Багаторічна рослина сімейства геснерієвих вперше було виявлено в колумбійських лісах, отримало воно свою назву по імені знаменитого біолога Майкла Колера. У природі виростає більше 60 видів колерії, кілька з них культивовані в гібриди, успішно ростуть в домашніх умовах. Рослина ця невибаглива, догляд за ним мінімальний, полягає він у правильному формуванні крони, обрізки, необхідної підгодівлі і поливу за схемою зима-літо, тобто, влітку – рясний, а взимку-помірний. Гібридні сорти колерії дуже різноманітні за забарвленням квітів, як видно по фото, це, в основному рожево-червоні, жовто-оранжеві, блакитні та лілові відтінки.
Короткий опис рослини і його гібридних сортів
З багатьох видів рослин сімейства гаснеріевих, колерія вважається самим невибагливим квіткою, кімнатні умови відповідають всім вимогам його існування, розмноження і рясного цвітіння, яке триває протягом усього весняного та літнього періоду.
- корінь – це довгасті, лускаті бульби, що нагадують шишку сосни, кожна лусочки (ризому) служить для розмноження рослини шляхом розподілу кореневища;
- стебло – прямостоячий, у деяких сортів поступово знижується і лягає на землю;
- листя – зеленого кольору (іноді сизого), мають яйцеподібну форму, по краю зубчасті, довжина їх може досягати 15 см, в залежності від сорту бувають, як з глянцевим відблиском, так і матові;
- квітка – трубочка довжиною 5-7 см, на кінці розкривається п’ятьма пелюстками, які мають різне забарвлення з цятками контрастного кольору, у деяких видів цвітіння триває майже звістку рік.
Популярні сорти колерії
- Боготская – родом з Колумбії, де росте в лісах на кам’янистих грунтах, листя середні (10 см), мають світло-або темно-зелене забарвлення, трубочка квітки-дзвіночка червона, пелюстки жовті з червоними вкрапленнями у вигляді точок і ліній, висота рослини 50 -60 сантиметрів.
Боготская
- Велична – прямі стебла і пагони покриті пухнастими червоними волосками, а листя – білим волохатим пухом, квіти пофарбовані стандартним червоно-жовтим відтінком з цяточками.
велична
- Колоскова – невисокий (30 см) квітка родом з Мексики, листя гострі, довгасті сизо-сірі з сріблястим пушком, трубочка бутона і пелюстки квітки яскраво-оранжеві, з червоними крапками і лініями. Розташування дзвіночків на квітконосі нагадує колоски пшениці.
Колоскова
- Ліндена – батьківщиною цього різновиду рослини вважаються гірські місцевості Еквадору. Стебла його НЕ розгалужуються, прямостоячі, висотою не більше 30 сантиметрів, покриті білими волосками. Листя довгасті, вузькі, вздовж прожилок проходять світлі лінії, внизу забарвлення світло-рожева, зверху – зелена. Невеликі бутони-трубочки (2-3 см) лілового забарвлення, пелюстки жовті з темно-червоними або бордовими вкрапленнями. Період цвітіння – осінь.
Ліндена
Необхідні умови вирощування колерії
Кімнатні рослини адаптовані до домашніх умов, але виконуючи деякі додаткові і необхідні заходи в догляді за ним, ви досягнете того, що квіти дадуть вам на це рясним цвітінням, що не будуть доставляти проблем. Догляд за Колер також вимагає трохи уваги, їх слід виконувати постійно.
Обрізка рослини і формування крони
Квітка буде виглядати більш компактним і гарним, якщо постійно займатися видаленням зів’ялих пагонів і прищипувати, тобто зупиняти зростання у висоту і ширину. Так ви сформуєте правильну форму крони рослини, спробуйте зробити це так:
- на початку весни, у рослини досяг висоти 20-30 см, верхівку з 2-3 листочками необхідно видалити вручну, обережно прищипуючи її двома пальцями;
- бічні пагони, що з’явилися після цієї процедури, також общипують, коли вони виростуть до потрібної довжини;
- таким чином, формується крона рослини, ви можете надати їй будь-який вид: кулі, купола або піраміди.
Увага! Проводити обрізку слід один раз на рік, у дорослої рослини – один раз в 2-3 року. Видаляти засохлі або пошкоджені відростки потрібно постійно, у міру їх появи.
Яке місце в кімнаті вибрати для колерії
Ця рослина любить місця добре освітлені, але не витримує впливу сонця, тому північні і південні боку їй не підійдуть, виберіть їй місце на підвіконнях вікон, що виходять на схід чи захід. Взимку температура в кімнаті повинна бути трохи знижена, в цьому випадку, підвіконня підійде чудово, адже біля вікна взимку прохолодніше.
Порада. Домагаючись необхідної температури, будьте обережні, не знижуйте температуру повітря нижче + 15 градусів, інакше колерія може загинути від холоду.
Одним з важливих умов утримання цієї квітки є постійна вологість повітря не нижче 70%, але при цьому квітка не переносить попадання вологи на листя і стебла через їх ворсистого покриття. Це може спровокувати поразку рослини гнилизною.
Бережіть рослину від прямих сонячних променів
Корекція поливу взимку і влітку
Рясний полив і підгодівля необхідні колерії в період початку росту і цвітіння, тобто, з початку квітня до кінця жовтня, потім зволожувати грунт в горщиках можна один раз в тиждень. Не можна в цей час обприскувати або якось зволожувати верхню частину квітки. Для підтримки необхідної вологості помістіть поблизу невелику ємність, наповнену водою, або поставте горщик з Колер в піддон з вологою губчастої підкладкою, яку регулярно зволожуйте.
Подбайте про ваших улюбленців на підвіконні, і вони здивують вас і порадують навіть в самий непогожий день. Любителі квітів вважаються довгожителями, так що – живіть довго.