Квамокліт перистий (Кипарисовому ліана): особливості вирощування у відкритому грунті

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуванняТропічні рослини вже давно стали одними з найулюбленіших серед садівників для прикраси садів, альтанок, огорож і стін будинків. Завдяки своїй невибагливості і розкішному зовнішньому вигляду вони використовуються не тільки в якості декоративних культур, а й ще як рослини-маскувальники. До числа таких можна сміливо віднести квамокліт перистий. Це унікальне швидкоростуча тропічна рослина сподобається навіть садівникам-початківцям. Далі про особливості вирощування квамокліта у відкритому грунті: посадка, догляд, сорти (з фотоматеріалами).

Квамокліт: опис, характеристика основних сортів і різновидів

Квамокліт перистий – рослина-однолітка декоративного виду, яке можна знайти в тропіках. Батьківщиною його вважається Південна Мексика. У рослини досить потужні закручуються стебла, які можуть досягати у висоту 4-5 м. Розсічені листя квамокліта мають веерообразную форму, представлені в світло-зелених відтінках. Квітки ліан дуже яскраві, мають багату гаму розкішних білих і червоних відтінків. Мають трубчасту форму.

Цвітіння ліани починається з приходом перших теплих літніх днів: ніжний яскравий килим білих, рожевих і червоних квіток квамокліта радує своїм розкішним видом на протязі всього літнього періоду. Що примітно, цвіте рослина досить незвично: розпускаються квіти рано вранці зі сходом сонця, протягом спекотного дня вони закриваються і знову розпускаються з заходом сонця.

Існує безліч різновидів квамокліта, але в Росії вирощується переважно кілька з них (нижче представлені фото для ознайомлення):

  • Квамокліт перистий. Листя його виглядають незвично: ажурні, представлені виключно в темно-зеленій гамі відтінків. Квітки витончені, не надто великі, можуть бути білого, рожевого і червоного кольору. Процес зростання перистої ліани досить активний: за один сезон рослина досягає 2,5-метрової висоти. Цвітіння починається в останній місяць літа та триває аж до настання глибокої осені (до початку листопада).

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуванняквамокліт перистий

  • Квамокліт вогненно-червоний. Цей різновид Кипарисовому ліани має довгі і тонкі стебла, досягають у висоту 3 м. Листя великі, довжиною близько 5-10 см. Квітки яскраво-червоного відтінку, в діаметрі можуть досягати близько 1 см. Цвітіння досить недовгий – лише протягом 1 місяця починаючи з перших чисел червня. Після цього квітки починають чорніти.

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуванняКвамокліт вогненно-червоний

  • Квамокліт Слотер. Акуратно зростаючий гібрид-однолетник, що досягає не більше 1,5 м у висоту. Квітки рослини розпускаються найчастіше рано вранці. Вони пофарбовані в настільки інтенсивний яскраво-червоний колір, що часто рослина називають Кардинальської ліаною зважаючи схожості за кольором з кардиналської мантією.

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуванняквамокліт Слотер

  • Квамокліт лопатевий. Цей різновид часто величають іспанським прапором за яскраве забарвлення квіток. Стебла рослини дуже потужні, товсті, з червонуватим відливом, досягають у висоту 3 м. Листя серцеподібної форми з додатковими прилистниками. Квітки витягнутої форми, схожі на краплю, в довжину досягають 2 см. Суцвіття відрізняються незвичайним забарвленням: на перших порах вони яскраво-червоні, потім починають бліднути, переходячи в помаранчевий, ще трохи пізніше – в лимонний відтінок. В кінці періоду цвітіння суцвіття мають ніжний бежевий відтінок. Розкішні квіти прикрашають сад протягом всієї осені аж до перших морозів.

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуванняквамокліт лопатевий

Розмноження рослини

Розмноження рослини здійснюється переважно насіннєвим шляхом, оскільки саме таким способом можна домогтися найкращого результату при вирощуванні квамокліта у відкритому грунті.

Попередньо перед посівом насіннєвий матеріал необхідно замочити на добу в теплій воді. Після чого здійснити посів в торф’яні горщики або ємності із спеціальним субстратом. Глибина загортання повинна складати не більше 1 см. Відразу після посадки ємності з посівом слід акуратно полити водою.

Виставляються ємності в теплому приміщенні з температурою повітря близько +20 градусів. Обов’язково накрийте їх прозорим матеріалом або склом. Завдяки створеному парниковому ефекту насіння повинні швидко проклюнуться і піти в зростання. Приблизно через пару тижнів з’являться повноцінні паростки. Коли на кожній рослині утворюються 2 повноцінних листочка, можна пікірувати їх в окремі горщики, а в кінці весни пересаджувати зміцнілу розсаду у відкритий грунт.

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуваннясаджанці квамокліта

Посадка у відкритий грунт

Здійснюється цей процес насіннєвим шляхом, часто без будь-яких попередніх вирощування на розсаду. При виборі відповідного місця для висіву перевагу краще віддавати добре прогрівається сонячним ділянкам. До грунту рослина невибаглива, але деякі умови, все ж, дотримуватися доведеться. Якщо ви хочете добитися розкішного і тривалого цвітіння від рослини, необхідно його вирощування здійснювати на пухкому ділянці з грунтом якщо чи не родючої, то містить хоча б трохи піску або гумусу в своєму складі.

Порада. Посадка квамокліта у відкритий грунт допустима лише в тих випадках, коли ймовірність настання заморозків мінімальна. Якщо ж існує хоча б невелика ймовірність того, що в вашому регіоні настануть весняні заморозки, краще попередньо проростити насіння на розсаду в закритому грунті.

Посадка насіння на ділянці здійснюється в кінці весни, з дотриманням відстані між насінням близько 35-50 см. Грунт на той момент повинна бути ретельно підготовлена: насамперед восени грунт перекопується, а безпосередньо перед посівом насіння – вспушівается і підгодовується за допомогою органічних добрив. Про всяк випадок засіяна насінням частина саду повинна бути прикрита якимось синтетичним матеріалом.

Тонкощі догляду за рослиною

При дотриманні всіх умов для вирощування квамокліта у відкритому грунті, вже з середини літа рослина почне радувати вас яскравим незвичайним цвітінням. Щоб домогтися такого результату, слід пам’ятати про деякі нюанси. Про це далі.

Режим поливів, підгодівлі, захист від шкідників

Отже, щоб Кипарисовому ліана могла відчувати себе в вашому саду комфортно, вам слід подбати про наступні моменти:

  • Поливи. Рослина дуже любить вологу, тому поливи повинні бути регулярними і досить щедрими, але ні в якому разі не можна допускати застою води на ділянці: для Кипарисовому ліани застій води згубний. Частота поливів повинна становити хоча б 1 раз в 3-4 дня. Кількість води на 1 рослину – не більше 1 л. З настанням спекотного періоду кількість вноситься в ґрунт води можна збільшувати.

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуванняРослина потрібно поливати рясно

  • Підживлення. Квамокліт перистий, безсумнівно, необхідно періодично підгодовувати добривами, але сильно ускладнювати собі завдання не варто: досить лише 3-4 рази на місяць вносити комплексні мінеральні добрива. З настанням осені підгодівлі припиняються.
  • Контроль за пагонами. Квамокліт відрізняється стрімким і дуже інтенсивним зростанням, тому його довгі і потужні пагони слід періодично підв’язувати. Причому необов’язково робити це в строго вертикальному напрямку: ви можете створювати химерні композиції, формуючи кілька напрямків росту пагонів.
  • Захист від шкідників. Рослина досить рідко хворіє і не так вже й часто піддається «нападам» комах-шкідників. Найчастішим небажаним «гостем» в саду, де росте квамокліт, може бути павутинний кліщ. Щоб запобігти його появі, досить обприскувати ліану хоча б 1 раз в 3 дня холодною водою.

Поєднання з іншими рослинами

Оскільки пір’яста ліана – рослина дуже потужне і кучерява, з його допомогою можна формувати розкішні декоративні вставки для огорожі, стін, альтанок та ін. Дуже добре підійде квамокліт для створення легкої затіненості на відкритих ділянках саду або близько відкритої веранди.

квамокліт перистий Кипарисовому ліана вирощуванняКвамокліт відмінно прикрасити забір або альтанку у вашому саду

Квамокліт також використовується в якості декоративної огорожі для ділянки або його поділу на кілька зон різної функціональності. Відмінне поєднання рослини може бути з будь-якими дугоподібними композиціями. Кипарисовому ліана може бути хорошим солітером, але також чудово росте в поєднанні з іншими ліанообразниє рослинами, квітучими в кашпо, вазах.

Як ви могли переконатися, Кипарисовому ліана – рослина, гідне того, щоб бути присутнім в будь-якому саду і на заміській ділянці. Успіхів!

Вирощування квамокліта з насіння: відео