Кращий час для пересадки лілій: осінь, літо або весна?

Цибулинні – це квіти, які вимагають особливого догляду. Деякі з них утворюють безліч діток, що негативно впливає на якість цвітіння. Зі статті можна дізнатися, коли краще і як пересаджувати лілії, щоб уникнути проблеми.

Що це за квіти

Лілії – цибулинні багаторічники, що відносяться до однойменного сімейства. Овіяний легендами квітка в минулі часи часто зображували на гербах знатних родин, а поети присвячували йому вірші і пісні.

Виростають лілії з цибулин, розмір яких відрізняється. У одних діаметр 1 см, у інших – до 30 см. Форма цибулин також різна. Можливі овальні і круглі варіації. Втеча по всій довжині покритий невеликими ланцетоподібними листочками, що кріпляться до стебла по спіралі. Чим ближче до землі, тим більші за розмірами.

На одному пагоні утворюється від декількох до 15, а то і до 30 бутонів. Розпускаються вони по черзі. Квітки у більшості від 20 см в діаметрі. Забарвлення найрізноманітніша: біла, всі відтінки червоного і жовтого. Дуже ошатні двоколірні пелюстки.

цибулинні квіти

Згідно з міжнародною класифікацією лілії діляться на 9 груп. При цьому 8 з них гібриди, а 9-я дикорослі види.

Від інших цибулинних «родичів» лілії відрізняє здатність утворювати почколуковічкі. Бульбочки розташовуються в пазухах листків. З їх допомогою квітка може самостійно поширюватися по ділянці. Зацвітає проросток з почколуковіци тільки через 3 роки.

Увага! Лілії, що входять в одну групу, дуже схожі на вигляд і вимагають однакових умов вирощування.

Підземна частина квітки – це видозмінений стебло з такими ж листами-лусочками, що і є цибулиною. Коріння розташовані в 2 яруси: нагорі, під стеблом і на денці.

Вирощування красунь

Щоб виростити в саду легендарні квіти не потрібно володіти спеціальними навичками. Пересаджувати лілії потрібно раз в 3-4 року. Доглядати за красунями нескладно.

Важливий фактор успіху – якісний посадковий матеріал. Купувати цибулини краще в спеціалізованих магазинах.

цибулини лілій

Під посадку вибирають місце з таким розрахунком, щоб «голова» дорослої рослини була на сонці, а нижня частина притіняти. Це легко влаштувати, розташувавши лілії між низькорослими або середньої висоти рослинами. Прийом не дозволить цибулин перегріватися і пересихати в посушливий період.

Деякий час після посадки матеріал вкорінюється. На цьому етапі про лілеї можна забути.

Поливати рослини починають після появи проростків. Роблять це в міру потреб. Під час цвітіння грунт помірно зволожують. У період сильної посухи лілії поливають рясно, а після того, як зів’яне останній бутон припиняють.

Увага! При зрізку квітів слід залишати більшу частину стебла. Так надземна частина зможе наситити цибулину необхідними для нормальної зимівлі і подальшого розвитку речовинами.

Добриво підбирають відповідно до сезону. При посадці вносять в лунку азотсодержащие препарати, а під час цвітіння фосфорні та калійні. Підсипати гній не можна – отримають опік ніжні лусочки.

Роботи після цвітіння

Всі лілії через 3-6 років після посадки утворюють дочірні, повністю сформувалися цибулинки. Якщо їх не відкидають, то незабаром на місці однієї квітки утворюється цілий кущ. Щоб уникнути подібного, слід своєчасно відокремлювати діток.

багаторічні рослини

Деякі квітникарі дотримуються думки, що роботу можна починати відразу після в’янення останнього бутона. Однак в цей час цибулини ще не відновилися, тому матеріал залишають на місяць для дозрівання.

Виходячи з розрахунку додаткового часу для відпочинку, краще надходити так:

  1. Пересаджувати лілії ранньоквітучих сортів слід влітку, в середині серпня.
  2. Рослини із середнім терміном цвітіння поділяють в кінці вересня-середині жовтня.
  3. В результаті ранньої пересадки лілії погано адаптуються, хворіють. Якщо ж до роботи приступити пізно, то вони не встигнуть вкоренитися до холодів.

Увага! Азіатські гібриди допустимо пересаджувати протягом усього сезону. Група нормально переносить зміну місця навіть під час цвітіння.

Процедура нескладна і виглядає так:

  1. Лопату встромлюють в ґрунт на відстані 30 см від стебла.
  2. Піднімають купу разом з цибулинами.
  3. Очищають посадковий матеріал від грунту.
  4. Відокремлюють діток і засохлі лусочки.
  5. Просушують в тіні кілька днів.

пересадка квітів

Перед тим як пересаджувати лілії на нове місце, обробляють цибулинки розчином марганцівки, деревним вугіллям і ін. Антисептиками. На грядку квіти розміщують поодинці або групами.

Весняна посадка

У тому випадку, коли мають справу з поздноцветущих сортами або просто вчасно не встигли виконати роботу, пересадку лілій здійснюють навесні.

Витягнутий восени з землі матеріал зберігають в льосі або овочевому відсіку холодильника в пакетах з отворами, попередньо пересипавши кожен шар тирсою. Так лілії НЕ пересохнуть і швидко підуть у ріст.

Навесні, як тільки прогріється грунт, приступають до наступних дій:

  1. Обране місце перекопують на штик лопати.
  2. Для кращої проникності повітря додають пісок.
  3. Коріння лілій вкорочують наполовину.
  4. Цибулини укладають денцем вниз в ямку, глибиною в 3 рази більше, ніж їх діаметр.
  5. Відстань між посадками залишають не менш 15 см. Зверху присипають родючим грунтом і поливають.

Пересаджувати лілії – справа нехитра. Але щоб не нашкодити рослинам і отримати кілька додаткових примірників полюбився сорти, слід дотримуватися певних термінів.

А як Ви доглядаєте за ліліями в своєму саду?

Посадка лілії: відео