Щоб безболісно пережити зиму, чорної і червоної смородини необхідна грамотна підготовка. Коректний догляд за ягідним чагарником восени включає обрізку, підгодівлю, обробку грунту і укриття від морозів. Поради фахівців, алгоритм виконання робіт з фото і відео допоможуть вам правильно «відправити» смородину на зимівлю на своїй ділянці.
Особливості культури. Чому важливо готувати кущі до зими
Популярність смородини як ягідної культури пояснюється не тільки її смаковими і корисними властивостями, але і невибагливістю у догляді і продуктивністю. У уважних господарів чагарник живе на ділянці близько 20 років. Турбота включає в себе і допомогу рослині в холодний період. Дослідним шляхом садівники встановили, що в умовах середньої смуги і більше південних регіонах смородина нормально виживає при холодах до -25 ° С, і навіть не потрібно укутування. Сильний і морозний вітер, обмерзання, різкі перепади температур кілька знижують цей поріг терпимості рослини.
Увага! Якщо не проводити підготовку і захист смородини, вона не загине. Але зимові стреси дадуть про себе знати зниженням врожайності. Такі кущі рік від року будуть давати менше плодів і швидше виродяться.
Як провести обрізку смородини
Техніка виконання цієї процедури однакова як для чорної, так і для червоної смородини. Осіння обрізка покращує якість і розмір ягід майбутніх врожаїв. Її проводять відразу після опадання листя гострими садовими ножицями або секатором. Товсті гілки відпилюють ножівкою.
Підготовка до зими допоможе смородині швидко почати активне зростання навесні
Що потрібно видаляти:
- хворі, пошкоджені, почорнілі гілки, віком понад 5 років;
- гілки, ягоди на яких дрібні, – це ознака старості;
- слабкі відростки з малою кількістю розгалужень;
- гілки, що ростуть до середини куща;
- елементи куща, які стосуються або лежать на землі;
- засохлі гілочки і підсихають кінчики старих гілок, для активізації зростання бічних відростків.
Молоді прирости на штамбових гілках укоротите на 1/3. В цілому серед гілок основної частини чагарника садівники рекомендують залишати 3-5 старих і кілька нових. Якщо так надходити кілька років поспіль, то вийде естетичний і красивий кущ.
Порада. З нульових річних пагонів потрібно залишити 3-4 найбільш міцних. Хіба що зріжте їх верхівки. Решта подровняйте за рівнем грунту.
Як підготувати грунт для зимівлі смородини. особливості підживлення
Ця культура не потребує хімічної обробки. Перед настанням холодів досить правильно підготувати грунт біля кущів і злегка його удобрити. Обробка грунту потрібна для того, щоб вона відновила свою структуру. Ваше завдання – дати чагарнику дихати і утримати вологу у верхньому шарі грунту.
Порада. Перша міра по боротьбі з шкідливими мікроорганізмами і комахами – спалити опале листя, обрізані частини чагарника і мульчі, яка влітку вкривала корінь. Компроміс – помістити листя в компост, упереміш з гноєм. Таке добриво знищить шкідників в процесі суперечки.
Підготувати ґрунт під смородиною можна за допомогою таких заходів:
Молодий кущ смородини
- Перекопка. Рослині потрібно глибоке перелопачування, якщо грунт дуже щільний або мулистий. В іншому випадку можна перемішати тільки верхній шар.
- Розпушування. В межах крони чагарника можна заглиблюватися більше ніж на 8 см. Ризикуєте пошкодити тонкі усмоктувальні корінці. Трохи віддалік від смородини можете поглиблювати граблі до 15 см. Процедура також допомагає боротися з паразитують мікроорганізмами в кореневій системі.
- Мульчування. Організуйте нову мульчу товщиною від 10 см. Застосовуйте торф, компост, лушпиння соняшнику, прілого тирса і т.п. Це допоможе рослині зберігати вологу і послужить додатковим захистом коріння від морозів.
Порада. Різану солому краще не використовувати в якості мульчують матеріалу – її аромат приваблює гризунів.
Після механічної підготовки грунту можете підгодувати рослина. З мінеральних добрив доречно використовувати калійні і фосфорні, без азоту в складі. Також вітається внесення органічних підгодівлі. У них теж є азот, але він не потрапить в рослину раніше весни, оскільки ще не встигне перепреть.
Як зробити укриття для смородини
Процедура завершує передзимових підготовку смородини. Завдання садівника – не стільки накрити її теплоізоляційним матеріалом, скільки максимально пригнути гілки в землі. Цей захід вбереже рослина від холодного вітру і наблизить в грунті – джерела тепла. Пригнути чагарник можна так:
- Закопати. За аналогією з одним із способів укриття винограду, гілки смородини присипають шаром грунту близько 10 см. Це дозволить рослині перечікувати морози навіть в -35 ° С. Однак стежте, щоб грунт не промерзла, тому що в такому випадку чагарнику буде нічим дихати.
Підготовка куща смородини до укриття
- Придавити. Зручно використовувати хвилясту черепицю. Акуратно зафіксуйте верхівки на землі, не перетискаючи сам стебло. Використовуйте кілька невеликих вантажів, збираючи гілки в пучки по 2-4 штуки. Не можна притискати металевими виробами.
- Застосувати утеплювач з невеликою кількістю мінеральної вати. Укутувати потрібно кожну гілку. Не можна використовувати поліетилен і інші матеріали, які перешкоджають циркуляції повітря. Це найбільш ефективний спосіб проти сильних морозів.
Прибрати вкривають матеріали необхідно з настанням перших весняних відлиг. Не затягуйте з цим, інакше стебло не встигне прокинутися, нирок з’явиться менше, урожай знизиться. В цілому, осінній догляд за смородиною нескладний і базується на трьох китах. Вони послужать запорукою успішного літнього плодоношення чагарнику.