
Як відомо, електричний струм надходить в будинку з певними параметрами частоти (50 Гц) і напруги (220В ± 10%). Однак найчастіше зазначені характеристики нестабільні, в результаті чого відбуваються збої в роботі побутових приладів. Ви дізнаєтесь все про стабілізатори напруги, доцільність використання та отримаєте інформацію що до вибору обладнання.
Першим сигналом до необхідності установки стабілізатора є наявність хоча б одного з нижче описаних випадків:
- світло лампочок тьмяне або періодично змінює інтенсивність освітлення, лампочки блимають;
- мікрохвильова піч занадто довго розігріває продукти;
- вода при пранні в автоматичній пральній машині не нагрівається до зазначеного в паспорті параметра;
- кондиціонер виходить з ладу навіть при невеликих навантаженнях;
- холодильник не забезпечує максимальний температурний холод в камері;
- та ін.
Важливо знати, що постійна робота в умовах нестабільного електричного струму не тільки викликає збій в пристроях, а й істотно скорочує термін їх експлуатації. З метою вирішення подібних проблем і був розроблений такий прилад як стабілізатор напруги.
Як визначити необхідність установки стабілізатора напруги? Для цього потрібно протягом дня проводити вимірювання напруги електромережі звичайним вольтметром. У разі якщо отримані дані входять в діапазон 205-235В, турбуватися нема про що. Якщо ж в моменти виміру зафіксовані свідчення в межах 195-245В, установка стабілізатора необхідна, особливо при наявності в будинку дорогих приладів і пристроїв.
Існує два види стабілізаторів: електронний (релейний) і електромеханічний. Регулювання вольтажа за допомогою електронного стабілізатора здійснюється східчасто, за рахунок послідовного перемикання обмоток в автотрансформаторі (час перемикання – 20-40 мілісекунд). Електромеханічний стабілізатор має плавну систему регулювання, за допомогою якої встановлюються максимально точні настройки діапазону вольтажа. Основною відмінністю є наявність невеликого шуму під час роботи релейного стабілізатора. Це обумовлено вбудованим в систему вентилятором, який виконує функцію охолодження стабілізатора. Другим недоліком електронної моделі є низька захищеність вихідних каскадів.
Залежно від кількості фаз в електромережі розрізняють одно- і трифазні стабілізатори. Перші найбільш популярні в побуті, а другі – на виробництві. Стабілізатор однофазного типу призначений для захисту обладнання і пристроїв від перепадів напруги в електромережі, а також для згладжування імпульсних перешкод. Стабілізатор трифазного типу призначений для установки в мережі, що містить хоча б одного трифазного споживача. Слід знати, що в разі зникнення напруги хоча б в одній з трьох фаз стабілізатор припинить подачу напруги, відключивши всі пристрої від мережі.
Визначившись з видом стабілізатора, необхідно встановити, яку потужність повинен мати прилад. Основним критерієм є нескладна формула: сумарне навантаження на стабілізатор не повинно перевищувати його потужність. Для розрахунку потрібно уточнити в технічних паспортах обладнань споживану потужність, підсумовувати ці дані і визначити, яка потужність стабілізатора найбільш бажана. Важливо знати, що купувати стабілізатор слід з 20% запасом від планового навантаження. Це збільшить термін експлуатації стабілізатора, не змушуючи його працювати на граничній потужності. Більш того, запас потужності дозволить підключити нове обладнання, якщо в цьому виникне необхідність.
Важливо знати, що стабілізатор напруги можна встановити як для забезпечення постійного струму для одного приладу, так і для стабільної роботи всіх пристроїв в приміщенні. Слід врахувати і той факт, що деякі прилади мають потребу у великому пусковому струмі, наприклад, холодильник під час запуску компресора, кондиціонер або спліт-система в момент початку роботи.
Вибираючи стабілізатор змінного струму, слід звернути на додаткові параметри, зокрема:
- Діапазон гарантованої стабілізації визначає значення напруги електричного струму, при якому на виході гарантується напруга 220В ± 10%.
- Діапазон вхідних робочих напруг встановлює, при яких значеннях вхідної напруги стабілізатор буде включатися для підтримки постійного струму в мережі. Наприклад, якщо стабілізатор функціонує при напрузі 140-260В, а напруга струму в мережі впаде до позначки 120В, прилад просто не увімкнеться.
- Час стабілізації напруги вказує, протягом якого періоду стабілізатор вирівнює напругу в мережі. Рекомендується, щоб цей параметр не перевищував 2 секунди.