На що хворіють свині – симптоми хвороб і їх лікування

Фермери зазнають збитків, якщо їх свині хворіють і гинуть. Часто лікування тварин виявляється дорогим або запізнілим. Дуже важливо виконувати запобіжні заходи, щоб не допустити хвороб серед свиней. А щоб швидко розпізнати недуги і встигнути врятувати тварину, потрібно детально вивчити їх симптоми. Про це в статті.

Групи захворювань, загальні ознаки хворої свині

Хвороби свиней підрозділяють на кілька груп:

  • незаразні;
  • інфекційні (заразні);
  • паразитарні.

Безумовно, найбільшу небезпеку для поголів’я свиней представляють інфекційні, вірусні захворювання. У свинарнику тварини знаходяться в тісному контакті, що сприяє швидкому поширенню вірусів на все стадо. Але і незаразні недуги не простими. Часто хвору свиню доводиться забивати, а м’ясо викидати, що приносить збитки господарству. Хвороби свиней третьої групи викликають паразити, які оселилися в організмі. Це можуть бути глисти, аскариди, стрічкові черв’яки. Проникають через заражений корм, основним переносником є ​​гризуни. Паразитарні хвороби добре піддаються лікуванню.

зміст поросят

Вигідніше попередити і не допустити хвороби, чітко виконуючи правила утримання тварин і санітарні норми. Основні вимоги:

  1. Якісні корми. У кормових сумішах не повинен бути зіпсованих, гнилих або перемерзлі продуктів.
  2. Робити профілактичні щеплення, проводити огляди тварин ветеринаром.
  3. Регулярно чистити свинарник і ємності для кормів, своєчасно міняти підстилки.
  4. Спостерігати за тваринами, при найменших підозрах захворювання, свиню чи порося ізолювати.

Запідозрити наявність хвороб у свиней можна по явним ознаками втоми. Тварина стає малорухливим, відмовляється від корму і пиття. Виникає підвищена температура, за допомогою термометра її вимірює ветеринар. А до його приїзду, можна обмацати п’ятачок, вуха і ноги тварини. Вони повинні мати однакову температуру.

Незаразні захворювання

Основна причина виникнення незаразних хвороб – брудна, неякісна їжа і антисанітарні умови в приміщенні, де утримуються свині. До основних відносяться:

  • Пронос. Може бути безпечним, якщо пов’язаний з особливостями харчування – несвіжий корм, занадто рідкий. Під час лікування, бажано звести до мінімуму кількість корму. Поїти відварами з льону або рису.

Увага! Пронос у свиней може бути сигналом вірусного захворювання.

  • Запор. Виникає при незбалансованому харчуванні, надлишку твердих кормів. Важливо дотримуватися режиму годування і міняти корму. Лікування включає застосування медичних препаратів при дуже рясному питво. Якщо запор супроводжується високою температурою і тварина слабшає, це може бути ознакою більш серйозної недуги.

породи свиней

  • Здуття. Підозра на недугу виникає, якщо у свині швидко і непропорційно її габаритам збільшився живіт. Як правило, здуття з’являється від переїдання або поганих кормів. Щоб вирішити проблему, свиню можна на деякий час посадити на дієту, зменшивши кількість корму. Додатково можна давати ліки за порадою ветеринара.

Інфекції

Інфекційні хвороби свиней дуже швидко поширюються на родичів. Без вжиття заходів можна позбутися всього стада. До найнебезпечнішим і швидко поширюється інфекцій відносяться:

  • чума;
  • грип;
  • вірусний гастроентерит.

Чума супроводжується ознобом, може проявляти себе як запалення легенів або кишечника. Швидко прогресує, через три доби після зараження свиня гине. Сильно підвищується температура, тварина відмовляється від їжі, може виникати блювота. Під час чуми страждає кровоносна система, тому головною ознакою є поява на тілі великої кількості бузково-червоних плям. В основному, вони з’являються на вухах і животі. Свині, хворі чумою піддаються спалюванню. Після виявлення чуми, все господарство закривають на 40-денний карантин і проводять дезінфекцію, визначену органами ветзащіти. Поросятам проводять вакцинацію.

домашні тварини

Грип також відносять до гострих форм інфекцій. Супроводжується сильним ознобом, підвищенням температури, млявістю. Вуха і хвіст набувають «синюшний» колір. На другу добу з’являється кашель, чхання, в цей час особливий ризик зараження родичів. Грип у свиней загрожує ускладненнями – пневмонія, артрит і навіть менінгіт. При медикаментозному лікуванні симптоматики виживає приблизно половина хворих свиней.

Гастроентерит – недуга, який швидко прогресує. У свиней виникає сильний пронос, блювота, зниження або відсутність апетиту. Температура підвищується незначно. Захворювання лікують симптоматично, велика частина хворих одужує, гине близько 20 відсотків.

На що хворіють поросята

Поросята найбільш схильні до захворювань в перші дні свого життя. Але і в перші місяці існує великий ризик захворіти. До основних захворювань належать:

  • гастроентерит;
  • рожа;
  • свинячий грип;
  • пневмонія, викликана вірусами;
  • гіпоглікемія;
  • фурункульоз.

Гастроентерит. Зараження відбувається дуже швидко, від декількох годин. На відміну від дорослих свиней, ознаки у поросят яскраво виражені: сильний пронос, спрага, підвищення температури з різким її зниженням. На 3-5 день гине велика частина хворих. Лікується симптоматично.

догляд за поросятами

Рожа. Заразна хвороба, вражає молодняк віком 3-12 місяців. Поросят лихоманить, вони намагаються заритися в підстилку. Від їжі і піться відмовляються, сильно паплюжать. З виражених ознак – багряно-червоні плями на тілі, частіше на животі. Захворювання лікується не у всіх випадках, молоде поголів’я при перших ознаках хвороби потрібно ізолювати і лікувати медикаментами.

Увага! Основний пік захворювання пикою доводиться на літо.

Фурункульоз. Поява фурункулів у поросят може говорити про погані умови утримання і слабкості організму. Фурункульоз викликають віруси стафілокока. Гнійники лікують хірургічно, розкривають їх, обробляють антисептичними препаратами, обов’язково дають поросятам пропити курс антибіотиків.

Щоб не втрачати поголів’я від хвороб свиней, багатьох з яких погано піддаються лікуванню, необхідно максимально їм запобігти. В першу чергу, забезпечити чистоту в свинарнику, якісні корми та знати основні симптоми і лікування недуг.

Лікування свиней: відео