Дуже часто аличу плутають зі сливою, т. К. Вони зовні схожі, але між ними є істотні відмінності, і основне полягає в розмірах і забарвленням плоду. Алича великоплідна є однією з популярних кісточкових культур, т. К. Її плоди не тільки смачні, але і великі. Часто її застосовують для домашніх заготовок або вживають в свіжому вигляді.
Основні характеристики
Всі сорти аличі великоплідної були виведені в інститутах селекції, тому вони мають велику кількість позитивних властивостей. Такі сорти вважаються ранніми. Плодоносити дерево починає на 2 рік після здійснення посадки. Якщо розглядати активну дозрівання, то воно настає на 5 рік і характеризується великим і стабільним урожаєм. Властивість скороспелости досягається за рахунок того, що на деревах формуються однорічні пагони, які і дозволяють зав’язі швидше формуватися.
Плоди крупноплідної аличі можуть бути різного розміру, кольору і форми, тому надається можливість вирощувати на одній ділянці різні сорти, які будуть відрізнятися плодами, ніж та додадуть саду незвичайний зовнішній вигляд. Середній вегетаційний період становить 100 днів. Збір врожаю припадає на середину серпня.
Крона у таких дерев густа. За перші 2 роки зростання, дерево формується на 80% від свого максимального розміру. Після цього темп зростання трохи відстає і всі поживні речовини йдуть на формування зав’язі.
Сорти крупноплідної аличі морозостійкий, але якщо температура повітря буде становити менше -28 ° С, то коренева система рослини здатна підмерзати. Така ситуація не загрожує загибеллю рослини. Селекція не стоїть на місці, тому сорти великоплідний аличі здатні швидко відновлюватися після нормалізації температури, що позитивно позначається на врожайності.
Гідності й недоліки
Серед основних позитивних якостей цього різновиду потрібно відзначити:
- стабільний урожай;
- стійкість до морозів;
- швидке відновлення крони і коренів після заморозків;
- оптимальна висота дерева;
- приємний смак плодів.
З недоліків відзначається тільки те, що у крупноплідної аличі низька стійкість до посухи, тому на якість поливу звертають особливу увагу.
Найпопулярніші сорти
- Різновид Рання Комета. Цей сорт аличі має висоту 4 м. Гілки великі, потужні, покриті сіро-коричневою корою. Суцвіття середнього розміру і рожевого відтінку. Листова пластина велика, скручується човником. На поверхні аркуша відзначаються бурі смуги. Колір листя – насичений зелений. Плоди невеликого розміру. Максимальний діаметр плода становить 2 см. Середня вага ягоди – 30 г. Шкірка приємного рожевого відтінку, з невеликим рум’янцем. Щільність шкірки висока, що робить цей сорт стійким до розтріскування. Смак приємний, кислуватий. Ця культура вражає кількістю врожаю: з 2-річного рослини збирають до 30 кг високоякісної продукції.
- Динний сорт. Дерево цієї культури сягає висоти в 6 м. Крона густа. Гілки розташовані під тупим кутом до основного стовбура, що дозволяє прискорити процес дозрівання плодів. Збір врожаю припадає на другу декаду липня. Листя великі, темного зеленого відтінку. Плоди в середньому важать 35 г. Їх поверхня покрита щільною жовтою шкіркою. Опис вказує на те, що м’якоть соковита, з кислинкою. В ароматі відчувається диня, звідки і пішла назва цього сорту.
- Різновид Гек була виведена в Росії, чим пояснюється її висока стійкість до заморозків. Дерева компактні, висотою до 5 м. Їх крона негуста, з щільними коричневими гілками. Цвіте ця культура ніжно-фіолетовими суцвіттями. Плоди великі, вагою до 40 г. Опис вказує на щільність жовтої шкірки. Ця алича відрізняється приємним солодким смаком і ароматом.
Правила вирощування
Велику аличу прийнято висаджувати на відкритих ділянках, щоб вона отримувала необхідну кількість сонячного світла. Густа посадка заборонена, т. К. Рослини будуть затінювати один одного. Велика алича потребує родючих ґрунтах – суглинні грунту або чорнозем. Посадка повинна проводитися в низько лужні землі, щоб коренева система відчувала себе комфортно.
З осені починають готувати посадочне місце. Проводиться ця процедура в кілька етапів:
- Перекопують ділянку і на кожен кв. м. землі вносять 10 кг перегною.
- Видаляють все коріння бур’янів, скла і каміння. Ці речі здатні сповільнювати повітрообмін в грунті.
- Викопують лунку розміром 80 × 90 см.
- Всередину лунки насипають 5 кг перегною і 100 г суперфосфату.
Коли всі заходи будуть виконані, потрібно провести вибір саджанця. Перевага прийнято віддавати дворічним зразкам, які були щеплені черешками. На їх поверхні і коренях не повинно бути пошкоджень або ознак захворювань.
сорт Гек
В кінці березня всередину лунки поміщають саджанець. Його щільно присипають землею і утрамбовують. Прикоренева шийка повинна знаходитися над поверхнею землі. Поруч встановлюють опору, до якої прив’язують молодий саджанець. Дистанція між кущами повинна становити 4 м, щоб рослини не створювали один для одного тінь.
Догляд за культурою
Догляд досить простий і полягає в поливах, підгодівлі і обрізаннях. Обрізати пошкоджені гілки прийнято восени. Навесні ж лише проріджують загусла крону, щоб плоди дозрівали набагато швидше.
Сорти крупноплідної аличі потребують якісних поливах. Їх потрібно проводити з інтервалом в 20 днів, використовуючи на кожну рослину по 20 л теплої води. Через кілька днів після поливу необхідно розпушити землю і видалити всі бур’яни.
Підживлення починають вносити тільки на 3 рік після посадки. Навесні дерева потребують нітрат калію (40 г на 10 л води), який забезпечує найкращі зав’язі. Влітку потрібно підгодовувати рослини аміачною селітрою (30 г на 5 л води). Це добриво позитивно впливає на зовнішні якості і смак плодів. Для захисту коренів від заморозків, потрібно у вересні провести полив Суперфосфатний розчином (20 г на 10 л води). На кожну рослину використовують по 15 л розчинів.
Динна
Боротьба з паразитами і хворобами
Крупноплодная алича стійка до більшості захворювань, але зрідка уражається борошнистою росою, боротися з якою допомагає розчин бордоської рідини (20 г на 10 л води).
З шкідників зустрічається попелиця і кліщі. Позбутися від попелиці допомагають мідноскладові препарати «оксихом», «хомус». Розводять по 20 г препарату в 10 л води і проводять обприскування. Проти кліщів застосовується колоїдна сіль (10 г на 5 води). В якості профілактики проводять обробки мідним купоросом (30 г на 5 л води). Обробки проводяться раз в 2 тижні.
Висновок
Алича з великими плодами завжди привертає увагу оточуючих. Вона невибаглива в догляді, тому вирощувати її зможуть навіть новачки. Незважаючи на свою невибагливість, вона дає стабільно високий урожай.