Мандаринка – невелика лісова качечка, максимальною вагою трохи більше півкілограма, дивовижної краси. Її називають також китайської качкою. Від важливих персон Китаю, мандаринів, одягають помітні помаранчеві наряди, отримала свою назву качка мандаринка. Екзотичний фрукт не має до цього імені ніякого відношення.
Качка мандаринка володіє яскравим забарвленням і вагою не більше 0.5 кг
На чарівну рідкісну водоплавну птицю заборонено полювати. Вона занесена в Російську Червону книгу, оберігається захисниками живої природи. Мандаринки хочеться милуватися. Панно або слайд, де відображена у всій красі сама граціозна качечка, прикрасить інтер’єр і підкреслить смак господаря будинку.
На жаль, в зимовий період забарвлення мандаринки змінюється. Самці стають непоказними, збиваються в зграї, вважають за краще ховатися в заростях. Часто мисливці плутають качку з іншими видами і помилково відстрілюють.
Єнотовидні собаки, білки, куниці розоряють гнізда. Змії і хижі птахи також вороги мандаринки. На скорочення чисельності унікальної мініатюрної качечки впливає погіршення екологічного фону. Вздовж річок прокладаються дороги, вирубуються ліси.
Промислового значення популяція не має. Близько 25 тисяч пар мандаринок мешкає на планеті.
Мандаринки знаходяться під загрозою зникнення
Місця проживання
Живе птах в Східній Азії. У Росії місцями проживання є благодатні райони Далекого Сходу, Хабаровського краю, Амурської області і острова Сахаліну.
Ще не встигає повністю розтанути сніг, а мандаринки вже поспішають до літніх місцях проживання. В кінці вересня, після значного похолодання, качка залишає північ ареалу і відлітає зимувати в теплі регіони Японії і Китаю. Вона вибирає долини лісів біля гірських річок, тайгові зарості і буреломи.
Під житло вона використовує дупло на дереві. Висота над землею може досягати 15 метрів. Це єдиний вид качок, що поселяються на гілках.
У країнах, де в дикій природі не живе мандаринка, її розводять для декоративного прикраси водойм в садах і парках. Покинувши міські зоосади, птахи можуть створювати нові популяції. За даними, узятим з картотеки в Центрі кільцювання, стали відомі цікаві факти. Селезень, окольцьований в Москві і зниклий через 3 роки, був виявлений за 800 км в Дніпропетровську. У Німеччині, полетіла з Нюрнберзького зоопарку самочку, отстрелили в Карелії. Вона подолала понад 2 тис.км.
Красиві качечки в різні часи служили музою для творчих людей. На гравюрах і картинах, в сюжетних лініях вишивок і аплікацій зображена качка мандаринка. Їй присвячувалися картини і вірші.
Декоративну китайську качку для будинку купити дуже складно. Зоомагазини рідко пропонують такий екземпляр за високою ціною.
Мандаринки займають особливе місце в народній творчості
Яскраве забарвлення оперення
Особливо красива зовнішність самців в період шлюбних ігор. Захоплені вигуки викликає яскраве оперення селезня. Голова самця виглядає великий через довгих кольорових пір’їн на ній і шиї, утворюють джентльменський набір з бакенбардов і стирчить чуба. Мідно-червоні, блискучі синьо-зелені, яскраво-руді, помаранчеві, білі пір’я утворюють строкатий живий малюнок.
Коли птах складає крила, вгору виступають широкі опахала з кінцевого пера з кожного боку. Лапки одягнені в помаранчеві «панчохи», дзьоб має яскраво – червоний колір. Поєднання соковитих фарб в оперенні створює дивовижний образ.
Самка витончена, виглядає набагато скромніше селезня, адже вона повинна бути непомітна, коли висиджує пташенят. За вагою качечка менше самця. Її нехитра забарвлення створює переваги, дозволяє сховатися від хижаків. Красиві, переливчасті зелені пір’я на крилах самки серед сіро-коричневого оперення надають особливий шарм.
Самець мандаринки набуває яскраве оперення під час шлюбного періоду
Розмноження
Описуючи кола на водній поверхні навколо качки, самець намагається сподобатися їй. Він розправляє все пір’я, надаючи вагомість свого образу, стовбурчить чубчик на голові. На березі селезень заграє з самочкой, перебираючи з обережністю її пір’я.
Жваві самці в боротьбі за качечку влаштовують неабиякі бої. Відвоювавши право спаровуватися, селезень вже не покидає самку.
Сама барвиста качка на землі виводить пташенят в високому дуплі дерева, що росте біля лісового озера або великої ріки з зарослими берегами, протоками та острівцями.
Пташенятам водоплавної птиці покладається зануритися в воду, ледь оперившись. Потомство, насиджувати уточкой чотири тижні, самовіддано кидається вниз, слухняно виконуючи команду матері. Відчайдушний політ з гнізда завершується приземленням на слабкі перетинки лапок і ще незміцнілі крильця. Покриті пушком майже невагомі парашутисти – каченята починають знайомитися з навколишнім світом.
Самка мандаринки володіє непомітним оперенням
Разом з матір’ю пташенята поспішають до водойми, розташованому поблизу. Уздовж берега завжди є їжа. Для ненажерливих каченят дуже смачні метелики, мошки, дрібні рачки та черв’ячки. Вони не втомлюються клювати коріння, пагони рослин та інший корм. Відчувши небезпеку, малюки поспішають сховатися в заростях або сховатися під водою. Через півтора місяці молода поросль піднімається на крило.
Весь час, поки качечка висиджує діток, самець оберігає гніздо, дбайливо приносить корм подрузі. Вихованням пташенят мандаринки займаються спільно. Вони це роблять всі літні місяці: активно відганяють від потомства хижаків, добувають їжу, вигодовують дітей.
Птахи не вибирають одне і те ж місце гніздування двічі. Несприятливі погодні умови на початку червня можуть мати негативний вплив на розмноження. Пташенята мандаринки гостро відчувають холод.
Качка може сформувати гніздо на землі серед непрохідних заростей тільки в крайньому випадку, якщо вона не знаходить підходящого місця на дереві.
Самки мандаринки неохоче в’ють гнізда на землі
Поведінка китайських качок
Помітна зовнішність не єдина особливість птиці. Вона видає мелодійні звуки. Крякання інших качиних порід контрастує зі свистом або неголосним попискування мандаринок. Зазвичай не дуже «балакучі» птиці в період розмноження не перестають спілкуватися.
Прибережні скелі або дерева є улюбленими місцями поселення качки. Затоплені колоди, гілки, що звисають над водоймою, зарослий берег, для мандаринки добру схованку в разі небезпеки.
Злітає птах майже вертикально. Легко і швидко здійснює маневри. Вільно переміщається з гілки на гілку.
Плаває качка, високо сидячи на воді, піднімаючи хвіст. Пірнати не любить, опускається під воду при крайній необхідності, якщо подранена або відчуває небезпеку.
Цікаве і красиве опис качечки дано у вірші невідомого автора:
Качка-мандаринка – Маленьке диво, Яскрава картинка На сторінці ставка. Пропливає тихо По дзеркальній поверхні, Ніби чепуруха, Ніби на параді. Над водою клени В одеянье лисому Дивляться здивовано І скидають листя.
Китайська качка може злетіти вертикально з місця, на якому стоїть
Подружня вірність
Китайські качки, вибравши пару, ніколи не розлучаються, завжди тримаються вдвох. Вони відриваються від землі або водної гладі і злітають у небо синхронно.
Самка з селезнем символізують щасливу сім’ю, є одним з образів фен-шуй. Вважається, для залучення вірного супутника в долю, потрібно мати в квартирі пару качок мандаринок.
Опис фактів, де згадується найвірніша качина представниця, в безлічі міститься в китайській літературі. Птах відзначається східною культурою як символ сімейного благополуччя, він – вона (по китайськи янь – юань).
Чим харчується мандаринка
Кормом для мандаринки можуть служити рослини і дрібні представники тваринного міра.Семена різних трав, чагарників, зерна, водні рослини з’їдаються пернатими. Жолуді – улюблена їжа. Птахи збирають їх по схилах сопок або на воді, сідаючи на гілках дуба. Восени можна помітити зграйки качечок, що вилітають на поля, засіяні озимими культурами.
Страва тваринного походження: комахи, черви, молюски, дрібна рибка, равлики.
Китайська качка шукає собі черв’яків і комах на землі
Особливості качки мандаринки
У дикій природі качка мандаринка живе в середньому 10 років. Вона активно винищується хижими представниками ареалу. Домашні умови при належному догляді здатні продовжити існування оригінальної птиці до 25 років.
Ця яскрава птах з Червоної книги буде гідною прикрасою паркової зони міста. Птах спокійно уживається з іншими пернатими мешканцями водойми – факт.
Узагальнюючи особливості китайської качки або мандаринки, відзначимо найбільш цікаві:
- різнокольоровий, яскравий окрас оперення селезня;
- гніздування в дуплі дерева на висоті від 6 до 15 метрів;
- незвичайний голос;
- маневреність польоту;
- вірність обраній парі.
Мандаринки вибирають собі пару на все життя
Це цікаво
Існують факти, цікаві для прочитання допитливих людей.
Ведуться селекційні дослідження над виведенням нових порід мандаринки. Факт: біла форма, отримана в результаті наукової роботи відома обмеженій кількості людей.
У домашніх умовах самка часто не хоче сидіти на яйцях цілий місяць, і їх доводиться підкладати під усидливіші квочку, або виводити штучно.
Крім качки-мандаринки, таку ж назву має акваріумна рибка і риба, що мешкає в прісних водоймах Китаю.
Сумні факти підтверджують скорочення особин в природному ареалі. Зникнення качечки мандаринки спостерігається в приамурских річках і тайгових лісах Примор’я.