Народні засоби або «хімія»: чим підгодувати лук і часник навесні

ніж підгодувати лук і часник навесніСкладно собі уявити город, на якому не було б цибулі або часнику. Без першого неможлива зимівля, адже він потрібен практично для будь-якої страви, другий же стоїть на сторожі здоров’я всієї родини. Саме тому дбайливі господарі висівають насіння на цибулину або використовують цибулю-дволітка, а часник садять в зиму з тим, щоб на наступний рік отримати рясний урожай. І кожну весну городник думає про те, чим же підгодувати цих двох зелених красенів і що робити, щоб овочі не жовтіли. Деякі замислюються над використанням народних коштів, інші – над препаратами хімії. Тут – причини пожовтіння бадилля і способи протистояння.

Причини пожовтіння лука / часнику, або головне – правильно встановлений «діагноз»

Начебто ще вчора все було добре, цибулю і часник радували темно-зеленими стеблами, які вже стали зриватися для салатів і омлетів. І раптом за пару днів вчора ще зелені стебла призупинилися в зростанні і стали всихати з кінчиків.

Такому явищу може бути кілька причин і пошук головною – справжня завдання для городника. Адже правильно встановивши причину пожовтіння, можна призначити «лікування» і бути впевненим в багатому врожаї. Пожовтіти кінчики стебел можуть внаслідок:

  • нестачі / надлишку вологи. З цією причиною боротися просто: якщо стоїть суха спекотна погода – культури варто рясніше поливати, в разі, якщо рослини висаджені в низині і спостерігається застій води – спорудити відтік. Повністю припинити поливи потрібно за 10-14 днів до збору врожаю. Зазвичай часник забирається до 12 липня, цибулю – до 14 серпня;

ніж підгодувати лук і часник навесніПерш за все необхідно з’ясувати причини хвороби цибулі та часнику

  • нестачі поживних речовин, макро- і мікроелементів. Для позбавлення від цієї проблеми необхідно пам’ятати про регулярні підгодівлі овочів, особливу увагу приділяти тим, які ростуть на одному і тому ж місці не перший рік;
  • захворювання або шкідників. Такі напасті, як бактеріальна гниль і фузаріоз, цибулевий муха і нематода здатні не тільки вразити рослина, але і начисто позбулися вас врожаю. Тому увагу на встановлення причини і далі – боротьба з нею!

З наведеного переліку стає зрозумілим, що спочатку варто виключити 2 перші причини. Зробити це легко. І тільки якщо кошти і методи не допомогли – необхідно лікувати рослина і бути впевненим в результаті!

Увага! Іноді причиною пожовтіння рослин є короткочасний заморозок. Ви його можете пропустити, але його вистачить, щоб пошкодити ніжні стебла цибулі або часнику. Рішення – в обприскуванні препаратом Епін, який допоможе швидше відновитися рослинам.

Якщо причина в нестачі елементів, або грамотна підгодівля цибулі / часнику

Слабкий розвиток, недостатній приріст вегетативної маси, кволість – все це свідчить про те, що культурами не хапаємо калію і азоту, до яких вони «небайдужі». Що робити? Оптимальний варіант – внести добрива в грунт (на грядку) ще глибокої осені. Якщо не було такої можливості – підгодуйте часник / цибуля зараз. Для цього можна використовувати як спеціальні препарати з магазину, так і те, що є на території кожної садиби.

Овочі будуть вам вдячні, якщо ви підгодуєте їх:

  • деревною золою. Вона не тільки добре впливає на розвиток цибулин і головок часнику, але і допомагає рослині бути менш сприйнятливим до шкідників. Для цього досить розсипати попіл по грядці після поливу;
  • перегноєм за допомогою мульчування. Можна використовувати і курячий послід, проте до цього він повинен відлежатися не менше 2 років;

ніж підгодувати лук і часник навесніПричиною поганого самопочуття рослин може бути нестача поживних речовин

  • сечовиною, нітрофоскою, сульфатом амонію. Для цього достатньо розчинити 2 ст ложки речовини в 7-8 л води, полити грядку (5 л / 1 м2). Хороше рішення – обприскування по листу, так звана позакореневе підживлення. Для цього можна використовувати органічні та мінеральні комплексні препарати, такі як Рост-концентрат, Плантафол, Кристалоном.

Результати підгодівлі будуть видні на 3-5 день. Якщо нічого не змінюється в рослинах, вони все більше жовтіють – значить вони вражені фузаріозом або шкідниками. Тепер – тільки лікування, а допоміжна підгодівля тільки допоможе в ньому!

Увага! Якщо хочете виростити часник на продаж – не шкодуйте аміачної селітри. Кілька таких підгодівлі за сезон покажуть прекрасний урожай, отже, часник можна буде продати, а необхідне – купити.

Хвороби і шкідники часнику / лука: методи і засоби боротьби

Отже, якщо ваші культура не підмерзли, ростуть на родючому ґрунті і ви вчасно їх підгодовуєте, їм вистачає поливу, але вони все одно жовтіє – значить це фузаріоз, гниль або шкідники. Звичайно, ідеальний варіант для того, щоб цього не сталося – профілактика. Але якщо ви вирощуєте цибулю і часник не вперше, а рослини захворіли вперше – їх необхідно рятувати.

Фузаріоз легко розрізнити, ретельно розглянувши рослина. Зазвичай листя і стебло починають жовтіти від кінця, в пазухах – рожеві точки. При викопуванні можна помітити, що головка часнику або маленька цибулина водяниста, пухка, м’яка. Порятунок – в препаратах Актара, Карате Зеон, Інфініто, Консенто і їм подібних. Рішення, яке використовують фермери – поєднання фунгіциду з препаратом Прилипач, що дозволяє речовині при обприскуванні максимально довго протриматися на рослині і показати відмінний результат.

ніж підгодувати лук і часник навеснівнесення підгодівлі

Але якщо на овочі напав довгоносик, журчалка або цибулевий муха – можна спробувати народні засоби і тільки після – хімічні препарати. Використовувати можна для обприскування:

  • нашатирний спирт: 50 г рідини розвести в 8 л води, обприскувати або поливати грядку ввечері, при температурі не більше + 25ºС;
  • сіль: 250 г солі потрібно розчинити в 10 л води і поливати грядку. Дворазове повторення через 10 днів;
  • препарати Фентіурам, Хом.

Дотримання агротехніки вирощування та якісний посівний матеріал – ось запорука здоров’я улюблених овочів. І якщо першого можна навчитися (адже все приходить з досвідом), то про другий варто подбати, набуваючи цибулю / часник на посадку у перевірених виробників. Хороший варіант – обробка фундазолом перед посадкою. І тоді можна не сумніватися в тому, що кінчики стебел жовтіти не буду, рослини будуть сильними, здоровими і дадуть прекрасний урожай!

Підживлення цибулі і часнику: відео