Ближче до середини літа на овочевих прилавках з’являються баклажани – гарні ягоди, які активно використовуються в кулінарії і зимової консервації. Людина спочатку вирощував цю культуру в якості декоративної і лише потім звернув увагу на її смакові якості і користь. Але при неправильному вживанні баклажан може завдати організму і шкоду.
Біохімічний склад і характеристики
Баклажан, або в простолюдді синенький відноситься до пасльонових ягодам. На вигляд вона може мати насичено-фіолетового, рідше – блідо-синю або навіть білу шкірку. На відміну від м’якоті, вона дає гіркуватий присмак, але саме це якість багато цінують в баклажані. Плід багатий корисними речовинами:
- набір вітамінів групи В;
- аскорбінова кислота;
- клітковина;
- вітаміни РР, А, Е, К;
- пектин;
Баклажани можна використовувати в кулінарії, консервувати
- в макрокількості – калій, натрій, магній, а також хлор, кальцій, фосфор, ще марганець і цинк;
- в мікродозах – мідь, фтор, також залізо і ін.
Увага! За змістом молібдену баклажан займає лідируюче місце серед плодово-овочевих культур.
Плоди баклажана відрізняють не тільки по окрасу шкірки, а й за формою. Синенькі бувають грушоподібними, овальними або комбінують в собі різні округлі форми. Як правило, маса плода приблизно дорівнює півкіло або трохи більше.
Головна особливість баклажана – зривати його потрібно в НЕ доспевшем стані. Звичайно, ви не отруїтися, з’ївши повністю зрілий синенький. Але його м’якоть буде грубою і втратить пікантний смак. З переспілих плодів шкірку взагалі слід попередньо зрізати. Зазвичай збирають цю городню ягоду з кінця літа до жовтня.
Потенційна шкода плодів для здоров’я
Гірчинку в шкірці цієї овочевої культури забезпечує соланін. Речовина є природним отрутою. Отруєння ним супроводжується запамороченням, судомами, больовими відчуттями і розладом кишечника. Втім, отрути в шкірці дуже мало. Наприклад, в зелених частинах картопляної шкірки його більше. Яд проявить себе, тільки якщо з’їсти занадто багато плодів.
Увага! Баклажан схильний акумулювати соланін в процесі росту. Тому чим старше ягода, тим більше отрути містить шкірка.
У м’якоті синеньке також є шкідливі речовини, які стимулюють збільшення кількості щавлевої кислоти в організмі. Вона є причиною появи каменів у нирках. Тому медики не радять їсти баклажан людям з сечокам’яною хворобою. Інші протипоказання до вживання синенькі:
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту не варто вживати велику кількість баклажанів
- При алергії. Спостерігайте за реакцією організму, якщо людина є баклажан вперше. Особливо актуальна ця рекомендація по відношенню до дітвори.
- Дітям до 3-х років. Їх кишечник і імунітет поки не готові засвоїти грубу клітковину і переробити соланін.
- При хронічних і гострих формах запалень ШКТ. Клітковина стимулює тракт до активної роботи, а це шкідливо при пошкодженнях слизової оболонки.
- При недугах підшлункової або різних розладах кишечника.
- При подагрі.
- При цукровому діабеті.
- При нестачі в організмі заліза (анемія).
Корисні якості баклажанів
Користі в овочах набагато більше, ніж шкоди. Смачні плоди позитивно впливають на обмін речовин і імунітет, роботу нервової і кровоносної систем. Також синенькі позитивно впливають на:
- зір;
- стан шкіри, омолоджуючи її;
- здоров’я волосся і нігтів;
- засвоюваність білка;
- кровоносні судини і здоров’я печінки;
- роботу кишечника, очищаючи його від токсинів;
- здоров’я суглобів і міцність кісткової тканини.
Увага! Баклажан також вважається продуктом, який протистоїть утворенню ракових клітин. У складі м’якоті більше десятка фенольних кислот, які відповідають за це. Чим темніше плід, тим їх більше.
Кому слід їсти баклажани
Баклажани добре працюють в комплексі з дієтами, мета яких – знизити масу тіла. Городня культура стимулює виведення вологи з організму, будучи сечогінним засобом. З його допомогою можна боротися з набряками і запорами кишечника. Одночасно синенькі мають бактерицидні властивості. Також медики радять їсти страви з баклажанів людям, що страждають від:
- гіпертонії;
- атеросклерозу;
- остеопорозу;
- а також аритмії;
- остеохондрозу.
Баклажан робить позитивний вплив на організм
Баклажани підходять людям, які вирішили кинути палити. У мікродозах в шкірці ягоди міститься нікотин. Його частка мізерно мала, що нашкодити здоров’ю, але може допомогти курцеві полегшити один з етапів розставання з сигаретою. У давнину баклажан називали «яблуками сказу», вважаючи, що після поїдання ягоди людина може збожеволіти. Сучасні дослідження показали: речовина насунін, яке міститься в синенькі, захищає мозок і допомагає довше зберігати ясність мислення.
Баклажани корисні майбутнім мамам, оскільки мідь і марганець допомагають підтримувати здоров’я кровоносної системи. Фолієва кислота стимулює нормальний розвиток плаценти, захищаючи малюка від агресивного середовища і патологій. У народній медицині також можна знайти рецепти зовнішнього застосування баклажана. Наприклад, свіжий сік з м’якоті володіє хорошими знезаражувальні властивості. Його використовують для лікування шкірних запалень, артриту, подагри, боротьби з грибками.
Баклажан – культура з відмінними смаковими властивостями і набором цінних речовин. Однак при вживанні ягоди в їжу слід знати міру.