Декоративні карликові кролики – милі і грайливі домашні тварини. Вони вважаються екзотичними вихованцями, хоча не вимагають складного догляду. Таких кроликів можна вирощувати в умовах звичайної квартири, якщо врахувати деякі нюанси їх змісту.
Опис і особливості тваринного
Декоративні кролики – карликова різновид тварин з масою до 3 кг. Для розведення в домашніх умовах вибирають особин масою 1-2 кг. У кролів коротка шия і тільце (до 34 см), міцні ноги і широка грудка. Тіло вкрите м’якою, блискучою шерсткою. Голова кругла, лоб широкий.
За один пологи самка приносить 4-5 малюків. Середня тривалість життя кроленят – 5-7 років, а при ідеальних умовах декоративний кролик проживе до 12 років. Терміни залежать від породних особливостей, харчування та умов утримання. Добре на здоров’я потомства впливає рухливий спосіб життя. Хоча б годину в день тварина потрібно випускати з клітки і давати час на розминку і прогулянки в просторій кімнаті, вранці або ввечері. Також можете вивести вихованця на ремінці подихати свіжим повітрям у двір.
Карликові кролики охайні, не виробляють багато сміття. За власною шубкою вони доглядають самостійно, а ось купатися не люблять. Без крайньої потреби до такого догляду краще не вдаватися. Також кролики піддаються дресурі. Малюк буде відгукуватися на своє ім’я, вивчить розташування лотка для випорожнень. Він запам’ятовує господаря і буває досить слухняним.
Увага! Ще одна особливість декоративних кроликів – слабкий хребет. Побагато тискати їх не бажано. На руки слід брати вкрай обережно.
Різновиди карликових кролів
Серед приватних заводчиків затребувані такі кімнатні породи кролів:
- Голландський. Задня частина тіла, лапи, мордочка, вуха і очі мають один окрас, інша частина тулуба – інший. Колірних комбінацій порядку 20. Маса – близько 2 кг.
голландський
- Кольоровий карлик. Виростає до 1,5 кг. Виглядає короткошерстих грудку з короткими вушками. Виведено близько 60 мастей таких кроликів. Дуже популярна біле забарвлення.
кольоровий карлик
- Голландський висловухий. Вушка у цієї породи короткі і опущені. Тварини малі навіть в порівнянні з іншими карликовими різновидами.
голландський висловухий
- Карликовий баран. Теж висловуха порода. Назву отримала від форми голови: широкого чола та великих очей. Один з найбільш сміливих декоративних кроликів.
карликовий баран
- Лисий карликовий. Тулуб цих звірків покрито густим довгим ворсом. Маса – до 1,3 кг. Забарвлення – коричнево-рудий в різних варіаціях.
Лисий карликовий
- Левова головка. Довгошерста порода з обрамляє мордочку гривою. Забарвлення буває найрізноманітнішою. Маса тіла досягає 1,5 кг.
левова головка
Зміст звірка в квартирі
Насамперед підберіть правильний будиночок для кролика. Йому потрібна простора клітка, площею від 60х80 см. Тільки в цьому випадку тварина реалізує природну межу – рухливість, а також збереже здоров’я опорно-рухової системи. Інші вимоги до кліті:
- Надійний замок. В іншому випадку кролик може вибратися зі свого будинку і напустував в кімнаті.
- Міцна решітка. Мешканець постійно буде намагатися вирити нірку або наточити різці про прути.
- Підстилка із соломи, сіна або великих тирси.
- Затемнена зона. Ще одна характеристика декоративного кролика – лякливість. Різкий шум або руху людини провокують його шукати притулок. Тому злегка прикрийте один з кутів клітини.
- Іграшки – м’ячі, коробочки, палички.
Увага! Клітку слід купувати до придбання вихованця. Якщо малюк хоч день проведе у вільному вигулі по квартирі, то привчити його до власного будиночка буде набагато складніше.
Поставте кліть в спокійному місці вашого житла. Протяги різко протипоказані, але приплив свіжого повітря необхідний. Під час провітрювання виносьте пухнастиків в іншу кімнату. Власники карликових кролів не рекомендують ставити клітку з вихованцем в спальні. Вухаті є нічними тваринами і виробляють в цей час доби досить багато шуму.
Увага! Кроликів категорично не можна селити поруч з гризунами.
Кролики стійко переносять холоду. Їх будова тіла і шерстка допомагають пережити навіть -20 ° С. А ось високі температури загрожують проблемами із самопочуттям тварин. У спеку і духоту вихованці стають млявими і неактивними. Один із способів поліпшити їх стан – постійно протирати вушка змоченою в холодній воді ганчіркою. Якщо уникнути сонячного або теплового удару не вдалося, зверніться за допомогою до ветеринара.
Годування та лікування вихованця
У зоомагазині є великий вибір спеціальних кормів. Вивчіть склад: в сумішах повинні бути кукурудза, пшениця, овочі і зелень. Дотримуйтесь рекомендації щодо дозування корму відповідно до віку та маси тіла. Покладіть в годівницю кролика звичайний крейда і гілочки плодових дерев. Про них він буде точити зуби.
Порада. Самостійно зробіть раціон кролика. Використовуйте натуральну їжу: траву і листя.
Іноді кролики хворіють. Від неправильного догляду або харчування у малюка може статися:
- здуття живота;
- пронос;
- застуда;
- кон’юнктивіт;
- тепловий або сонячний удар.
Ці неінфекційні хвороби цілком виліковні в домашніх умовах. Перша міра – очищення і стерилізація клітини і її вмісту. Друга – діагностика і чітке дотримання інструкцій по лікуванню. Щоб уникнути рецидиву, потрібна тільки сувора профілактика.
Увага! З вірусних захворювань поширені миксоматоз і кокцидоз. Вони часто протікають безсимптомно, складні або не піддаються лікуванню. Деякі можна запобігти тільки профілактикою.
Гігієна і прогулянки тваринного
Поїлку і годівницю кролика миють кожен день. Чистити саму кліть можна рідше. 1-2 рази на місяць протирайте її дезінфікуючими засобами, а потім обполіскуйте. Так само обробляйте іграшки, інвентар та інші предмети всередині неї. Точна періодичність подібної генеральної чистки залежить від конкретного випадку і визначається ступенем забруднення.
Інші нюанси гігієни:
- У домашніх умовах кролик не зможе самостійно точити кігтики. Це робить власник спеціальними щипцями.
- Довгошерсті породи потребують розчісуванні. Придбайте в зоомагазині спеціальну гребінець.
Під час прогулянки по кімнаті кролику теж потрібні іграшки для своїх різців. А ось кімнатні рослини, взуття, проводи й подібні предмети приберіть зі шляху ушастика. Він захоче випробувати їх зубками і ризикує завдати шкоди собі та майну. На волі кролик охоче погризёт і крейда. Тим більше, він для нього корисний.
Увага! Пухнастого мешканця можна привчити до лотка всередині клітини. Але не бачачи свого туалету, вихованець може залишити екскременти де завгодно.
Подорож кролика на вулиці повинно проходити строго на повідку. В іншому випадку легкий переляк змусить вихованця тікати світ за очі. Малюка легко втратити в траві або заростях. Вибирайте спокійні місця. Чи не гуляйте під час дощу або під жаркими сонячними променями.
Декоративні кролики найчастіше доброзичливі і товариські. Вони можуть стати хорошими друзями дитині. Важливо лише організувати для вухатих правильні умови життя.