Ключовим питанням в догляді за виноградом є його захист від шкідників і хвороб. Питання якісного догляду злободенне, адже чимало дачників не знають, як і коли виділити час на догляд за виросла до неймовірних розмірів лозою в червні.
Перед цвітінням і після нього бажано проводити профілактичну обробку
Шкідники і виноград
Незнання часто призводить до того, що всі зусилля марні і доводиться викопувати і позбавлятися від хворого і невдалого винограду.
Виноградник часто стає жертвою таких шкідників:
- мілдью;
- антракноз;
- сіра гниль;
- оидиум;
- комахи.
Для того щоб ефективно посадити і виростити рослину, потрібно підійти до процесу ґрунтовно, ретельно все вивчивши. Час йде і прогрес не стоїть на місці, тому нові способи догляду можуть ефективніше відбитися на усунення ситуації, що склалася. Виноград – не сама вимоглива культура, але виростити красиву і здорову лозу можна тільки озброївшись чималим багажем знань.
Склалася така ситуація, що виноград є інтерес не тільки для людини. Рослина піддається впливу грибкових захворювань і різних шкідників. Тому, посадивши виноград, будьте готові до постійної війні з мікроорганізмами, що псують посадковий матеріал.
Хвороби, пов’язані з грибковим, здатні підкосити весь урожай винограду і привести до втрати куща. Обприскування рослини має здійснюватися регулярно. Самий проблемний період для винограду – це весна і літо. Навесні рослина готується до врожаю, насичується поживними речовинами і вітамінами, а влітку є всі умови для розмноження шкідників.
Обприскувати виноград препаратами можна починати відразу після набрякання бруньок
Можна уникнути надмірних витрат на обприскування і просто купити гібридні стійкі сорти. До них відносяться Кодрянка і Талісман. Але в супутніх розмноженню шкідників умовах навіть гібридні сорти не завжди здатні чинити опір. Кінцевим результатом їх втручання є псування врожаю і втрата частини куща. Тому вкрай важливо обприскати виноград і навесні, і влітку, щоб захистити рослину і зберегти врожай.
Різновид шкідників і хвороб
Серед перших в списку найбільш небезпечних шкідників винограду знаходиться мілдью. Від її вторгнення рослина несе великі втрати разом з садівником. Першою ознакою є блідість в листі і плями жовтого кольору. Відповідні кліматичні умови для розвитку хвороби – волога і похмура погода. В таких умовах на листі утворюється пух. Після закінчення незначного часу уражається вся рослина цілком. Це призводить до втрати квіток, втеч і самих ягід. У весняний період і літній, коли обприскування допомагає захистити виноград від вторгнення шкідливих спор грибка.
Мілдью пошкоджує всі зелені частини виноградної лози: листя, пагони, суцвіття, ягоди і вусики
Наступне по небезпеки захворювання – оидиум. Рослина, що стало жертвою спор грибка, сповільнюється в зростанні і відстає в розвитку. Наступним зовнішнім дефектом стає пошкодження листяного покриву лози. У перший місяць літа виноградник покривається коричневими плямами, що свідчить про сильному розвитку грибка.
В кінцевому рахунку Ви втратите суцвіття, пагони і весь урожай винограду. Неправильний догляд може привести до того, що хворі ділянки на лозі залишаться на зиму і приведуть до відсутності врожаю на наступний рік. Ретельно здійснюйте догляд за посадковим матеріалом.
Оїдіум відрізняється вогнищевим характером поширення, що зумовлено його здатністю накопичуватися на одній рослині винограду
Виноград також стає жертвою антракноза і гнилі. Обидва грибка проявляють себе зовнішніми дефектами на всьому винограднику. Якщо з перерахованими вище захворюваннями можна впоратися, то інфекційне ушкодження кущів можна вивести нічим, допомагає тільки видалення уражених ділянок.
Уражені антракнозом пагони необхідно видалити і спалити
Боротьба зі шкідниками влітку
З мілдью здатні боротися ті препарати, до складу яких входить мідь. До них відноситься відома бордосская рідина або інші спеціальні препарати, які можна придбати в будь-якому профільному магазині. Оїдіум виводять поетапно. Спочатку кущ винограду потрібно обприскувати сірої, використовуючи розпилювачі. Оптимальним часом для обприскування влітку є ранкові і вечірні години.
Якщо Ви не впевнені в пропорціях або займаєтеся виноградом перший раз, то слід використовувати спеціально створені ліки для винограду. Тривалість здійснюваного догляду залежить від ступеня ураження грибком винограду. Якщо виноградник пошкоджений значно, потрібно лікувати його після перших нирок.
Антракноз також виводять бордосской сумішшю. Використання цього засобу для лікування виноградників популярно завдяки його властивостям. Існують спеціальний фунгіциди, які змішують з бордосской сумішшю і нею виноград.
Якщо Ви проводите багато обробок, враховуйте, що не варто переборщувати з кількістю: максимально прийнятну кількість обробок – це чотири за весь період вегетації. У роки з незначними опадами обмежують двома обробками.
Вирішальну роль в догляді грає обприскування перед тим, як наллються листя і в процесі формування лози винограду. Відростки, які виростають на лозі влітку, видаляють до двох листків. Ця обробка проводиться з метою збільшення величини врожайності виноградника. Межа допустимого зростання для лози складає 170 градусів. Це виконують, щоб підготувати виноградник до зими.
У певних пропорціях необхідно обприскати посадковий матеріал органічними добривами. Кінцевий період для обробки рослини є середина липня, коли культура потребує помірного догляді і надлишок приведе до уповільнення зростання і погіршення якостей винограду. Спека – оптимальний період для рясного поливу винограду, який припиняється в кінці липня – початку серпня.
Правильний полив винограду влітку допоможе досягти максимальної продуктивності рослин і повністю розкрити сортові особливості
Влітку особливу увагу приділяйте зовнішньому станом листя. Як тільки Ви виявили зараження виноградника грибком, моментально приступайте до обробки. Але краще робити обробку перш в профілактичних цілях. В ділянці зростаючого рослини видаляйте бур’ян і перекопувати грунт, щоб зробити структуру ґрунту пухкою.
Комахи – це часті гості виноградника, які приходять не без негативного впливу на посадковий матеріал. Тому слід в обприскування включити препарати від комах. Захист посадкового матеріалу від комах важлива, так як плоди їх діяльності часом набагато більше, ніж прояв того ж грибка.
Захист виноградників від шкідників допомагає збільшити шанси вашого врожаю дозріти. Не слід чекати прояву захворювань, проводите обробку заздалегідь, попереджаючи виникнення хвороби і захищаючи рослину від комах. Є чимало спеціальних засобів допомагають захистити рослину від шкідників, які можуть на весь сезон зробити ваш виноградник непривабливим сировиною для них.