Обрізка садових бузку восени – навіщо і як це роблять

догляд за бузкомОбрізка – важливий елемент догляду за декоративними кущами. Вона сприяє утворенню квіткових бруньок і омолодженню рослини. Бузок також відноситься до культур, крону яких бажано постійно формувати. Як слід виконувати цю маніпуляцію в весняний і осінній періоди і за якою схемою можна дізнатися зі статті.

Навіщо обрізають кущі

Всім відомо, що більшість рослин складаються з надземної і підземної частин, які повністю залежать один від одного. Будь-який вплив на одну з них моментально відбивається на другий. Тому тільки правильна обрізка – запорука гарного самопочуття рослини в цілому.

Бузок не є винятком із загальної маси. Її пагони так влаштовані, що з кожного вузла проростає по 2 гілочки. Згодом коренева система просто не в силах забезпечувати разросшуюся крону поживними речовинами, в результаті чого рослина буде слабким і бутонів на ньому утворюється зовсім мало.

догляд за бузком

Для досягнення декоративного вигляду потрібно регулярна обрізка бузку. Будь-який відступ від правил при цьому завдасть непоправної шкоди. У тих садівників, які дуже часто і бездумно щось підрізають, кущі можуть загинути зовсім.

Увага! Обрізаючи бузок щороку і за існуючими правилами, встановленими дослідним шляхом, можна отримати кущі, буквально всипані по всій висоті квітами.

Слід враховувати, що бузок, як і будь-яка інша рослина, під час обрізки «отримує шок», а товсті зрізи можуть загнити при стійкій вологій погоді. Фахівці рекомендують в цей період виключити підгодівлі, а все ранки, щоб уникнути проблем, змастити зеленкою або іншим відповідним антисептиком.

Як проводити обрізку восени

Обрізка бузку в осінній період потрібно для досягнення кількох цілей:

  • видалення старих і пошкоджених гілок;
  • омолодження куща;
  • надання чагарнику гарної форми, тобто його формування.

Зазвичай всі ці процедури проводять в ранній весняний період, але багатьма садівниками вони практикуються саме восени.

Увага! Виконувати роботу слід не пізніше, ніж за місяць до стійких холодів. В іншому випадку рослина не встигне відновитися.

Санітарна обрізка є вирізання всіх пагонів, які підсохли або були пошкоджені. Сюди ж входить і видалення відслужили своє суцвіть. Омолоджуючу процедуру рекомендовано виконувати тільки з 15-річного віку куща бузку. Включає вона обрізку зайвих молодих пагонів і вкорочення верхівок. Останнє виконують з метою активації розгалуження бокових пагонів. Формує обрізка бузку також включається в осінній догляд. Завдяки їй рослині надають задуману форму. Наприклад, щоб отримати кущик в формі циліндра, слід дотримуватися такої схеми:

як обрізати бузок

  • На бузку, яка досягла 3-х років, залишають 4-5 основних втечі, зростання яких спрямований в різні боки. Решта акуратно спилюють дощенту. Верхівки залишених гілок підрівнюють на одному рівні.
  • На другий сезон залишають найпотужніші, добре розгалужені пагони. Вони повинні знаходитися у верхній частині куща і бути спрямованими назовні. Решта, загущаючі крону, видаляють.
  • Кожен наступний сезон схему повторюють до тих пір, поки крона не набуде задуманий вигляд. При цьому не повинно спостерігатися ні загущення, ні помітних пустот.

Подібна схема, крім основного призначення, не дозволить чагарнику старіти.

Увага! Всі роботи, пов’язані з обрізанням, слід виконувати в похмурий день. Це допоможе уникнути пошкоджень сонцем травмованих пагонів.

Крім циліндра бузок добре виглядає в штамбової формі. Але такі рослини не можна назвати сильними. Вони часто піддаються хворобам і підмерзають.

Як обрізати бузок до цвітіння і під час

Обрізка бузку навесні в основному проводиться з санітарної метою. Забирають все потемнілі і зламані за зиму пагони. Сильно проріджувати в цей час бузок не рекомендують – існує загроза того, що рослина в цьому сезоні «відмовиться» викидати бутони.

як обрізати гілки бузкуФормування куща бузку

Крім того, навесні до розпускання бруньок слід видалити старі, покриті лишайником гілки або ті, у яких з’явилися тріщини на корі. Такі пагони споживають досить багато поживних речовин, при цьому квіткові бруньки на них не утворюються. З молодих пагонів на бузку залишають кілька найсильніших, щоб зберегти річний приріст. Вони повинні рости вгору і не порушувати форму крони. У період цвітіння бузку допускається зрізка безлічі ароматних суцвіть, якими садівники люблять прикрашати оселю. Така процедура благотворно впливає на чагарник.

Увага! Не можна ламати квітучий бузок. На місці зламу залишається некрасивий слід, в який можуть потрапити збудники захворювань.

Обрізка бузку з метою омолодження

Таку процедуру виконують на старих, сильно зарослих кущах бузку. Після слід обов’язково полити і підживити рослину. Роблять це ранньою весною, в ту пору, коли нирки ще не розпустилися, за наступною схемою:

  1. Слабкі і непотрібні пагони зрізують до рівня землі.
  2. Ті гілки, які вирішили залишити, обрізають на 40-60 см від кореневої шийки.
  3. Навесні наступного сезону більшу частину залишених пагонів зрізують на кільце. На кожному пеньку при цьому вийде по кілька сильних гілочок.

як доглядати за бузком

Бутони на бузковому кущі утворюються через 3 роки після початку омолодження.

Увага! Сильна обрізка подібного плану продовжує декоративність тільки на кілька років. Старі пеньки швидко руйнуються і рослина гине.

Бузок – рослина, яке вимагає мінімального догляду. Кілька кущів з різного забарвлення квітами, обрізка яких щорічно відбувається за правилами, можуть стати головною прикрасою всієї ділянки.

Як правильно обрізати бузок: відео