Особливості мигдалю трехлопастного

Мигдаль трилопатевий відноситься до роду сливовий. Плоди мигдалю, які помилково називають горіхами, насправді кістянки з неїстівним околоплодником.

мигдаль трилопатевий

Мигдаль трилопатевий володіє дуже красивими квітами

Трилопатевий мигдаль має безліч найменувань – луізеанія, Афлатун, амігдалопсіс Ліндлея, трехлопастная або махрова слива. Це дуже гарний чагарник, під час цвітіння нагадує японську сакуру. Луізеанія часто вирощують як декоративну рослину.

Зовнішній вигляд луізеанія

Мигдаль трилопатевий потрапив в Європу з Китаю давно, але до цих пір є екзотичною рослиною. Це пов’язано з його незвичайним зовнішнім виглядом:

  1. Розлогі гілки спрямовані в різні боки.
  2. Максимальна висота 3 м.
  3. Листя зібрані в пучки по 3-4 штуки. Їх форма нечітка, нагадує лопаті, завдяки цьому рослина отримала свою видову назву.
  4. Квітки розпускаються парно, мають різні відтінки рожевого – світло-рожевий, темно-рожевий, малиновий. Їх розмір близько 2 см.
  5. Плоди округлої форми, їх діаметр менше 1 см.
  6. Насіння трудноотделімой від околоплодника, рельєф поверхні кісточки виражений слабо.

На одному і тому ж дереві зустрічаються квітки різного відтінку. Період цвітіння починається в перших числах травня, триває 14-20 днів. Квітки опадають, коли з’являються перші листя.

луізеанія

Луізеанія виростає до 3 метрів у висоту

Сорти трехлопастного мигдалю

Сорти мигдалю можуть відрізнятися зовнішнім виглядом квіток, силою зростання, термінами цвітіння і плодоношення.

Найбільший інтерес для садівників представляють наступні:

  1. Полону. Невисокий чагарник з розлогою кроною. Квіти рожеві. Цвітіння починається в травні, триває 14 днів. Листя блідо-зеленого кольору. Кістянка округла, сплюснута, темно-бордова.
  2. Київський. Чагарник великого розміру, у висоту досягає 3,5 м. Квіти темно-рожеві, великі, дуже ароматні, з’являються на початку травня. Період цвітіння триває тиждень.
  3. Веснянка. Декоративний сорт. Деревце заввишки зростає до 3 м. Квітки великі, розпускаються густо, мають м’який рожевий колір, виділяють дивовижний аромат. Період цвітіння до трьох тижнів.
  4. Пам’яті Махмета. Декоративна різновид, має великі тілесні квітки.
  5. Танюша. Квітки цього сорту густомахрові і мають закручені пелюстки.

Вибір сорту залежить від уподобань і призначення рослини. Якщо воно потрібно для прикраси ділянки, краще вибрати акуратні декоративні рослини. Їх кроні можна додати штамбову форму. Трилопатевий мигдаль прикрасить будь-яку ділянку.

мигдаль Веснянка

Мигдаль Веснянка – декоративна різновид

Місце для посадки

Посадка і догляд – два ключових поняття, які визначають стан рослини. Щорічне цвітіння і плодоношення залежить від посадкового місця.

Що потрібно враховувати при посадці махрового мигдалю:

  1. Рослина любить світло, але не переносить протягів. Місце на ділянці повинно бути відкрито сонячним променям і захищене від вітру.
  2. Характер грунту значення не має, але краще віддати перевагу родючому грунту.
  3. Якщо планується посадка декількох рослин, відстань між ними має бути близько 1-2 метрів. У дикій природі мигдалеві дерева ростуть через 5-7 метрів один від одного.

Мигдаль буде добре рости в регіоні зі стабільним кліматом. Холодну зиму він переносить добре, а ось часті відлиги і заморозки може не пережити. Якщо вибрати правильне посадочне місце, вирощування мигдалю не завдасть клопоту.

Як доглядати за мигдалем

Мигдаль махровий- дуже невибагливий вид мигдалю. Доглядати за ним нескладно:

  1. Рясний полив, якщо рослина посаджено в супесь або піщаний грунт. Помірний полив, якщо мигдаль росте в грунті з великим вмістом глини. Не можна, щоб коренева шийка була залита водою. Оптимальний обсяг води для одного деревця – 10 л.
  2. Регулярне розпушування грунту. Пухка земля добре пропускає повітря.
  3. Добриво грунту навесні і восени. Навесні в воду додають азотні добрива – аміачну селітру (20 г на 10 л води), сечовину (10 г на 10 л води). Використовують коров’ячий гній. Восени рослина підгодовують калієм і фосфатом. Кожен квадратний метр обробляють 20 г подвійного суперфосфату і калію сірчанокислого.
  4. Обрізка сухих, млявих, уражених шкідниками пагонів. Зайві і хворі гілки виснажують рослину. Квітучі пагони можна зрізати для прикраси будинку.

Недостатній полив призводить до того, що утворюється мало квітів. Надмірна вологість ґрунту стає причиною загнивання коренів.

У зимові морози, при різких осінніх або весняних заморозках у мигдалю часто вимерзають бруньки й кінчики пагонів. Захистити пагони від цього допоможе прищипка. Соковиті кінці прищипують в останніх числах липня.

Калійні добрива

Калійні добрива підходять для підгодівлі мигдалю

Розмноження махрового мигдалю

Луізеанія розмножують кількома способами:

  • щепленням (використовується найчастіше);
  • насінням;
  • порослю;
  • живцями;
  • відводками.

Для щеплення в якості підщепи підходять інші види мигдалю, але краще використовувати зимостійкі рослини сімейства Сливові – слива, вишня, алича, терен. В якості прищепи вибирають прямий втечу, у якого розвинені очі. Листочки акуратно видаляють з прищепи, залишаючи коротенькі черешки. Щеплення проводять навесні або в серпні.

Втеча підщепи потрібно очистити від бруду і пилу. Трохи вище кореневої шийки кору розрізають у формі букви Т, з прищепного втечі відрізають щиток (смужка кори з ниркою і тонким деревним шаром). Щиток поміщають під кору, так щоб нирка і черешок залишилися зовні, закривають краю розрізаної кори. Місце щеплення закріплюють клейкою стрічкою.

Якщо процедуру проводили навесні, фіксацію послаблюють (якщо нирка залишилася зеленої, а черешок самостійно відпав). Після серпневої щеплення, стрічку потрібно залишити, а місце щеплення прикопати грунтом. Навесні саджанець звільняють.

Махровий мигдаль є істинним видом. Тому його можна розмножувати насінням. Їх сіють в грунт навесні. Перед посадкою проводять стратифікацію – насіння тримають 90 днів в холодильній камері.

махровий мигдаль

Махровий мигдаль можна розмножувати насінням

Хвороби луізеанія махрової

Мигдаль трилопатевий відносно стійкий до дії шкідників (тля, грибки сірої гнилі, синиці).

Сіра гниль – дуже небезпечне захворювання. Захиститися від нього можна тільки правильним доглядом. Пошкоджені гілки регулярно обрізають, не можна залишати їх під деревом. Потрібно стежити, щоб не утворювалися мішечки спороношения, інакше сіра гниль пошириться на інші садові культури.

Старі дерева потрібно захистити від сливового короеда. Він прогризає тунелі, роблячи рослина вразливим до дії цвілевих грибків. Для захисту стовбур обробляють сумішшю вапна і глини. Робити це потрібно на початку весни, коли встановиться тепло.

Гілки мигдалю повинні вільно провітрюватися. Не можна, щоб луізеанія росла поруч з іншими плодовими деревами. Якщо ця умова не дотримана, рослина може захворіти дірчастій плямистістю.