Багато садівники мріють про те, щоб в їхньому саду росли квіти і рослини, практично не потребують догляду, і при цьому незмінно радують красивим цвітінням. До числа таких відноситься всім добре відомий котівник. Він невибагливий, але, все ж, певного догляду вимагає. Далі про особливості вирощування котовника у відкритому грунті: посадка, догляд, хвороби, розмноження (додаються детальні фото та інструкції).
Котовник: опис, особливості рослини
Котовник – багаторічна трав’яниста рослина. Серед великої різноманітності видів котовника (а їх понад 200) особливо виділяють котовник котячий або як його ще називають «котяча м’ята». Рослину можна зустріти практично повсюдно: його тонкий приємний аромат можна відчути на луках, у лісі, на городніх ділянках, в горах і навіть серед бур’яну.
Котовник є високоросла досить міцне рослина, що досягає у висоту 1 м. Зовні дуже нагадує звичайну м’яту. Листя добре опушені, мають витягнуту форму і відрізняються зеленувато-сірим відтінком.
Цвіте котовник колосоподібними суцвіттями, які можуть бути представлені кількома відтінками: білим, рожевим, світло-фіолетовим і синім. Цвітіння котовника починається з приходом літа і триває аж до настання осені.
Багато хто знає котівник під назвою котяча м’ята
Котовник вважається відмінним медоносом і, до того ж, дуже любимо кішками. Рослина містить чималу кількість ефірних масел і активно застосовується в народній медицині.
Порада. Котовник можна використовувати як засіб для нормалізації роботи нервової системи, а також як відмінне знеболююче (при головному та зубному болю), засіб від корости, астми та ін. Недуг.
Тонкощі вирощування рослини у відкритому грунті
Котовник – рослина досить невибаглива, але вимагає дотримання певних тонкощів при його вирощуванні. Про це далі.
Вибір ділянки та посадка в грунт
Місце для посадки котовника слід вибирати дуже ретельно: воно повинно обов’язково бути сухим, з постійним доступом сонячного світла, рівним або розташованим на височини з добре дренируемой грунтом (щоб уникнути можливості застою води).
Сухе і сонячне місце відмінно підійде котовником
Підготовку грунту під висадку рослини необхідно здійснювати завчасно (традиційно, з осені). Спочатку грунт на ділянці, обраному під посадку, ретельно очищається від бур’янів, і відразу вносяться поживні органічні добрива (підійде перегній, компост). При відсутності органіки чудово підійдуть мінеральні комплекси.
Порада. На відміну від більшості рослин, котівник не дуже добре переносить родючі грунти, тому при виборі відповідної ділянки перевагу слід віддати легкому пухкому пісковику з глибоким заляганням грунтових вод.
Посадку котовника можна здійснювати насіннєвим або розсадним методом. Садівники перевагу віддають другим варіантом. Вирощування розсади – процес досить простий. Необхідно орієнтовно в кінці березня висіяти попередньо відібрані і оброблені насіння рослини в невеликі ємності з підготовленим грунтом. Насіння намагайтеся не надто заглиблювати – максимум на 1 см. Відразу ж після посадки насіння грунт слід акуратно зволожити за допомогою пульверизатора і накрити поліетиленом.
Через пару тижнів після посіву насіння, коли на поверхні здасться перша зелень – відразу ж знімаємо поліетилен і виставляємо горщики в добре освітлюється сонячними променями приміщення. Під час активного росту розсада потребуватиме лише в якісному поливі (не перестарайтеся – верхній шар грунту повинен встигати просохнути).
Висадка у відкритий грунт здійснюється на попередньо вспушенй грунт. При цьому відстань між саджанцями має становити близько 0,3 м.
Догляд за рослиною
Щоб в період цвітіння насолоджуватися розкішним видом квіток з ніжним ароматом, необхідно здійснювати комплекс заходів щодо догляду за рослиною, який включає:
Підживлення дозволить рослині цвісти пишніше
- Поливи. Котовник відмінно переносить тривалу відсутність вологи і перепади температур. Рослина більше боїться надлишку води в грунті, тому ні в якому разі не слід часто і рясно його поливати, інакше коріння котовника просто почнуть гнити. При відсутності дощів рослина досить полити пару раз на місяць.
- Підживлення. Рослина слід підгодовувати двічі на рік: навесні – азотними мінеральними добривами, восени – органікою.
- Догляд за грунтом. Два-три разів за сезон слід ретельно прополоти і розпушити грунт. Можна також додати мульчу в вигляді торфу.
- Обрізка рослини. До липня в період активного росту бажано здійснити обрізку котовника. В обов’язковому порядку видаляються зів’ялі суцвіття (це допоможе активізувати зростання нових до кінця літа).
Порада. Зрізану зелень можна висушити і використовувати в кулінарії: котівник вважається чудовою приправою. Але для того щоб висушену рослину дійсно могло надати кулінарним стравам неповторний аромат, важливо правильно його зберігати (невеликими порціями в паперових пакетах).
Боротьба з хворобами і шкідниками
Котовник – рослина з відмінним імунітетом, а також високою стійкістю до «діяльності» шкідників. А деяких здатне навіть відлякувати (наприклад, тлю або клопів). Правда, тонкий лимонний аромат котовника може залучити метеликів або тлю, які активно відкладають яйця на рослині, а вилупилися личинки, в свою чергу, є вкрай небезпечними для нього. Для боротьби зі шкідником краще використовувати натуральні засоби, оскільки хімія може відлякати бджіл-запилювачів.
Що стосується хвороб, то можна сміливо говорити про практично абсолютної несприйнятливості рослини до їх впливу. По крайней мере, досвідчені садівники запевняють в тому, що якщо повністю дотримуватися агротехніку вирощування котовника, рослині будуть не страшні ніякі хвороби.
Розмноження котовника
Котовник ефективно розмножується трьома способами: насінням, розсадою і діленням куща. Розглянемо детально кожен. Якщо ви плануєте вирощувати рослину прямим посівом у відкритий грунт, то вам слід знати один важливий момент: при такому способі посадки котівник зацвіте лише на другий рік життя.
Молодий кущик котовника
Посів насіння здійснюється на невелику глибину – не більше 1 см. При цьому грунт повинен бути вологим, а ось після посіву поливати її небажано, оскільки можна змити дрібні насіння. Бажано залишати простір між рядами (не менше 0,3 м), оскільки котівник дуже любить свободу. Важливо при необхідності проріджувати молоді саджанці (відстань між ними має бути 3 і більше см).
Вирощування на розсаду – метод більш ефективний і надійний. Насіння прекрасно переносять тепличні умови. Глибина посіву не повинна перевищувати 1 см. Після появи перших сходів необхідно здійснити пікіровку саджанців для того, щоб у них було більше місця для зростання і розвитку.
Висадка у відкритий грунт здійснюється орієнтовно до травня, коли на розсаді сформувалося не менше 6 повноцінних листочків, а висота стебла становить близько 11-12 см.
Розподіл куща – дуже простий і досить ефективний способи розмноження. Насамперед необхідно викопати кущ і розділити його на частини (кожна з них повинна мати хоча б один повноцінний корінь). Після цього можна здійснювати висадку безпосередньо у відкритий грунт.
Ось і всі тонкощі, які слід знати при вирощуванні котовника у відкритому грунті. Успіхів!