Серед зворушливих почвопокровніков, що затягують самий нижній ярус квітників, виділяється моховинками шіловідная, чиї багаторічні кущики чи досягають висоти чайної чашки. Зустрітися з особливостями посадки моховинок і догляду за ними у відкритому грунті, розгляньте фото чарівних смарагдових подушечок і заведіть в своєму саду це мініатюрне диво.
Чому моховинки називають ірландським мохом
З ботанічної точки зору моховинками є зовсім не мохом, а справжнісіньким квітковим рослиною, зарахованим до сімейства Гвоздикові. Однак габітус рослини, його ніжні зелені пагони і коротенькі лінійні листочки справляють враження пам’ятного по шкільному підручнику моху Кукушкіна льону.
У дикій природі моховинками зустрічається по всій півночі Західної Європи, включаючи країну, якої зобов’язана своїм народною назвою.
Моховатка або газонна трава: що краще?
Звичайно, вибір завжди залишиться за садівником, проте наведемо кілька аргументів на користь мшанки як замінника газонної трави на клумбах:
- вельми висока зимостійкість;
- мала вимогливість до догляду;
Моховатка не вимагає ретельного догляду
- відсутність необхідності навіть разової стрижки;
- здатність швидко затягувати пошкоджені ділянки;
- симпатичні біленькі квіточки, що прикрашають моховинки з липня по вересень, наближають її за стилем до мавританського газону.
Крім того, існують різновиди з більш-менш насиченою забарвленням листя, з яких можна робити оригінальні композиції, наприклад, імітацію шахівниці або двоколірні орнаменти.
Порада. Чи не наступайте на моховинки. Її стебла легко ламаються і надовго залишаються прим’ятими. Якщо плануєте засадити моховинками широкий простір, покладіть в зручних місцях кілька кам’яних острівців, на які будете наступати.
Підготовка ґрунту під моховинки Шилоподібний
Моховатка, особливо отримана шляхом ділення кущиків, розвиває поверхневу кореневу систему завглибшки не більше 10-15 см. Тому, навіть якщо грунт на ділянці не підходить під її вимоги, його не потрібно замінювати. Досить покласти зверху шар доброї землі, не перемішуючи його з нижчого рівня.
Не любить моховинками занадто легких суглинків і чистого верхового торфу, оскільки ці варіації ґрунту не утримують достатньої кількості води. Чи не підходять їй сильнокислі і лужні грунту. Оптимальний діапазон кислотності – 6-6,5 рН. Ідеальна для рослини дернова або компостній земля, змішана в рівних частках з торфом і піском.
Як і де посадити ірландський мох навесні
Моховатка шіловідная розмножується двома способами: насінням і діленням куща. Насіння висівають в розсадні контейнери в кінці березня, але не заглиблюють їх через занадто дрібних розмірів. Грунт з насінням накривають для збереження вологості плівкою або склом. У південних регіонах обходяться без метушні з розсадою, висіваючи насіння безпосередньо на клумбі або рабатки.
Моховинки можна розмножувати насінням
Насіння мшанки сходять приблизно через тиждень, ще через півтора-два тижні проростки можна пікірувати по окремим стаканчиках. У травні їм пора на постійне місце, яке може бути як сонячним, так і злегка прітененним. Рослинки висаджують на відстані 8-10 см одна від одної, оскільки вони будуть швидко розростатися. В першу декаду життя під відкритим небом моховинками потребує частого, але помірного поливу.
На наступний рік після посіву моховинки вже можна буде розмножувати поділом дернинок. Для цього багнетом лопати кущики розсікають на частини розміром приблизно 10х10 см, розсаджують і акуратно поливають. Уже в поточному році дернинки встигнуть добре розростися. Надалі рослина легко розмножується самосівом: його плоди-коробочки лопаються і розкидають насіння.
Догляд за зеленим килимком мшанки
Коли кущики досить розростуться, зникне одна з головних проблем садівника – прополка. Подібно до справжнього газонної траві, щільне рослина сама не дозволить бур’янам прорости на своїй території.
Моховатка утворює густий килим
А ось з поливом треба бути акуратним і пунктуальним. Своїми короткими корінцями моховинками не може добувати вологу з глибини грунту, тому пересушування грунту для неї згубно. Але і надлишок води може привести до її поступового зникнення з квітника. Полив краще проводити за допомогою дощувальної установки, роблячи поправки на вологість ґрунту і повітря.
Кілька разів за сезон моховинки потрібно підгодувати комплексним добривом. Особливо важлива підгодівля в період бутонізації: від неї залежить активність і тривалість цвітіння.
Увага! Будучи уродженкою північних країн, моховинками непогано зимує, однак при пізньому і убогому сніговому покриві її необхідно вкрити шаром агроволокна.
Який куточок відвести моховинками в саду
Використання мшанки шіловідной в ландшафтному дизайні досить різноманітно. Найчастіше її висаджують навколо солітерів для затягування грунту і створення чистого, ніжного фону великим квітучих рослин.
Якщо її висадити стрічками уздовж садових стежок, вийдуть яскраві, які прагнуть вперед лінії, відмінно обрамляють камінь, гальку і будь-які інші матеріали. Розміщена між великими плитами доріжок, моховинками створить ілюзію старовинного, ретельно доглянутого саду.
На ділянках зі складним, різнорівневими рельєфом часто використовують кам’яні підпірні стінки. Моховатка, посаджена по верхньому краю такої стінки, не тільки утримає грунт від скочування вниз, але і додасть саду романтичний колорит.
цвітіння мшанки
Рослину можна використовувати для декорування штучних садових ставків і фонтанів за умови, що грунт під нею не опиниться переувлажненной. В ансамблі з широким плитняком і невеликими окатанного валунами вона дійсно буде схожа на лісовий мох.
Порада. Якщо виникає необхідність обмежити самостійне розповсюдження мшанки по ділянці, просто позначте їй кордон шаром гравію, на якому вона не зможе вкорінюватися.
Шкідники і хвороби мшанки шіловідной
Це одна з небагатьох квіткових культур, які не бояться ніяких паразитів. З хвороб на ній можна зустріти тільки кореневу гниль, яка означатиме, що ви просто заливаєте рослина.
З комах моховинки вражає попелиця, причиною появи якої може бути наявність поблизу грядок з капустою або навіть мурашника. Активного розмноження шкідника сприяє волога тепла погода. Відлякати тлю можна дощуванням холодною водою, обприскуванням розчином господарського мила, настоєм часнику, полину, пижма.
Якщо народні засоби не матимуть дії, доведеться скористатися інсектицидами: «Децис», «Біска», «Конфідор». Порядок їх використання зазначений на етикетці.
Моховатка шіловідная – одне з тих рідкісних рослин, які майже не вимагають догляду. Слідкуйте за нормальної зволоженістю грунту, не топчіть і не давайте їй вилазити за межі призначеного для неї ділянки – і ви отримаєте чудовий почвопокровнікі, прикрашений влітку перлинками ніжних квіток.