Монарда: різновиди, лікувальні властивості, протипоказання, приготування препаратів

монардаМонарда – назва цілого ряду рослин, що відносяться до Ясноткові. Їх трава наділена цитрусовим ароматом і має лікувальні відомими властивостями. Інформацію про існуючі показання і протипоказання до прийому препаратів з рослини, а також деякі рецепти і докладний відеоматеріал можна знайти в статті.

Опис рослини

Завдяки смородом різними частинами монарди, її часто називають бергамотом. Насправді це два абсолютно різних рослини. Монарда – трава, а бергамот – цитрусове дерево, різновид апельсина севільського. До Європи рослина потрапила з Америки, де використовувалося індіанцями як смакова основа напоїв і лікарський засіб.

Виглядає рослина таким чином:

  • стебло прямостояче, розгалужене, до 1 м у висоту;
  • зубчасті листя має довгасту форму;
  • квітки збираються в суцвіття-головки, які розташовуються одне над іншим по стеблу.

Зараз відомо 22 види монарди і більше 50 гібридних форм. Більшість рослин вирощується в культурі.

Деякі різновиди рослини

  • Дудчаста монарда – це не тільки лікарський, але і пряне, і медоносна рослина. До того ж, його рожеві квітки відрізняються декоративністю, що дозволяє висаджувати кущі в різних садових композиціях. У кулінарії воно використовується в якості приправи. Як лікарський засіб має бактерицидні, відхаркувальні, що поліпшують травлення властивостями.

монардадудчаста монарда

  • Двойчатая монарда – дуже декоративний багаторічник. Його квітки мають яскраво-червоне забарвлення. Саме цей різновид називають «чаєм Освего», так як її ароматний настій, як гарячий напій, вживали індіанці однойменного племені.

монардадвойчатая монарда

  • Лімоннопахнущій монарда – рослина з яскраво вираженим цитрусовим ароматом. В саду добре росте як на сонці, так і в тіні.

монардалімоннопахнущій монарда

  • Карликова монарда – цей різновид має не такий високий стебло і менші за розміром квітки. Її пряна зелень і квіти в сушеному вигляді використовуються в кулінарії.

монардакарликова монарда

  • Безладна монарда або «східний бджолиний бальзам» – наділена бузковими квітами. Дуже хороший медонос.

Увага! Як лікарський засіб використовують тільки перші два різновиди рослини, причому в гомеопатії більш ефективною вважається двойчатая монарда.

Чим корисна монарда

Всі надземні частини монарди містять у великій кількості ефірне масло. У аромотерапії воно вважається найкращим антисептичним засобом. Крім цього, препарати з рослини знімають жар і спазми. Фахівці рекомендують препарати з монарди при наступних станах:

  • різні запалення в роті, ангіни, тонзиліти;
  • підліткові прищі, акне різних вікових груп, фурункули, грибкові інфекції шкіри;
  • застуда, грип;
  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
  • лупа при жирній себореї;
  • кон’юнктивіт;
  • неглибокі рани, врослі нігті, нариви;
  • захворювання статевих і сечовивідних органів.

монардаМонарда застосовується в косметології і народній медицині

Препарати з монарди

У косметичних цілях широко застосовують порошок, відвари і настої трави і квітів. Їх використовують як умивання, полоскання, додають в маски і т.д. Чудовий засіб для лікування шкірних проблем – ефірне масло монарди. Його по кілька крапель додавати у ванни, мазі, креми, маски і т.д.

Траву монарди рекомендують додавати в трав’яні збори, які використовуються при застудах. У ній містяться вітаміни С і групи В, що дозволяє працювати відварів, як засобам м’яко підвищує імунітет. Екстракт монарди, спільно з іншими препаратами, застосовують в якості ефективного глистогінний кошти.

Порада. Сушеними стеблами і квітками монарди добре перекладати речі в шафі. Це запобігає пошкодженню натуральних тканин міллю.

Городники також знайшли застосування рослині. Його настій використовується як засіб від попелиці та інших комах, що приносять чималий збиток. У кулінарії використовують сушену монарду як спеції для м’яса і риби, гарнірів і салатів.

Коли не можна застосовувати монарду

До вживання препаратів з монарди існують певні протипоказання:

  • алергія;
  • стійке підвищення тиск;
  • деякі хвороби шлунково-кишкового тракту, нирок і печінки;
  • вагітність, період лактації.

Звичайно ж, перш ніж почати застосування препаратів монарди, потрібно обов’язково порадитися з лікарем. Адже в багатьох випадках вони допомагають тільки зняти симптоми, а повністю вилікувати захворювання їм не під силу.

монардамонарда сушена

Рецепти лікарських засобів з монарди.

  1. Масло. Суху надземну частину рослини в пропорції 1:20 змішують з очищеним від домішок рослинним маслом. Ємність з цією сумішшю ставлять на водяну баню і прогрівають не менше 3 год. Отримане масло охолоджують, потім фільтрують. Зберігати препарат допустимо не більше 2-х місяців в темному флаконі.
  2. Настій на воді. 1 ч.л. сушеної монарди заливають склянкою окропу. Дають трохи постояти. Випити цю кількість слід протягом дня.
  3. Відвар для інгаляцій. 2 ст.л. сушеної трави і квітів заливають водою в обсязі 0,5 л. Настоюють 1 годину, потім кип’ятять 10 хв. Отриманий відвар заливають у спеціальний інгалятор і вдихають пари 15 хв.
  4. Ранозаживляющая кашка. 2 ст.л. трави заливають 1 ст. окропу. Залишають остигати під щільно закритою кришкою. Проціджують. Водою можна промивати шкіру навколо ушкодження, а саму кашку, загорнуту в легко проникну тканину, прикладати до рани.

Монарда – незвичайний квітка. Ця гостя з Америки здатна прикрасити сад і підкріпити здоров’я. При всіх своїх перевагах рослина абсолютно невибагливо і доступно для вирощування всім бажаючим.

Користь монарди: відео