Маракуйя – незвичайне рослина, що прийшло в наші широти з жарких вологих тропіків. Проте цей екзотичний фрукт відмінно прижився у нас, тому багато садівники з задоволенням беруться за його вирощування в домашніх умовах. Далі про особливості вирощування маракуйи (насінням, з кісточки, живцями), а також про догляд за рослиною будинку (додаються фото і інструкція).
Схема вирощування маракуйи з кісточки, насіння, живців
Маракуйя (їстівна пасифлора) – витка рослина з сімейства пасифлорові. Це – чудовий відомий всьому світу фрукт, який дуже любимо завдяки ніжною солодкою м’якоті, використовуваної в якості десерту або основи для приготування напоїв.
У домашніх умовах же ця рослина вирощують не стільки для отримання плодів, скільки для прикраси будинку, адже маракуйя цвіте виключно красиво, і це коштує витрачених на неї зусиль.
Оскільки мова йде про вирощування маракуйи в домашніх умовах, рослина благополучно «доживе» до дорослого стану при вирощуванні будь-яким з наступних способів.
Стиглі плоди маракуї
Насінням. Щоб дійсно добитися стоїть результату, необхідно використовувати лише свіже насіння: сухі можуть навіть не зійти. Тому за пару днів до планованої посадки маракуйи купите в магазині свіжий дозрілий плід і виберіть кілька насіння. Розкладіть їх на тканини і акуратно розтирайте до тих пір, поки не відкриються сокові мішечки. Після цього слід промити насіння і просушити їх. Потім повторно вимити і просушити (ні в якому разі не на сонці).
Тепер можна приступати до підготовки контейнера для вирощування маракуйи: він повинен бути не дуже глибоким. Насипте туди підготовлену грунтову суміш (садовий грунт, пісок, компост в співвідношенні 1: 1: 1). Зробіть в грунті невеликі борозни, дотримуючись між ними відстань близько 5 см. Опустіть насіння в борозни на відстані близько 1 см один від одного і присипте їх тонким шаром грунту. Полийте саджанці і залиште в теплому місці. Періодично зволожуйте грунт. Коли паростки досягнуть у висоту близько 20 см, можна здійснювати пересадку на постійне місце.
Живцями. Подібний метод вирощування дуже простий і може дати потрібний результат в більшості випадків. Отже, в першу чергу підготуйте глибоку ємність для вирощування. Ґрунтова суміш для вирощування живців повинна складатися з дрібнозернистого піску і родючого грунту (3: 1). Грунт з піском слід ретельно перемішати, щоб суміш для вирощування вийшла рівномірною.
Порада. Не варто переживати з приводу використання такої специфічної ґрунтової суміші (адже вона практично не утримує вологу). Справа в тому, що живці маракуйи на момент посадки не мають коренів і головною метою на першому етапі вирощування вважається зміцнення надземної частини рослини, відповідно, левову частку вологи повинна отримати саме вона.
Держак повинен бути обраний правильно: зрізаються виключно молоді пагони, які мають не менше 3 нирок (зріз робиться по косій над нижньою ниркою). Грунт готується така ж, як і для вирощування насіннєвим шляхом. Держак слід висаджувати в ємність відразу ж після того, як він був зрізаний. Живці необхідно тримати у вологому середовищі. Створити таке середовище можна за допомогою імпровізованої оранжереї: зробити її можна з коробчатой рами, покритої полімерною плівкою.
Молодий росток маракуйи
Створену камеру переставляють на сонячне місце з підвищеною вологістю. Живці повинні пустити коріння буквально через пару тижнів. Після цього можна здійснювати пересадку на постійне місце.
з кісточки. Цей спосіб досить екзотичний і зажадає особливих зусиль (по крайней мере, терпіння напевно буде потрібно). Плід ретельно очищається, кісточка звільняється від м’якоті, після чого гарненько обсушуємо. Посадка кісточки здійснюється не дуже глибоко в грунт. Саджанець поливається. Ємність з посадженої кісточкою повинна знаходитися в теплому місці з високою вологістю повітря. Таким чином маракуї будуть забезпечені оптимальні умови для появи паростка.
Тонкощі догляду за маракуя в домашніх умовах
Маракуйя – рослина досить примхливе, а значить, йому буде потрібно ретельний і серйозний догляд. Основні заходи по догляду за маракуя:
- Поливи. Оскільки маракуйя – житель вологого клімату, її необхідно ретельно і досить часто поливати. Запам’ятайте: грунт, в якій росте фрукт, ніколи не повинна повністю пересихати. Якщо у вас вдома вологість повітря не дуже висока, обов’язково поливайте рослину хоча б 1 раз в тиждень.
- Підживлення. Маракуйя дуже любить «поїсти», тому підживлення повинні бути щедрими і регулярними. Почати внесення добрив слід ще навесні, потім додати їх один раз в літній період, і в останній раз – на початку осені. В якості підгодівлі найкраще підійде повільно діюча органіка з низьким вмістом азоту (наприклад, гранульований курячий послід).
цвітіння маракуйи
- Створення опори. Оскільки маракуйя – ліанообразниє рослина, воно потребуватиме до міцної опори, яка буде направляти його рух. Маракуйя завжди прагне вгору, а якщо дати їй таку можливість, вона перетвориться в сильну здорову рослину, що дає, до того ж, плоди. Коли на рослині з’являться перші вусики, їх слід акуратно зв’язати тонкою мотузкою і прив’язати до опори. Бічні гілки бажано розташовувати в напрямку, протилежному основному стеблу.
- Обрізка. Маракуйю в обов’язковому порядку необхідно обрізати, причому робити це бажано не частіше, ніж 1 раз в 2 роки, в весняний період. В першу чергу, видаляються всі старі і слабкі пагони. Ніколи не обрізайте стару гілку біля основи – залишайте кілька нирок, адже з неї може вирости новий пагін.
Порада. Обрізку маракуйи слід здійснювати виключно до початку цвітіння: якщо запізнитися з проведенням процедури і здійснити її в період цвітіння, можна сильно послабити рослину і знизити врожай.
Ось і всі тонкощі, які слід знати про вирощування маракуйи в домашніх умовах. Успіхів!