Сорт абрикоса Графиня відомий садівникам з 1988 року, він має низку примітних характеристик, які гарантують йому високу популярність: смак плодів, можливість вирощувати дерева в Середній смузі Росії.
Абрикос Графиня підходить для вирощування в середній смузі
Характеристика
Своєю появою абрикос Графиня зобов’язаний А. Скворцова і Л. Крамаренко, які вивели його на території Головного ботанічного саду. Абрикос найкраще почувається в Підмосков’ї, до умов якого він адаптований в першу чергу. Вирощувати сорт можна і в інших регіонах: як в більш теплих, так і в відрізняються холодними зимами.
Опис абрикоса Графиня:
- значна висота дорослих дерев, нерідко перевищує позначку в 6 м;
- добре облистнені крона, що має округлу форму;
- великі листи;
- порівняно дрібні квітки;
- повне визрівання плодів до другої або третій декаді серпня;
- відноситься до самобесплодним сортам, т. е. запилюється квітками інших сортів.
Основні характеристики плодів сорту:
- округла або овальна форма;
- відносно невелика середня маса, складова 23-26 г (може доходити до 35-40 г);
- насичено-оранжевий колір м’якоті – ароматної, щільною і соковитою;
- тонка шкірка, що має кремовий або жовтувато-бежевий відтінок з ефектним рум’янцем, поверхні якої властива добре помітна опушенность;
- велика і легко відділяється від м’якоті кісточка, ядро якої є гірким;
- солодкий смак з приємною кислинкою;
- вживати плоди можна не тільки в свіжому, але і в консервованому вигляді, особливо в складі компоту, джему або варення.
Переваги і недоліки сорти
Продовжуючи опис абрикоса Графині, слід розповісти про найбільш значущих її переваги та недоліки. До найбільш примітним плюсів абрикоса Графиня відносяться:
- здатність безболісно переносити морози до -30 ° C;
- щорічне рясне плодоношення;
- ранній збір першого врожаю: через 3-4 роки з моменту посадки дерева;
- хороша лежкість плодів (при температурі до 10 ° C вони зберігають свіжість протягом 20 днів, а при 0 ° C цей термін збільшується втричі);
- відмінний смак, оцінений дегустаторами на 4,5 бала з 5.
- чудова транспортабельність – якість, яке дозволяє зберігати товарний вигляд при перевезенні на великі відстані.
У сорту є і мінуси:
- висока ймовірність зменшення розмірів фруктів при багатому врожаї;
- схильність до дірчастій плямистості (клястероспоріозу).
Абрикос Графиня схильний клястероспоріозу
Правила посадки
Садівники радять висаджувати сорт Графиня в місцях, які не страждають від дефіциту сонячного світла. Краще з південного боку розташованої поруч будівлі. Це захистить дерево від північного вітру і забезпечить йому максимальну освітленість. Термін посадки безпосередньо залежить від регіону:
- в південних областях можна висаджувати як навесні, так і восени;
- в районах з більш прохолодним кліматом потрібно висаджувати в кінці квітня або в травні.
Яму для цього сорту слід готують за півроку, якщо посадка запланована на весну, або за 2-3 тижні, якщо будуть садити восени. Між деревами повинна бути дистанція в 3 м між ямами і 5 м між рядами. Бажано враховувати наступні фактори:
- середні розміри ями для саджанця абрикоса Графиня складають від 60 до 70 см в довжину, ширину і глибину;
- на дні ями потрібно розмістити дренаж шаром в 15 см, використовуючи керамзит або щебінь;
- грунт перемішувати з 20 кг перепрілого компосту, внісши в що готується склад 150 г золи, а також 1/4 кг калійних і 1/3 кг фосфорних добрив.
Грунт для абрикоса Графиня повинен мати гарну повітропроникністю, що забезпечить повноцінне постачання киснем кореневої системи деревця, сприяючи його зміцненню і швидкому розвитку.
На дно посадкової ями слід викласти керамзит
Особливості догляду
Коли абрикос посаджений, його необхідно обрізати. Однорічна рослина слід вкоротити на висоті 75 см від землі, а дворічному потрібно зменшити довжину пагонів приблизно на 1/3. Також варто відзначити, що:
- абрикос бажано обрізати не пізніше останньої декади березня;
- формування крони дерев описуваного сорту передбачає вибір разреженно-ярусної форми;
- після того як дерево Графиня початок плодоносити, його потрібно обрізати щорічно, позбавляючись від проблемних гілок, регулюючи кількість і довжину здорових пагонів.
Полив насамперед необхідний в період вегетації. Фахівці радять проводити його тричі:
- під час цвітіння;
- в період максимального розростання пагонів;
- за 15 днів до початку збору врожаю.
Грунт в пристовбурних кіл повинна зволожувати приблизно на 30 см.
Осінній полив, що проводиться за тиждень до перших морозів, передбачає проникнення води на глибину 60 см, за умови, що грунтова волога розташована далеко. Якщо вона знаходиться близько до поверхні, то значення можна зменшити до 40-50 см.
Від підгодівлі безпосередньо залежить не тільки кількість врожаю, але і його якість. Основні добрива, вносити які потрібно через 2-3 роки з моменту посадки дерева:
- азотні сполуки (40 г на 1 кв. м, під час і після цвітіння);
- 40% калійна сіль (50 г на 1 кв. М, в період дозрівання фруктів);
- перепрілий гній (раз в 2 роки, близько 5 кг на 1 кв.м);
Є сенс використовувати комплексні препарати, що містять бор, залізо, марганець та інші необхідні абрикосу мікроелементи.
Щоб молоде деревце не мерзли, на зиму його накривають дерев’яним конусом, загорнутим грубої міцної тканиною (мішковиною), присипають грунтом.
Молоде дерево слід укутати на зиму
Захворювання і шкідники
Список основних хвороб:
- Клястероспоріоз (дірчастий плямистість), який стосується листя, гілки та плоди абрикоса. Характерні симптоми хвороби – це інтенсивне виділення камеді з місць, порушених патогенною мікрофлорою, і поява пустот на листках (дірчастим). Протидія клястероспоріозу передбачає повне видалення уражених гілок, плодів і листя, а також використання 1% розчину мідного купоросу, нитрафена і препарату «Топсин-М».
- Моніліоз, що характеризується появою опіків і світло-сірих подушечок і приводить до поразки всього дерева, в тому числі його плодів. Для боротьби застосовують фунгіциди: «Хорус», «Мікосан-В» і 1% розчин бордоською рідини. Все, що було уражено інфекцією, потрібно зібрати і спалити.
- Цитоспороз. Від цієї напасті, що приводить до потемніння і засихання абрикосових квіток і листя, можна позбутися за допомогою 1% розчину бордоської рідини. Необхідно позбутися всього, що було уражено грибковою інфекцією.
Попелиця найчастіше атакує цей сорт. Для боротьби з нею використовують інсектициди ( «Фуфанон», «Фитоверм» і «Карбофос»), якщо дерево ще не початок плодоносити. В інших випадках позбутися від попелиці допомагають засоби, що володіють лужною реакцією і різким запахом: мильні настої часнику, тютюну або цибулі. Якщо абрикосове дерево потерпає від нашестя гусені, то раціональніше скористатися такими препаратами, як «Хлорофос» або «Інта-Вир».