Повзучі ліани на фото – це люфа. З першого погляду їх можна прийняти за гігантські огірки. Подібність пояснюється спорідненістю культур, обидва рослини належать до сімейства гарбузових, але люфа зустрічається на дачних ділянках набагато рідше. Використовують її не тільки в їжу, зрілі плоди є сировиною для мочалок і мила. Незважаючи на південне походження, люфу вирощують і в наших широтах. Насіння рослини можна знайти у вільному продажу, а посадка і догляд дуже схожі зі звичними нам огірками.
Люфа: види і опис рослини
Родина люфи – африканські і азіатські субтропіки. Однойменний рід налічує більш ніж 50 видів. Людиною культивувати всього два:
- Остроребрістая (Luffa acutangula). Повзучі однорічні ліани від 3 до 6 м. За допомогою тонких вусиків рослини чіпляються за опори і тягнуться вгору. Листя широкі, лопатеві або злегка розкльошені на кілька сегментів. Квітки великі, блідо-жовті, жіночі розташовані поодиноко, чоловічі зібрані в кисті. Розпускаються пізно ввечері і запилюються нічними комахами. Поверхня плодів шорстка, гранована. Незріла м’якоть солодкуватий і трохи нагадує огірок. Плід дає багато насіння, придатних для посадки. Вид відрізняється стійкістю до несприятливих умов і вірусам.
Остроребрістая люфа
Увага! У плодах люфи міститься в 1.5 рази більше каротину, ніж у моркві.
- Циліндрична (cylindrica). Плоди довжиною близько 60 см і більше. В основному вид вирощується для отримання волокнистої сировини. Сушена люфа використовується в виготовленні елементів декору, меблів, головних уборів.
циліндрична люфа
Як виростити люфу з насіння
До посадці люфу починають готувати в кінці березня, так як рослина має досить тривалу вегетацію. Відібрані насіння необхідно проростити. Для цього їх загортають у вологу тканину і залишають в теплому місці (+ 28 … + 30 ° С). Паростки проклюнутся через 5-7 днів.
Порада. Щоб уникнути розвитку інфекцій на ліанах, насіння попередньо знезаражують в розчині Фітоспорін або марганцю.
Люфа не потребує особливого складі грунту. Набряклі насіння розкладають в окремі горщики з універсальної сумішшю. Глибина загортання не більше 2 см. Ємність накривають прозорою плівкою або склом. Сходи з’являться швидко, від трьох до чотирьох днів. Теплички з паростками відкривають і переміщують на добре освітлений підвіконня. Оптимальна температура змісту +20 ° С.
Увага! Люфа, як і всі гарбузові, погано переносить пересадки.
У відкритий грунт молоді рослини висаджують з появою першої пари справжніх листочків. Більш дорослі саджанці довше хворіють і гірше акліматизуються на новому місці. Час розраховують так, щоб нічні температури не падали нижче +10 ° С. При таких умовах зростання теплолюбивой культури зупиняється. У регіонах з прохолодним кліматом люфу вирощують в теплицях або парниках.
Ліані необхідна опора
Підготовка ділянки під люфу, удобрення грунту
Місце вибирають захищене від вітру і протягів, але з достатньою кількістю світла. Люфа віддає перевагу добре удобрені супеси. Перед посадкою на 1 кв. м вносять:
- органіку (гній 5-6 кг);
- суперфосфат (50 г);
- сульфат калію (20 г);
- аміачну селітру (40 г).
Лунки для посадки формують 30х30 см, глибиною близько 20 см. Саджанці засипають до сім’ядольних листочків. Між рослинами залишають 0,8-1 м, так як люфа потребують великого простору.
Необхідно заздалегідь подбати про шпалерах, щоб потім не нашкодити коріння. З третьої пари справжніх листків стебло рослини потребує опори, якщо ліану не підтримувати, то здорових плодів правильної форми очікувати не варто. Від контакту з землею люфа часто уражається грибком і гнилизною. Не варто в якості опор використовувати садові дерева, зав’язі і молоді плоди можуть легко травмуватися серед гілок.
Для вирощування люфи підійде будь-який грунт
За сезон ліані потрібно кілька додаткових підгодівлі аміачною селітрою і поживним зольним розчином. Перед початком цвітіння під люфу вносять азотовмісні мінеральні комплекси.
Догляд за люфой у відкритому грунті
З того моменту як люфа наростить густу зелену масу, рослини будуть потребувати регулярного поливу. З червня по вересень роблять це 1 раз в три дні, молоді саджанці поливають раз на тиждень.
Увага! Коріння люфи розташовані в верхніх шарах грунту.
Культура субтропіків потребує зволоження повітря. Тому поливати люфу можна зі шланга з розпилювачем. З середини вересня кількість поливів поступово скорочують, таким чином прискорюється процес дозрівання плодів. Після того як стебло досягне висоти 3 м, верхівку прищипують. Це скорочує вегетаційний період і стимулює приплив поживних речовин до плодів. На одній ліані циліндричної люфи не залишають більше 7-8 плодів, у остроребрістой 10-11.
Порада. Для одержання особливо великих плодів, кількість зав’язей зменшують до 3-8 штук на одній рослині.
Збір врожаю починають до приходу холодів. Зрілі плоди люфи – повністю висохлі з тонкою і пожовклим шкіркою. Якщо з якихось причин вони не встигли дозріти на грядці, то «дійти до кондиції» цілком можуть і вдома. Насіння для посадки збирають з повністю доспілих плодів. Визначити це легко якщо потрясти плід.
Плоди люфи
Де і як застосовують люфу
Виготовлення натуральних мочалок для тіла не єдине, на що придатна люфа. Екзотична ліана містить багато поживних речовин, благотворно впливають на шкіру. Косметологи готують на основі соку люфи креми, скраби для тіла, помаду. У медицині – люфа гідна заміна гіпсу і фіксуючим пов ‘.
Порада. Мочалку з люфи оновлюють кожні три місяці.
Широко застосовується люфа і в побуті. Дизайнерські світильники і абажури, дитячі іграшки, кашпо і підстаканники, акустична плитка і панно – далеко не весь перелік, де можна побачити волокно цієї рослини.
Цікаво, що в східній кулінарії в їжу йдуть не тільки плоди, але і бутони, квітки і зав’язі люфи. Їх варять, тушкують, смажать, додають в інші страви. Насіння люфи можна обсмажити на сковороді і вживати.
До всього вище сказаного варто додати, що люфа ще й чудове прикраса дачної ділянки. Витка рослина можна використовувати для поділу ділянки на зони або в якості живої огорожі. Широке зелене листя і великі звисають плоди, виглядають дуже ефектно.