Вишня – чудове фруктове дерево, яке при правильному і своєчасному догляді дає відмінний смачний урожай. Але недостатньо лише вчасно здійснювати полив і розпушувати грунт. Потрібно також уважно стежити за станом його здоров’я, щоб при появі тривожних симптомів запобігти неприємним наслідкам. Сьогодні мова піде про найбільш поширених хворобах вишні і про найбільш ефективні методи боротьби з ними (фото- і відеоматеріали додаються).
Основні захворювання вишні і методи боротьби з ними
Найчастіше садівник (навіть досвідчений) виявляє неприємні зміни в стані вишні вже після того, як проявляться симптоми хвороби. Як би там не було, будь-які зміни в зовнішньому вигляді дерева повинні бути ретельно досліджені і виявлені першопричини. А для цього важливо мати уявлення про те, яким захворювань схильна вишня. Розглянемо найбільш поширені з них.
Коккомікоз: симптоми і лікування
Джерело хвороби – сумчастий грибок. Вражає листя дерева – вона покривається червоними плямами. При високій вологості на листках з’являється рожевий наліт. Згодом листя ураженого хворобою дерева всихає і опадає, а саме дерево стає ослабленим і при перших же морозах може загинути.
коккомікоз вишні
Методи боротьби і профілактика:
- весняна обробка грунту і прибирання опалого листя;
- триразове обприскування рослини хлороокісью міді (35 г препарату на 10-12 л води) – в період бутонізації, при цвітінні і після збору врожаю.
Парша: симптоми і лікування
Одне з часто зустрічаються захворювань. На хворих листках і плодах утворюються характерні бурі плями. Листя з часом повністю згортаються, а плоди не дозрівають і просто осипаються.
Методи боротьби і профілактика:
- своєчасна перекопування грунту;
- знищення заражених листів і плодів;
- триразова обробка дерева бордоською рідиною (1%).
Клястероспоріоз (дірчастим): симптоми і лікування
Збудником цього захворювання також є грибок. Один з ранніх симптомів хвороби – поява на листках характерних коричневих плям з рожевою облямівкою. Буквально через тиждень після появи першого симптому на листках з’являються отвори, пізніше листя всихають і опадають. Ягоди також схильні до впливу хвороби: уражені грибком вишеньки починають покриватися пурпуровими плямами і гнити аж до кісточки.
Увага! Одним з можливих первинних ознак дірчастому можна вважати відмирання молодих нирок і квіток.
Методи боротьби і профілактика:
- видалення уражених хворобою частин дерева;
- обробка вишні бордоською рідиною (1%) після відцвітання.
Клястероспоріоз (дірчастим)
Моніліоз (сіра гниль): симптоми і лікування
Уражені гниллю пагони і гілки дерева стають бурими і в’януть. На корі виникають характерні «опіки», а плоди поступово загнивають.
Методи боротьби і профілактика:
- своєчасний і грамотний догляд за деревом;
- знищення плодів і листя, уражених хворобою;
- обприскування дерева бордоською рідиною (1%) відразу ж після закінчення цвітіння.
Гоммоз (камедетечение): симптоми і лікування
Одним з перших симптомів захворювання є витікання камеді зі стовбура і пагонів. Згодом вона застигає у вигляді прозорих напливів. Найчастіше вражає дерева, які злегка підмерзли або хворі грибковими захворюваннями.
Порада. Майте на увазі, що спровокувати розвиток гоммоз може надлишок внесених добрив або вологи.
Методи боротьби і профілактика:
- своєчасний догляд за зростаючим деревом і підвищення його імунітету;
- обробка пошкоджень дерева садовим варом;
- негайне знищення заражених пагонів і гілок.
Гоммоз (камедетечение)
Іржа: симптоми і лікування
Джерело захворювання – грибок, який вражає вишневе листя. Виглядає як помаранчевого нальоту, що утворюється на зворотному боці листя.
Методи боротьби і профілактика:
- знищення уражених хворобою листя;
- обробка дерева розчином мідного хлорокиси до настання етапу цвітіння.
Ознаки нездорового дерева
Щоб запобігти загибелі або пошкодження вишневого дерева, слід періодично оглядати його на наявність ознак хвороби або старіння через неправильні дій по догляду за ним.
Отже, розглянемо найбільш явні ознаки нездорового плодового дерева:
всихання дерева
- Всихання дерева. Це може відбуватися через те, що коренева шийка надмірно заглиблена в землю, і тому починає пріти, або ж дерево уражено короїдом або такою хворобою як Моніліоз.
- Пожовтіння дерева. Це відбувається з кількох причин: поразка грибком; нестача в грунті бору / азоту; підмерзання дерева в холодний період; неправильні поливи; мурашина «діяльність» поблизу дерева.
- Обпадання зелених ягід. Ще толком не дозрілі ягідки можуть обсипатися найчастіше з таких причин: поразка грибком, нестача поживних речовин в грунті; пошкодження кореня дерева; недолік вологи.
- Відсутність врожаю. Якщо ваша вишня не плодоносять, це може означати, що вона недостатньо запилюючи комахами; грунт, на якій вона посаджена, занадто кисла; сорт вишні, підібраний для висадки, виявився невдалий, або ж дерево уражено грибком.
- Осипання листя. Однією з головних причин опадання листя є нестача поживних речовин в грунті. Достатньо лише внести повноцінну підгодівлю і рослина прийде в норму.
- Відсутність цвітіння. Цей симптом вказує на надлишок нітратів, внесених в грунт, або на недостатньо поглиблену (занадто поглиблену) кореневу шийку.
Увага! Якщо у дерева відсутній цвітіння, то іноді це може свідчити про те, що нирки перемерзли. Таке можливо, якщо для посадки був обраний недостатньо холодостійкий сорт вишні.
Ось і підійшла до кінця наша стаття. У ній ви дізналися про найбільш небезпечні захворювання вишневого дерева, а також про те, як з ними боротися. Бажаємо успіху і багатого врожаю!
Хвороби вишні: відео
Хвороби вишні: фото