Серед фермерів-птахівників особливою любов’ю користуються селекційні кури від міжнародних виробників. Вигода від розведення такої птиці очевидна – їх висока продуктивність якісного продукту виправдовує всі витрати і приносить прибуток. В останні роки популярні птиці Майстер Грей. У чому користь цієї породи, просто розводити, яка виживання? Про все докладно.
Опис
Крос кури Майстер Грей – успішний продукт селекції. Кожна яєчна особина також цінується і як м’ясна. Запатентовані лабораторії і інкубатори з розведення цієї птиці розташовані по всьому світу, в нашу країну яйця поставляються угорськими компаніями. На жаль, спроби самостійного розведення цих курей в особистому господарстві марні, так як спосіб схрещування тримається в секреті.
За зовнішнім виглядом кури відрізняються своєю декоративністю – масивне статура і великі міцні ноги, яскраво-червоні сережки і гребінці. Назва породи невипадково – саме сірий (англ. «Грей») колір переважає в забарвленні оперення. Чергуючись з білим, він темніший, у вигляді намиста, на шиї, і майже чорний на кінчиках хвоста і крилах. Значні розміри досягаються завдяки міцній кісткової маси, широка грудка дозволяє отримувати пристойну кількість м’яса, безцінного в дієтичному раціоні. Важливо й відсутність зайвого жиру в м’ясі – воно щільне, має ніжний смак і приємний запах.
А зовнішність білих пухнастих курчат вже в добовому віці видає «чистопородність» темними кінцями крил і явним плямою сірого кольору на маківці.
Вага і продуктивність
Кури Грей швидко набирають вагу, вага дорослої несучки – до 3 кг, а півень за півроку може набрати до 7 кг. Звичайно, за умови правильного годівлі та утримання. Чи не повинна лякати цікава особливість породи – птиці протягом п’яти місяців зростають спочатку вгору, вже пізніше – в ширину.
Заводчики стверджують, що несучка може «видавати» понад 300 яєць щорічно. На практиці, про що говорять відгуки птахівників, це близько 200, що теж немало. Нестися кури починають вже в 3-4 місяці, це відмінний показник. Приносячи по 2 яйця вагою до 70 гр. кожні три дні, вони терпляче висиджують яйця протягом тривалого часу, що добре впливає на смакові якості. Регулярно кури несуться протягом восьми місяців, а після – линяють.
Високою є також виживання курчат виду Майстер Грей, вона досягає 90% при комфортних умовах утримання.
Порада. Якщо курей містити в клітинах, швидше відбувається набір ваги через меншу рухливості.
Зміст курей
Кури крос невибагливі в догляді. Мають спокійною вдачею і темпераментом. Завдяки цьому можливе спільне утримання з курми інших порід і вони не доставляють клопоту і при вуличному вигулі. Основна вимога до курника – чистота і сухість, в іншому, ніякої специфіки, лише загальні вимоги.
Влаштовуючи курник, потрібно пам’ятати, що для правильного розвитку кожної птиці потрібно не менше 0,5 кв.м площі. Клітинне зміст вигідніше, так буде потрібно менше площі і кури будуть швидко набирати масу. Для пташників середніх і південних кліматичних широт немає необхідності в опаленні, курям комфортно при температурі до + 2 °. Але не можна допускати протягів і промерзають стін, їх слід утеплити будь-яким звичним способом. Пол також повинен бути теплим, для покриття краще використовувати товстий шар деревної стружки, тирсу або солому. У теплі кури будуть нестися навіть взимку.
Увага! В якості підлогового покриття в курнику не використовувати пісок. Як відомо, він затримує холод і провокує хвороби і обмороження лап.
Варто звернути увагу на пристрій сідало. Краще їх не робити або облаштувати невисоко – через пристойного ваги, кури мають слабку балансуванням і просто ламають лапи або отримують вивих, стрибаючи з великої висоти.
Порада. Якщо зміст курей передбачається в холодних широтах, курник краще зробити опалювальним, щоб не допустити обмерзання лап. Обмороження знижують несучість.
Годування та профілактика хвороб
Правила годування не припускають спеціальних прийомів. Але бажано дотримуватися рекомендацій щодо збалансованого, калорійного харчування, щоб забезпечити смачне, безпечне м’ясо і яйця.
Базове харчування – комбікорм, бажано з добавками із зелені і овочів. Півня слід давати більше протеїнів для швидкого збільшення маси м’язів. Оптимально дворазове харчування вранці і ввечері, взимку – додати денну годівлю. Корисна для курей борошно з кісток риби або трав’яна мука, що підтримують здоровий стан. Можна годувати і відходами м’яса, риби і овочів, домішуючи до комбікорму або зерну. Необхідний курям і кальцій, тому незайвим буде підгодовувати сирними сумішами і сироваткою з молока. Що стосується води для пиття, вона повинна бути завжди – чистої, в достатній кількості.
Незважаючи на стійкість до хвороб, курям слід регулярно робити щеплення і проводити гігієнічну обробку-дезінфекцію місця, де мешкає птах. Відсіки для курчат потрібно періодично промивати розчином марганцю, а стіни і стеля курників покривати вапном.
Переваги
З огляду на якісні характеристики курей породи Майстер Грей, виділимо основні переваги перед іншими видами:
- великий розмір особин при швидкому наборі ваги;
- висока продуктивність яєць;
- невибагливість у догляді і харчуванні;
- низька захворюваність завдяки міцному імунітету;
- привабливий зовнішній вигляд, декоративність;
- прийнятна ціна.
Досвідчені птахівники вже оцінили цінність курей яєчно-м’ясної породи крос Майстер Грей, що підтверджується численними відгуками.