Хоча багато фахівців і досвідчені виноградарі не рекомендую робити пересадку винограду, часто люди стикаються з необхідністю її проведення. У таких випадках важливо дотримуватися ряду правил і вимог, грамотно провести підготовчі заходи і поетапно без помилок перенести кущ на нове місце. Крім основних правил вибору і підготовки куща до пересадки існують приватні відмінності, викликані обраним методом пересадки або переслідуваними цілями. Тільки знаючи всі ці деталі і нюанси, господар винограду зможе грамотно і без проблем зробити пересадку.
Пересадка винограду восени краще
Велике значення на проведення пересадки винограду надає вибір тимчасових термінів. Виділяють два основних періоди – осінь і весна.
Кожен період має свої особливості і відмінності. Осінній період найкращий, з цієї причини варто розібрати його докладніше.
Загальна інформація про пересадку винограду
Пересадка винограду проводиться для досягнення кількох цілей:
- Наявність більш якісного ділянки землі.
- Необхідність «перепланування» виноградника, угруповання кущів по сортам, дотримання необхідних відстаней.
- Передача куща сусідам або іншим людям.
Можна виділити 2 основних способи пересадки винограду:
- З грудкою землі (перевалка).
- З «відкритими» корінням.
Крім того, в якості засобу пересадки часто використовують відведення винограду. Такий метод використовується, коли виноград нудно пересадити на невелику відстань. Він корисний як заповнення зайвого простору поряд з іншими кущами. Але відведення – це самостійний метод, який переслідує самостійні цілі і завдання, його не варто відносити до способів пересадки винограду.
Оголені коріння старого виноградного куща
Загрози для винограду при пересадці
Більш дорослі кущі винограду мають розвинену разросшуюся кореневу систему, з цієї причини при пересадці його важко викопати, а також є високий ступінь ризику пошкодити коріння.
Крім того, чим старше виноград, тим тривалий термін його адаптації на новому місці.
Найкраще вибирати для пересадки кущі в молодому віці, для цього підходять семирічні і більш ранні рослини. Але це не означає, що старі кущі не підлягати пересаджую, переносити на нове місце можна будь-виноград, просто може виникнути набагато більше складнощів, а результат не виправдає очікування.
Велику небезпеку при пересадці винограду представляють всілякі захворювання і паразити, які можуть бути занесені на кущ в результаті проведення процедури.
Така ймовірність зростає через ослаблення куща після пересадки і в період приживання на новому місці.
Треба максимально зберегти коріння винограду
Найбільшу загрозу при пересадці представляє філоксера. Цей вид попелиці розміром близько 1 мм, є дуже небезпечним шкідником для винограду європейських сортів, у яких немає імунітету проти цієї загрози. Філоксера здійснює свою активну життєдіяльність на коренях винограду, харчуючись його соком і вражаючи коріння. Ураження проявляються у вигляді здуття, які призводять до початку процесів гниття. Без вжиття заходів по боротьбі з філоксерою через деякий час її наявність призводить до загибелі рослини. Саме пересадка винограду на нове місце часто стає причиною появи небезпечного шкідника.
Чому проводиться пересадка восени
До переваг осінньої пересадки фахівці і виноградарі відносять такі фактори:
- Набагато простіше вибрати відповідне рослина для пересадки або той кущ, якому потрібно переміщення, ґрунтуючись на «поведінці» в активний весняний і літній період.
- Осінь – період, коли зростає кількість опадів, грунт має необхідної вологістю, що в свою чергу полегшує полив.
- Восени пересаджений кущ в більшій безпеці від надмірного впливу спекотної погоди і палючого сонця, що дозволяє куща легше приживатися.
У південних регіонах, з м’якою зимою, з малою глибиною промерзання грунту, коренева система за холодні місяці починає «освоюватися» і проростати на новому місці.
Термін пересадки восени визначається особливостями клімату в регіоні вирощування.
Головними умовами є: завершення опадання листя, відсутність перших серйозних осінніх заморозків. Цей період припадає на другу половину жовтня.
Підготовка куща до пересадки
Перед пересадкою необхідно підготувати інструмент і інші потрібні предмети і матеріали. До цього переліку мають входити:
- Лопата.
- Секатор.
- Ножик.
- Нова родючий грунт.
- Глина.
- Природні добрива (гній і перегній).
- Хімічні добрива (калійна сіль або деревна зола, суперфосфат, сірчанокислий амоній).
- Жменя насіння ячменю (додається на дно поглиблення, служити відмінним стимулятором приживання і росту рослини на новому місці).
Так як важливим фактором успішної пересадки є стерильність і чистота перед початком процедури потрібно вичистити інструмент, наточити його і обробити дезінфікуючими засобами.
Обрізка винограду перед пересадкою обов’язкове
Секатором підрізають лози на відстані приблизно 20 см від рівня грунту. Залишаються тільки 2-4 рукава. Крім того, видаляються всі довгі пагони, залишаються тільки короткі (по 2 втечі з 3 нирками на кожному рукаві). Всі зрізи обробляються воском.
Навколо куща акуратно прокопується грунт. Відстань має дбати про безпеку більшості коренів. Після цього акуратно поддевается грунт з корінням, і кущ витягується на поверхню.
При способі пересадки без грунту, коріння акуратно звільняються від землі за допомогою дерев’яного кола шляхом поступового і обережного обвалення.
Коли кущ виймуть з землі, його кореневу систему поміщають в глиняний «бовтанку» (суміш води, глини (2 частини або 2 лопати) і гною (1 частина або 1 лопата)), яка за густотою повинна нагадувати сметану. Через кілька хвилин кущ витягується з суміші і акуратно вкладається на підготовлену мішковину або картон. Можна видалити хворі, старі та пошкоджені коріння, але головне залишити в цілісності шпори коріння, підземний штамб і кілька здорових і молодих кореневих груп.
Посадкова яма
Місце пересадки готується заздалегідь, не менше ніж за 30 днів до пересадки. Це повинно бути добре освітлюється простір, захищене від сильних вітрів і протягів.
Крім того, не варто використовувати простір, де недавно ріс інший кущ винограду. Тут грунт виснажена, що не дозволить нормально і повноцінно розвиватися новій рослині. У таких місцях землі дають відпочити не менше двох років.
Розмір ями повинен мати такі розміри:
- довжина і ширина – близько 60 см (при пересадки з «відкритими» корінням), близько 1 метра (при пересадці з грудкою землі);
- глибина – від 0,5 до 1 метра.
Підготовка ями під виноград включає заправку добривом
Така попередня підготовка необхідна для того, щоб поглиблення «посадив» і утрамбовалось. Так легше контролювати рівень підсумкового «залягання» рослини після пересадки. Адже варто розуміти, що порушення глибини розміщення рослини може призвести до поганої і повільної приживлюваності, а також до повної загибелі рослини. Для засипки куща готується суміш свіжої грунту і добрив. Все додавання повинні бути ретельно перемішані з землею.
Безпосередньо перед висадкою на дно ями укладається невеликим шаром глина з землею і піском (можливе застосування щебеню або битої цегли).
Поверх цього шару заносяться добрива, які закриваються тонким шаром свіжої грунту. На одному з країв поглиблення можна підготувати невелику трубу (діаметр – 10-15 см), яка буде використовуватися для подальшого поливу і підгодівлі винограду. Вона встановлюється вертикально під невеликим нахилом.
Процедура посадки методом «відкритих» коренів на новому місці
Процедура висадки куща на новому місці включає кілька етапів.
- На дні підготовленого поглиблення (по середині) насипається невеликий горбок з грунту.
- На горбок акуратно опускається кущ, і ретельно розправляються коріння, так щоб вони облягли створене піднесення.
- Поступово все поглиблення засипається грунтом з акуратним розміщенням коренів на всіх рівнях. Важливо, щоб в землі для засипки не було органічних залишків винограду (кори, листя, корінців).
- Коли коріння повністю засипані землею, проводиться рясний полив водою.
- Через деякий час, коли вода вбралася, можна досипати ще трохи землі. землі.
- Потім знову проводиться рясний полив.
- Кущ засипається, щоб на поверхні залишилися сучки пагонів з 4 нирками.
Полив після пересадки повинен бути рясним
Після пересадки восени кущ на новому місці рясно поливається з періодичність один раз в 6-7 днів. Після пересадки без грудки землі протягом перших двох років не проводиться обрізка, і видаляються всі суцвіття.
Пересадка куща з землею
Найбільш поширений і безпечний спосіб. Використовується для переміщення молодих кущів у віці від 1 до 3 років, так як коренева система дозволяє вилучити її з мінімальними ушкодженнями разом з «рідної» землею. Щоб земля не обсипалася з коренів, можна за кілька днів до проведення процедури, припинити полив куща.
Пересадка з грудкою землі частіше застосовується для молодих кущів
Процедура проводиться в такій послідовності:
- Кущ винограду обрізається так, щоб залишилося тільки 2 рукава з найбільш молодими і здоровими пагонами (потрібно залишити на кожному рукаві 1-2 втечі).
- Кущ акуратно обкопується по колу. У діаметрі вилучається ділянка повинна дорівнювати приблизно 60 см. Коли земля підготовлена шляхом обкопування, кущ вилучається і акуратно переноситься на нове місце.
- У заздалегідь підготовлену яму, яка повинна за своїми розмірами перевищувати розмір кома з корінням винограду, поміщається кущ. Діаметр поглиблення повинен складати близько одного метра. Кущ повинен бути розміщений на новому місці так, щоб він розташовувався на 10-15 см нижче того рівня, який був до пересадки.
- В яму досипається грунт з додаванням добрив.
- Грунт рясно поливається водою.