Мульчування грунту своїми руками: поняття, особливості процесу

мульчування грядокБільшість садівників і городників має уявлення про такому вигляді догляду за рослинами на ділянці, як мульчування, але далеко не кожен знає про цінності застосування подібної процедури. Сьогодні ви дізнаєтеся все про таке агротехнічному прийомі як мульчування грунту: здійснення процесу своїми руками (корою, газетою) і відгуки про нього.

Мульчування: принципи, як з’явилося в Росії

Мульчування – один з наймодніших способів догляду за садово-городніми культурами на ділянці. Він не тільки спрощує процес вирощування, а й допомагає підтримувати водний баланс в грунті, а також згладжувати різкі температурні коливання.

До речі, досвідчені садівники-городники при грамотному використанні мульчі можуть домогтися запобігання активного росту бур’янів на ділянці. Говорячи простими словами, це захист грунту з висадженими на ній рослинами покривним матеріалом різного типу (органічним, неорганічним). Зазвичай мульча розкладається навколо рослин з невеликим відступом (кілька сантиметрів) від їх стовбурів / стебел.

Перед укладанням мульчі зазвичай здійснюється ще кілька процедур: полив і прополка грунту (в деяких випадках – ще й внесення підгодівлі).

мульчування грядокСеред городників все більше шанувальників методу мульчування грядок

Згідно відгуками більшості садівників і досвідчених городників, якщо ви будете правильно здійснювати мульчування грунту, то зможете домогтися наступного ефекту:

  • сповільниться процес вимивання поживних речовин з грунту;
  • рослини захищені від переохолодження;
  • коренева система захищена від перегріву;
  • сповільниться поширення бур’янів на ділянці;
  • сповільниться процес ерозії на ділянці;
  • ділянка буде красиво декорований.

На території Росії мульчированием грунту стали офіційно займатися лише після 2000-го року. На жаль, в порівнянні з європейськими та американськими садівниками і городниками, вітчизняні фахівці не мають великого досвіду і знань в процедурі мульчування.

Виготовлення мульчі своїми руками

Існує кілька видів мульчі, які застосовуються з різним ступенем ефективності. Серед них можна відзначити газети, кору і траву. Розглянемо детально кожен з них.

З газет / картону

Багато хто до цих пір упереджено ставляться до мульчування грунту за допомогою газетного паперу або картону і все через помилкову думку про небезпеку цього матеріалу. Кілька десятків років тому при виробництві друкарського паперу використовувався небезпечний як для людського організму, так і для будь-якої рослини свинець. Зараз же газетний папір не є небезпечною, оскільки складається абсолютно з інших речовин: в якості одного з основних елементів, які використовуються як пігмент для чорної фарби, служить звичайна сажа.

Порада. Якщо ви плануєте використовувати друковану продукцію, не варто вибирати для цих цілей глянцеві журнали: до складу подібної папери найчастіше входять акрилові полімери, різні лаки та ін.

Мульча з газет може бути використана періодично, але не варто занадто захоплюватися подібними укривними матеріалами для грунту. Перш ніж розстеляти газету або картон на поверхні грунту, слід полити грунт живильною водою з мікроорганізмами (це допоможе прискорити процес розкладання целюлозної мульчі в грунті).

З трави

Часто після очищення ділянки від зайвої трави багато садівників думають про те, куди ж її подіти. І можливість використання скошеної трави в якості матеріалу для мульчі не так вже й погана. Оскільки трава – органічний матеріал, вона може принести чималу користь грунту: поліпшить його склад і якісно підживити всі рослини на ділянці. Багато хто не замислюючись викидають скошену траву, хоча це абсолютно безкоштовний і корисний варіант мульчі.

мульчування грядокМульча з трави

Отже, якщо ви вирішили використовувати траву в якості матеріалу, перш за все слід висушити її. Після цього акуратно розкласти на грядках або квіткових клумбах тонким шаром, періодично оновлювати. Але ні в якому разі не розкладайте траву занадто густо, оскільки вона погано пропускає повітря, а значить, може створити сприятливе середовище для розмноження цвілевих грибків.

З деревної кори

Мульча з кори – ідеальний варіант для саду. Вона не тільки надасть сприятливий ефект на грунт і рослини, а й додасть будь-якій ділянці оригінальності і більшої декоративності. Вам слід знати про те, яку користь мульча з кори зможе принести рослинам (і не тільки):

  1. Змінює рівень кислотності грунту. Якщо ви вирощуєте на ділянці ягоди, такі як журавлина, чорниця, лохина, або верес, хвойні або рододендронове рослини, саме кора допоможе домогтися потрібного рівня кислотності: зробить грунт слабокислою.
  2. Попереджає затвердіння грунту, відповідно, ділянка не потребуватиме частих прополка. Це дуже важливо для рослин з поверхневою кореневою системою.
  3. До складу кори входять різні фітонциди, які попереджають розвиток грибкових хвороб і загнивання кореневої системи рослин.
  4. Допоможе захистити грунт від комах-шкідників.
  5. Це відмінний природний фільтр, який, при попаданні в грунт вологи, очищає її від шкідливих компонентів.

Можна придбати як готову мульчу з кори, так і зробити її самостійно. Важливо правильно підібрати підходящий матеріал. Відмінно зарекомендувала себе соснова кора, яка здатна тривалий час протриматися на ділянці без необхідності оновлення шару мульчі.

мульчування грядокдеревна кора

При виборі слід врахувати кілька факторів:

  1. Не використовуйте кору молодого дерева, але уникайте і старих хворих дерев.
  2. Обрана кора повинна бути міцною, цільної, легко відділятися і ін.

Матеріал слід подрібнити до потрібної фракції (її розмір визначається необхідністю). Так, наприклад, для овочевих культур або полуниці кору слід подрібнити до стану тріски.

Здійснювати мульчування ділянки слід або восени, або навесні, коли грунт вже в достатній мірі прогріється. Перед укладанням мульчі ділянку удобрюються мінеральними комплексами, після чого на грунт викладається подрібнена попередньо кора шаром близько 7 см.

Ось і всі нюанси, які слід знати про особливості мульчування садово-городніх ділянок папером, корою і травою. Успіхів!

Як здійснити мульчування грядок: відео