Кливия: догляд, розмноження, причини відсутності цвітіння

кливия розмноження в домашніх умовахЯскраві грамофончики клівії, десятками розташовані на одному квітконосі, прикрасять будь-який підвіконня і не доставлять особливого клопоту. Як розмножити кімнатна рослина і забезпечити йому належний догляд в домашніх, що відрізняються від природних, умовах і що робити, якщо кливия не цвіте, підкаже стаття і відповідні фото.

Як виглядає кливия

Характерна відмінність клівії від інших представників сімейства амарілісових – відсутність цибулини. Замість неї в нижній частині рослини дуже щільно змикаються кіскою листя, утворюючи подобу товстого стовбура. Резерви поживних речовин і води, можна сказати їх комора, знаходиться в коренях, які у клівії соковиті і м’ясисті.

Листя красиві, довгасті, темно-зеленого кольору, з помітним глянцем. Розташовуються в два строгих вертикальних ряду протилежно один одному. У довжину досягають 70 см, в ширину – 8 см.

У лютому або в березні рослина викидає один, рідше два квітконосу, висотою 20-40 см. На вершині стрілки з’являється кілька десятків бутонів. Розпускаються вони не всі відразу, тому період цвітіння може тривати кілька тижнів. Плоди клівії – округлі ягоди, які при дозріванні червоніють.

кливия розмноження в домашніх умовахцвітіння клівії

Найчастіше на підвіконнях можна зустріти два види клівії:

  • кіноварний (Clivia miniata);
  • благородна (Clivia nobilis).

Розрізняють їх за кількістю і формою квіток. У першій різновиди утворюється від 10 до 20 бутонів, а у благородній клівії їх число може досягати 60 штук. Квіти кіноварної мають форму воронки. У благородної вони більше нагадують трубочки.

Увага! Кореневище клівії містить отруйні для людини речовини. При роботі з рослиною слід дотримуватися обережності.

Як доглядати за рослиною

Кливию можна назвати невибагливим рослиною. Однак деяких режимів все ж доведеться дотримуватися.

  • Достатня кількість світла. Незважаючи на те, що кливия потребує яскравому освітленні, південні вікна для неї не підійдуть. Прямі промені сонця можуть сильно пошкодити рослину. Ідеальний варіант – східна сторона.
  • Температура. Під час всього періоду вегетації рослина комфортно себе почуває при +20 .. + 25 ° C. У період спокою потрібно дотримуватися показників +12 .. + 15 ° C.

кливия розмноження в домашніх умовахКлівії протипоказані прямі сонячні промені

  • Рівень вологості. Ніяких обприскувань з метою зволоження клівії не потрібно. Досить іноді змивати з листя пил. В льотної період, якщо є можливість, бажано виставляти рослину в сад, в тінисте місце. Поливають квітка тільки тоді, коли грунт в горщику помітно підсихає.

Порада. Для поливу клівії краще використовувати дощову або добре відстояну воду.

Підгодовують рослина в період цвітіння спеціальним комплексом добрив. Горщик, в якому росте кливия, повинен бути трохи затісний для коренів. У великому обсязі землі вони можуть гнити.

Як влаштувати клівії відпочинок

Родом кливия з вологих субтропіків Південної Африки, де в певний час настають несприятливі умови для рослини. У цей період у клівії сповільнюються всі життєво важливі процеси. Іншими словами – вона «впадає в сплячку» до настання колишніх, прийнятних для неї умов.

Як тільки в навколишньому середовищі все кліматичні показники повертаються в норму, кливия «пробуджується», починається її посилений ріст і цвітіння.

Ось такий своєрідний відпочинок обов’язково потрібен рослині і в домашніх умовах. Зазвичай його влаштовують з жовтня або листопада. Горщик з квіткою визначають в світле приміщення з температурою +12 .. + 15 ° C (підійде засклений балкон, веранда і т.д) і повністю припиняють полив. Так витримують 2-3 місяці.

Увага! Якщо кливия в період спокою почала скидати листя, значить рослина страждає від пересихання. В цьому випадку потрібно добре зволожити землю.

Чому кливия не цвіте

Відсутність квіткової стрілки може бути викликано двома основними причинами:

  • Молодий вік. Зазвичай рослина зацвітає на 3-5 рік.
  • Відсутність періоду спокою. Цвітіння може початися і без забезпечення рослині відпочинку, але в цьому випадку цветонос може бути дуже коротким, що призведе до розкриттю бутонів між листям, їх деформації і швидкого в’янення.

Порада. Фахівці рекомендують після появи стрілки витримати рослина в затіненому місці близько 10 днів. Це дозволить квітконосі досить витягнутися.

  • Занадто велика для рослини ємність. Коренева система при великому обсязі горщика посилено зростає, щоб «захопити» весь субстрат. В результаті рослина витрачає на неї всі сили і квіткова стрілка не утворюється.

Як розмножити кливию

Методи розмноження кливии наступні:

  • за допомогою бічних відростків (діток);
  • насіннєвий спосіб.

кливия розмноження в домашніх умовахРозмножити кливию можна насінням

Дочірні рослини відокремлюють після формування 4-х листків і садять в горщики діаметром не більше 7 см, заповнені вологим піском. Після вкорінення молоді рослини перевалюють в ємність побільше. В якості грунту підходить суміш садової, дернової землі і піску (1: 1: 1). Вже на другий-третій рік після посадки відростка можуть з’явитися квіти.

Для отримання насіння кливию штучно запилюють за допомогою м’якого пензлика. Зав’язалися ягоди достигають близько 10 міс. Насіння відокремлюють від м’якоті, добре промивають і підсушують.

Порада. Якщо немає досвіду запилення квітів, то посадковий матеріал краще придбати в спеціалізованих магазинах.

Перед посадкою насіння вимагають невеликої підготовки. Їх заливають м’якою водою на добу. Зернятка набухають і збільшуються в розмірі. Трохи просушити, їх висівають в суміш торфу і землі з саду (1: 2) на відстані 2 см один від одного.

Обов’язково влаштовують тепличку з поліетилену або скла. Сходи з’являються через місяць-півтора, після чого укриття знімають.

кливия розмноження в домашніх умовахнасіння клівії

Після того як виростає один листочок, маленькі рослини розсаджують в невеликі окремі ємності. В подальшому, в міру зростання, кливию рекомендують перевалювати в горщики побільше. Вирощене таким чином рослина відрізняється повільним розвитком, зацвітає воно тільки на 5-6 рік.

Кливия – одне з рослин, які здатні порадувати пишним цвітінням. У той час коли за вікном зима, можна довго милуватися її яскравими квітами на власному підвіконні. Причому щоб отримати таку красу особливих зусиль витрачати не доведеться.

Догляд за Клів: відео