Необхідність і правила осінньої обрізки лаванди

вирощування лавандиЗ квітучої ароматної лавандою сад стає більш ошатним і запашним. Але щоб рослини завжди виглядали привабливими і здоровими, їм потрібен правильний догляд, який включає і регулярну обрізку. Обрізати кущі лаванди можна кілька разів на рік, але особливу увагу потрібно приділити цій процедурі восени перед настанням холодів.

Обрізка – важлива складова догляду за лавандою

Лаванда є чагарником, а не трав’янистою рослиною. І, на відміну від деяких видів декоративних чагарників, вона вимагає обов’язкової обрізки. Без неї кущики незабаром набувають кілька неохайний зовнішній вигляд. Крім того, якщо регулярно не обрізати рослину, його гілки можуть швидко одревеснеть до самих кінчиків, в результаті чого поява нових пагонів різко скоротиться.

Увага! Краще не проводити обрізання рослини в молодому віці. Бажано починати обрізку лаванди тоді, коли вона досягне двох років. В іншому випадку у кущів буде менше можливостей нормально сформуватися і можна просто не дочекатися їх цвітіння.

Лаванда відноситься до теплолюбних рослин і прекрасно почувається в південних регіонах. Але вона непогано переносить морози і добре зимує під укриттям в середній смузі країни. А щоб гілки не поламати під гнітом снігового покриву, восени краще провести обрізання кущів і накрити їх зверху ялиновим гіллям або спеціальним матеріалом для захисту пагонів від вимерзання.

кущ лаванди

Багато садівники в Підмосков’ї і більш північних районах часто взагалі не роблять обрізку лаванди на зиму, так як бояться, що вона не встигне підготуватися до холодів. У таких випадках, щоб кущ не вимерзла, потрібно зібрати всі гілочки в пучок і пригнути його до землі, прикривши поверх ялиновим гіллям.

Способи обрізки рослин

Щоб чагарник не втратила свої декоративні якості, його потрібно обрізати один або кілька разів протягом року. Занадто часто це робити теж не варто, інакше можна порушити періоди цвітіння рослини. Є кілька способів обрізки:

  1. Після цвітіння – при сприятливих умовах лаванда цвіте 2 рази: перший – в середині літа, а другий – у вересні. Для стимуляції повторного цвітіння чагарнику необхідна обрізка. При заготівлі рослинної сировини суцвіття зрізують на початку періоду, коли вони ще тільки розпустилися. Якщо ж квітуча лаванда потрібна для виготовлення букетів, зробити це можна і трохи пізніше, спочатку насолодившись красою рослини в саду.
  2. Санітарна – таку обрізку проводять у весняний період, видаляючи з кущів поламані, хворі і засохлі гілки.
  3. Осіння – обрізку в цей період проводять для збереження компактності і декоративності куща, а також для того, щоб його гілки не зламалися під вагою снігу і не вимерзли в умовах холодних зим.
  4. Омолоджуюча – якщо кущах вже досить багато років, їх можна спробувати омолодити, обрізавши восени пагони на 5-10 см від поверхні землі.

Порада. Щоб випадково не погубити рослина, краще не зрізати ту ж мить весь кущ. Бажано спочатку обрізати гілки половини кущика. А коли там на наступний рік виростуть нові пагони, можна буде видалити старі гілки і другої половини куща. Але потрібно бути готовим і до того, що старе рослина не виживе і його доведеться замінити на нове.

Як правильно обрізати восени кущики лаванди

Осіння обрізка лаванди дуже важлива, адже від цього залежить, наскільки добре рослина переживе зимові холоди, а також збереже кущик свою декоративність і привабливий зовнішній вигляд. Тому підійти до проведення цієї процедури потрібно дуже відповідально. Якщо ж робити її доводиться в перший раз, то краще спочатку подивитися цей процес на відео або покрокових фото, щоб точно зрозуміти, як виробляють такі обрізки.

як обрізати лавандусхема обрізки

При проведенні обрізки кущів лаванди є певні правила, яких краще дотримуватися:

  • обрізку кущів зручніше робити секатором або спеціальними садовими ножицями;
  • потрібно використовувати для обрізки тільки чистий інструмент, при необхідності додатково знезаражувати його, щоб випадково не занести якесь грибкове або вірусне захворювання. Крім того, інструмент для обрізки гілок повинен бути гострим. Нерівні або втомився місця зрізів пагонів сприяють розвитку хвороб і полегшують проникнення шкідників;
  • проводити процедуру обрізання лавандового куща можна тільки на другому році життя рослини, але не раніше цього часу;
  • обрізку в осінній період роблять після закінчення повторного цвітіння. Якщо ж з яких-небудь причин своєчасно зробити цю процедуру не вдалося, перед самими холодами краще взагалі не обрізати кущ, адже в такому випадку рослина може не встигнути підготуватися до зими;
  • у кущиків лаванди є здеревілі і зелені пагони. Гілочки, які вже одревеснелі, не обрізають.

Зріз роблять тільки по зелених паростків, приблизно на 3 см вище задерев’янілих частин. Доглянута лаванда, яка за всіма правилами регулярно обрізається, щороку радуватиме садівника своєю красою і пишним цвітінням. Але в різних регіонах час обрізки лавандових кісткової може дещо відрізнятися. Потрібно орієнтуватися по своїй кліматичній зоні і особливостям погодних умов в тій чи іншій сезоні. А в деяких більш північних районах рослина взагалі не встигає повторно зацвісти. В такому випадку молоді пагони буде краще не зрізати восени, залишивши цю процедуру на весну, інакше вони з великою ймовірністю загинуть в зимовий період.

Обрізка лаванди восени: відео