає жовтих, скручених, увядающих листя.
- Квітка без упаковки.
Щоб квітка затримався після свят, його виставляють на сонячне місце. Поливають рясно, виключаючи застій води, захищають від протягів.
Порада! При використанні гілок в святковому оформленні зрізані кінчики тримають пару секунд над відкритим вогнем: це зупиняє виділення соку.
Вирощування будинку: доля новорічної ялинки
Різдвяна квітка викидають, як тільки опаде приквіткове листя. Квітникарі продовжують йому життя, але повторне цвітіння не показує властивих сорту властивостей. Саме ж рослина може розчарувати довгим здеревілим стеблом. Що не боїться труднощів знадобляться поради по догляду.
Квіточки рослини дрібні і непоказні
- Формування. Після цвітіння кущ обрізають наполовину, в період спокою містять в приміщенні з t + 10 … + 16 ° C, поливають рідко. У травні проріджують. У фазі росту, до серпня, гілки вкорочують.
- Освітлення. У фазі спокою, з лютого по квітень, підтримують t порядку +14 … + 18 ° C. У фазі росту, навесні, містять при + 16 … + 24 ° C. Фаза цвітіння буде довгою, якщо забезпечити режим + 15 … + 17 ° C. Влітку забезпечують півтінь, взимку – яскраве освітлення. З вересня-жовтня, протягом 2.5 місяців, створюють довгу ніч – більше 12 годин, короткий день. З 18 годин квітка накривають коробками, завішують. На початку грудня виставляють на світло.
- Підживлення. Комплексне добриво вноситься з червня по початок грудня – кожні 2 тижні. У період цвітіння і спокою не підгодовують.
- Полив. Квітка любить рясний полив теплою водою, від холодної скидає листя.
- Розмноження. Зрізані під час травневої обрізки стеблові живці пуансеттии або верхівкові висаджують в горщики. Забезпечують температуру + 18 … + 20 ° C, живильний субстрат. Цвісти рослини будуть на наступний рік.
Друге ім’я квітка отримав на честь Джоела Пойнсетт, американського посла в Мексиці. Відомий ботанік, Пойнсетт в 1828 р відправив живці в Південну Кароліну, де квітка швидко став предметом комерції. Національним Днем Пуансеттію був обраний день смерті Пойнесетта. Екзотичний кущик полюбили в Америці, в Європі, оточили легендами. Міфів багато: перші пішли від ацтеків, пізні складали іспанські колоністи, називаючи рослина квіткою Святої Ночі і Віфлеємської зіркою. Кущику приписують і здатність приносити затишок в будинок благополуччя. І це так: радість і затишок рослина з червоним листям, подароване до Різдва, приносить завжди.