Екзотична маранта відноситься до рослин, популярність яких в першу чергу обумовлена красою листя. Цікаві, оригінальні візерунки на них, характерні різним видам культури, навряд чи залишать байдужими цінителів прекрасного. Щоб довго не шукати назву сорту, який сподобався вам по фото, прочитайте в цій статті опис найбільш затребуваних видів квітки і реальні відгуки квітникарів про них.
Загальні характеристики маранти
У природі цей трав’янистий багаторічник рясно росте в болотистих лісах центральної і південної частин Америки, в Західній Індії. Там зустрічаються різні види марант, але вони не сильно відрізняються один від одного. Основні ознаки, за якими можна розпізнати культуру:
- висота – зазвичай до 30 см;
- корінь – розгалужений, на тонких відростках з’являються бульби довгастої форми;
- пагони – сланкі або ж прямостоячі;
Листя маранти особливо декоративні
- листя – великі, в ширину – 5-9 см, в довжину – 9-15 см. За формою широкі овальні, довгасті або ланцетоподібні. Можуть мати різноманітну забарвлення, від білястої до темно-зеленою і червоною, бути з точками або лініями;
- квіти з’являються рідко, зазвичай в кінці травня або влітку. Виглядають як волоті білого, бузкового та інших тонів.
Увага! У будь-якого виду маранти верхня частина листової пластини разюче відрізняється від нижньої.
Якщо одна з них яскраво-зелена, то на інший переважають рожевий або жовтий відтінки. Крім строкатого різноманіття колірних поєднань листя маранти знаменита ще однією особливістю: зміною напрямку. В хорошому кліматі, при грамотному догляді пластини розташовуються горизонтально. Але при найменшому дискомфорті вони складаються разом і піднімаються вертикально. Релігійним англійцям така картина нагадала складені долоні віруючих, які читають молитву. Тому вони дали маранта влучне прізвисько «молиться трава».
Увага! Є думка, що зміна положення – реакція листя на рух сонячних променів протягом доби, а також на наближення грози.
Опис найбільш відомих видів
- Maranta leuconeura або беложильчатая. Густо водиться не тільки в тропічних лісах Бразилії, але і на підвіконнях вітчизняних дачників. Великі листи за формою схожі на серце. Їх зовнішня сторона пофарбована в темно-зелений колір, по центру проходить срібляста смуга. На поверхні чітко видно білі жилки. Нижня частина листової пластини має червонуватий відтінок. Цей вид вважається одним з найбільш поширених і невибагливих.
беложильчатая маранта
- Maranta tricolor або Триколірна, вона ж Maranta erythrophylla (Красножільчатая). Листя одночасно пофарбовані в 3 кольори: темно-зелений, рожевий і світло-зелений (жовтуватий). Візерунок головною червоною жилки нагадує риб’ячий скелет. Нижня частина листової пластини рожева або малинова.
триколірна маранта
- Maranta bicolor або Двобарвна. Особливості листя – укорочені черешки, ледь хвилясте краю, овальна форма. Верхня частина має бурі, насичено-зелені плями, нижня – рожева, покрита невеликим пушком. Ця маранта не утворює коріння, тому рідко зустрічається в домашніх оранжереях.
двоколірна маранта
- Maranta kerchoveana (Керховеана). Листя овальне, смарагдово-зелені. Зверху на них явно помітні темні плями і світла смуга посередині. Знизу забарвлення варіюється від червоної до блакитний.
Керховеана
- Maranta massangeana або Чорна маранта. Схожа на Maranta kerchoveana, але відрізняється кольором плям. Вони бувають оливковими, коричневими, чорними.
Чорна маранта
- Maranta arundinacea або Очеретяна. Досягає висоти 1,2-1,3 м. Листя темно-сизі, подовжені. З коренів цього виду готують крохмаль.
очеретяна маранта
Увага! Всього налічується близько 30 пологів і близько 4 сотень видів маранти.
Відгуки квітникарів про сортах і особливості культури
Багато любителів кімнатних рослин хвалять маранту за безліч позитивних якостей:
- високу декоративність, унікальні кольорові листя;
- невибагливість у догляді;
- легкість розмноження в домашніх умовах;
- швидкий ріст;
- незвичайне «поведінку» листя протягом доби;
- цікаве цвітіння. Як правило, воно настає лише при належній увазі і дотриманні всіх умов вирощування маранти.
Однак квітникарі попереджають, що культура не позбавлена недоліків. В основному вони пов’язані з доглядом, тому що квітка:
- боїться попадання прямих променів сонця;
- вимагає підтримки високої вологості. Потрібно періодично обприскувати кущик, інакше він втратить декоративні властивості;
цвітіння маранти
- може в’янути взимку, а потім відростати заново, ближче до весняно-літнього сезону;
- погано реагує на пересихання грунту.
Порада. Не забувайте, що в природі рослина віддає перевагу вологу, але не надмірну. Перш ніж купити цю квітку, вивчіть умови його утримання. За відгуками квітникарів вирощування культури порадує вам мінімальним набором вимог.
Відомо, що домашні рослини очищають повітря і впливають на мікроклімат приміщення в цілому. Ошатна маранта захищає будинок від побутових розбіжностей і сварок. Вона знижує градус підвищеної збудливості, заспокоює нерви, допомагає вирішити проблеми зі сном і немов розряджає обстановку. Вважається, що квітка навіть оберігає від захворювань, пов’язаних з переохолодженням: ГРЗ, ГРВІ та ін. Тому тим, хто вірить в чудодійні властивості кімнатних квітів, дуже корисно завести невибагливу маранту на домашньому підвіконні.