Особливості обрізки туї в осінній період

догляд за туямиТуя – вічнозелене хвойна рослина, яке часто зустрічається як в міському ландшафті, так і на невеликих заміських ділянках. Чагарник невибагливий в догляді і має безліч садових форм. Для збереження зеленої маси рослина потребує регулярній стрижці. Далі обговоримо, коли проводиться обрізка туї, за яких погодних умовах варто виконувати процедуру восени і якого алгоритму дій при цьому дотримуватися.

Основні завдання та порядок обрізки

Обрізка туї допомагає одночасно вирішити кілька завдань. По-перше, вона потрібна для того, щоб підтримувати естетичність рослини. З цією метою проводиться ліквідація відмерлих, висохлих і уражених паразитами ділянок. Грамотна обрізка зміцнює гілки і активізує їх зростання в правильному напрямку. При цьому не спотворюється зовнішній вигляд хвої і її структура.

По-друге, в ході процедури кроні надається певна форма, що дозволяє реалізувати декоративне призначення дерева. Якщо своєчасно видаляти хворі гілки, листя стане багатшим, а рослина отримуватиме більше поживних речовин і корисних мінералів.

По-третє, маніпуляція послужить відмінною профілактикою захворювань і негативного впливу шкідників. Обрізка туї успішно використовується в якості одного з методів позбавлення від паразитуючих організмів.

як доглядати за туями

Для того щоб результат підстригання туї був максимально ефективним, рекомендується дотримуватися наступного алгоритму дій:

  • ретельно оглянути кожен фрагмент туї;
  • сформувати попередню форму;
  • вирізати зів’ялі, хворобливі на вигляд, дефектні гілки;
  • прорідити гілки у внутрішній частині куща, забезпечивши рослині оптимальний повітрообмін;
  • зрізати верхню частину листя;
  • обстригти пагони минулого року, закріпивши створену форму.

Порада. Перш ніж зробити перший зріз, потрібно вивчити схему розташування гілок на туї, а також чітко визначити вектор напрямку втечі. Якщо гілки тягнуться вгору, зріз робиться на зовнішній нирці, якщо ж вони приспущені – на внутрішній.

Рекомендації по створенню правильної форми

Найбільш поширені три форми обрізки туї. Топіарне стрижка у вигляді довільних фігур дозволяє експериментувати, фантазувати на тему створення нових моделей зелених скульптур. Її можливо виконати на будь-який росло туї. Куляста обрізка крони у вигляді кола здійснюється з використанням каркаса. Така форма виглядає просто, але стильно. Спіралевидної форми можна добитися і без заготовок.

Порада. Виконуючи будь-яку фігурну стрижку, необхідно бути гранично акуратним і уважним, так як є велика ймовірність випадково оголити втечу туї. Подібні наслідки неможливо виправити.

Щоб не погіршити зовнішній вигляд туї під час обрізки, слід врахувати типові помилки, які роблять багато дачників:

  1. Посилена обрізка. Тут діє норма: за один раз не можна обрізати більше третини вегетативної маси дерева.
  2. Створення «залисин» на гілках. Хвойні дерева не здатні нарощувати нову зелень на оголених гілках. Такі пагони засохнуть. як обрізати туюпроцес обрізки
  3. Зрізання пагонів впритул до нирок. Порослі туї зрізаються на висоті в пару сантиметрів над ниркою. Це убезпечить її від всихання, поки буде заростати зріз.

У процесі обрізки туї не обійтися без спеціальних пристосувань:

  • обвідний секатор;
  • сучкорез;
  • садові пила (ножівка);
  • шаблони і заготовки у формі арок, прямокутників і т.д .;
  • шпагат, який визначає рівень освіти листя на туї.

Інструмент повинен бути гострим, зручним, безпечним, не надто важким і стійким до значних навантажень. Його вибір буде залежати від розміру туї, конкретних потреб і цілей садівника.

Увага! За чистотою і заточений інструмент потрібно уважно стежити. Від цього залежить не тільки якість і швидкість обрізки, а й здоров’я самої рослини.

Оптимальні умови для стрижки туї восени і подальший догляд

Обрізати тую можна, починаючи з настання тепла навесні і аж до кінця осені. Виконуючи процедуру восени, слід бути особливо обережним і дотримуватися ряду правил. Тільки в такому випадку процес принесе високу віддачу.

Починати обрізку туї варто тільки в суху погоду, коли температура на термометрі не опускається нижче 4 º С. Бажано, щоб в цей час на вулиці було похмуро. Це допоможе застерегти хвою від сірувато-коричневих і жовтих плям, які можуть виникнути в разі надмірного випаровування вологи через активне сонячного випромінювання.

Обрізати тую напередодні холодів категорично не рекомендується. Інакше є ризик, що обрізані гілки не встигнуть регенерувати. Робити стрижку після дощу теж недоцільно. Такою дією можна спровокувати розвиток різних хвороб і поява шкідливих комах.

формування живоплоту

Після процедури обрізання туї восени дерево перебуває у стресовому стані і схильне до хвороб. У цей період важливо забезпечити йому правильний догляд, який складається з комплексу нескладних заходів:

  • рясний полив – кожної туї потрібно не менше 10 л води;
  • підгодівля – дерево удобрюються перегноєм, торфом, іншими спеціалізованими сумішами (влітку підживлення не потрібна);
  • обприскування стимуляторами росту перед зимою – виконується відразу після стрижки для пом’якшення впливу підстригання на рослину.

Головне достоїнство туї – її невибагливість у догляді і можливість реалізувати різноманітний ландшафт. Важливою складовою частиною догляду за цим вічнозеленим декором є систематична обрізка рослини протягом року. Вона звільнить тую від відмерлих хворих гілок і додасть кроні потрібну форму.

Як обрізати тую: відео