Опис і характеристики популярних видів запашної і корисною м’яти

м'ята в садуМ’ята відома давно і повсюдно. Пряна трава має масу корисних властивостей. Її використовують в кулінарії, народній і науковій медицині, парфумерії. У м’яти 42 назви гібридних сортів і видів – диких і садових. У цьому матеріалі зібрані найбільш популярні з них, з описом і фото.

М’ята перцева і її різновиди

В саду найчастіше вирощують саме цей вид м’яти. Він виведений штучно в Британії ще 5 століть тому. Багаторічна рослина має такі характеристики:

  • опушені стебла висотою до 1,3 м;
  • яскраво-зелені довгасті листя;
  • лілово-рожеві квіти.

Затребувана не тільки в аптекарських цілях, а й для озеленення ділянки. Тільки раз в 3-4 року плантацію потрібно оновити, інакше втратить декоративність. У цього виду м’яти близько 25-ти підвидів.

Увага! Цвіте м’ята перцева все літо. Рослина є відмінним медоносом і привносить ментоловий присмак в мед.

Перцеву використовують для отримання ефірного масла і ментолу. Ще більше цих речовин можна зібрати при переробці м’яти ментоловою – гібрида перцевої. Сорт низькорослий, темні стеблинки досягають всього 65 см. Щоб листя максимально наситилися потрібними речовинами, в перший сезон слід почекати з їх збиранням 3 міс. З другого року листочки відразу відростають такими, якими необхідно. Висока концентрація і сильний аромат ментолу дали цього виду стійкість до багатьох шкідників і хвороб.

сорту м'ятиперцева

Ще один різновид перцевої – шоколадна м’ята. При хорошому освітленні її листя набуває насичено-фіолетовий забарвлення.

кучерява м’ята найбільше походить за властивостями на перцеву. Інші назви культури – німецька, яра, колосовидная, кучерява. Майже не містить ментол, зате в ній в більшій кількості представлені цінні ефірні масла карвон і ліналоол. Тому рослина цінується вище, ніж м’ята перцева. Крім традиційних сфер застосування кучеряву м’яту використовують в тютюновій і миловарній галузях. Характеристики рослини:

  1. Відноситься до трав’янистих багаторічників.
  2. Досягає 80-90 см у висоту. Стебла – прямостоячі, неопушені.
  3. Листя – довгастої форми, зморшкуваті. Майже не мають ворсистого покриву.
  4. Цвітіння відбувається з початку літа до початку осені. Квіти – лілово-рожеві.

чим корисна м'ятакучерява

Дика, котяча і собача м’ята

Дикий різновид ще називають материнкою, польовий або луговий, материнки. Це низькоросла рослина до 80 см у висоту. Дика м’ята невибаглива. Якщо її досить поливати, вона буде добре рости. Цей вид частіше використовують у фармакології, тому як зміст цінних речовин в ньому вище, ніж у побратимів. Спектр допомоги здоров’ю у м’яти широкий.

Листя у польовий м’яти яйцеподібні, з загостреним кінчиком. Цвітіння відбувається з початку літа до перших осінніх заморозків. У цей період також слід збирати сировину для заготовки. Пелюстки – лілово-рожеві. Материнка на грядці буквально пахне.

Котяча м’ята, котовник або будра отримала своє ім’я через особливого ставлення до неї кішок. На нервову систему цих тварин аромат зелені діє збудливо. Тому чотириногі поруч з нею поводяться досить дивно. Листя у будри формою схожі на пікову масть в картах. Квіти білого або рожевого відтінку зібрані в кисті. Цвіте котовник красиво, а зростає не тільки в садах, а й повсюдно в дикому варіанті.

як збирати материнкуПольова

Бутік плющевидная також по-особливому ароматна. А ось на смак гірка. Саме це властивість зробила собачу м’яту непоганою основою для тонізуючих напоїв. Рослина низькоросла, з повзучими стеблами. Хороший медонос.

М’ята домашня (кімнатна) і лимонна

Кімнатна різновид відмінно підходить для вирощування на підвіконні. Інші назви рослини – плектрантус, мольное дерево. Насправді це далекий родич м’яти. До складу грунту він не вимогливий. Любить велика кількість світла, але без прямих променів сонця. У висоту кущ досягає 150 см.

Увага! Аромат рослини пікантний і нетиповий для м’яти. Вважається, що він може відлякувати комарів та моль.

Як і домашня, лимонна не відноситься до роду М’ята, але входить в той же сімейство. У Росії ця рослина багато хто знає під ім’ям меліса. Інші назви – медовка, медовий черевичок. Характерна особливість – яскраво виражений лимонний присмак. Меліса цінується за свої смакові якості, вона багата каротином, аскорбинкой і ефірними маслами. Цвіте влітку, є чудовим медоносом. Опис різновиди:

вирощування МедівкаМелісса

  • висота – 0,3-1,2 м;
  • стебла – розгалужені, прямостоячі, з дрібним опушенням;
  • листя – яйцеподібні, ворсисті, соковитого зеленого кольору;
  • цвітіння – на протязі всього літа;
  • квіти – блідо-лілові або білі з синім відтінком.

Увага! Це морозостійка культура. Щоб вона безболісно пережила зиму, восени мульчируйте грунт сухим торфом.

Інші різновиди

корейська м’ята, вона ж лофант тибетський і многоколоснік зморшкуватий, – теж не м’ята по ботанічним ознаками, але дуже на неї схожа. На Сході її цілющі властивості ставлять в один ряд з женьшенем. Висота дорослого кущика – не більше 1 м. Він має прямостоячі стебла і досить великі овальні листочки.

Квіти – трубчасті, білі або майже фіолетові, об’єднані в колосовидні суцвіття. Цвітіння припадає на другу половину літа. У цей період рослина пахне неповторним м’ятно-анісовим ароматом. Північне походження зумовило непогану морозостійкість. Рослина витримує до -15 ° C.

Увага! Ефірна олія лофанта має бактерицидні властивості.

особливість м’яти длиннолистной – застосування у виробництві зеленого сиру. Ефірна олія цієї рослини у великій кількості містить речовину пулегон і аскорбінову кислоту. Листи мають приємний аромат і смак, але для цього їх потрібно збирати до цвітіння. Висота рослини – 75 см. Цвіте блідо-ліловими квіточками в кінці літа.

лофант тибетськийкорейська

Имбирная м’ята не володіє охолоджуючим ментоловим ефектом, зате здатна добре заспокоювати нервову систему. Культура виростає до 1 м. Листя частково пофарбовані в жовтий колір. Рослина красиво виглядає в декорі ділянки. Цвіте з червня до середини осені колосоподібними рожевими суцвіттями.

Різновидів багато. Щоб не помилитися у виборі, садіть ту, яка найбільше відповідає вашим потребам. Враховуйте призначення рослини: чи буде воно основою для ліків і фіточаёв, прикрасою двору або пряної і смачною приправою.

Види і сорти корисної м’яти: відео