Особливості розмноження волоського горіха

Вирощування грецького горіха не викликає складнощів у дачників. Він не вибагливий у догляді і рідко страждає від шкідників. Але важливим є питання: як розмножується волоський горіх? Можна розмножувати культуру насінням, живцюванням і отводкой, але через свого повільного зростання, першого врожаю доведеться чекати не менше 6 років.

Вирощування грецького горіха

Вирощування грецького горіха – нескладне завдання

Кожен з варіантів розмноження має свої особливості. Деякі з них більш результативні, інші ж – клопітно і малоефективні. Щоб виростити здорове дерево, слід розібратися, яким способом буде зручно розмножувати культуру.

Особливості розмноження волоського горіха

Найбільш часто у вітчизняних умовах вирощують фундук і волоський горіх. Ці культури спокійно переносять холоду і не вимагають особливого догляду. Головне, щоб температура взимку не падала нижче 20 ° C. Розмноження волоського горіха людині складно контролювати. Прищеплення живцями рідко дає результати, та й самостійне (вегетативне) розмноження без допомоги людини неефективно. Навіть насіння, які дерево викидає восени, вимагають витримки в певних мікрокліматичних умовах. Якщо ж цього не зробити, морози знищать шанс культури на розмноження.

Волоський горіх має і чоловічі, і жіночі цвітіння, які з’являються на дереві в різний час. Досягти успіху в розмноженні можна тільки при правильній висадці рослин з різним циклом цвітіння. Складність визначення цих особливостей і виконання інших селекційних вимог роблять розмноження горіха важкоздійснюваним завданням.

Окрему увагу варто приділити щепленню волоського горіха. З дорослими деревами досягти зрощення черешків і материнського підщепи дуже складно. Найчастіше все відбулося після третьої спроби. Виною цьому швидка окислюваність зрізів дерева. Молоді саджанці більш податливі, з ними менше проблем.

Сережки волоського горіха

Чоловічі і жіночі суцвіття з’являються на горісі в різний час

Підготовка насіння горіха до посадки

Розмноження насінням – складний процес, який забирає багато сил і часу. Вибір посадкового матеріалу важливий в приживлюваності сорти і його плодючості. Горіхи ля посадки беруться тільки від здорового сильного дерева. Воно повинно щорічно давати врожай не менше 20 кг в місцевих кліматичних умовах.

Ядра насіння повинні легко віддалятися при надрізі. Коли шкірка стає м’якою і легко злазить з горіха, то зібраний матеріал слід:

  1. Розкласти на горизонтальній поверхні для дозрівання під сонцем.
  2. Через 5-7 днів перекласти горіхи під навіс на сітчасті стелажі ще на кілька діб.
  3. Зібрати посадковий матеріал і занести його в приміщення. Подальше підсушування проводиться в сухому місці при температурі повітря 18-20 ° C.

Посадкою займаються в осінній і весняний період. Щоб насіння рівномірно пустили паростки, проводять стратифікацію.

Процедура не складна, але тривала. При температурі повітря 0-5 ° C горіхи стратифікують до 100 днів. А при температурі 18-20 ° C – до 30 днів. Найпоширеніший спосіб – витримка в піску. Горіхи закопують в ньому до того часу, поки не проб’ються паростки.

Пікіровка сіянців більше підходить для приватних нечисленних насаджень. Замість піску використовується низинний торф, в який горіхи укладають одним шаром. При температурі 18-20 ° C стратифікація проводиться від 25 до 35 днів. Якщо почати пікіровку в середині березня, то паростки проклюнутся вже на початку квітня.

Стратифікація волоського горіха

Стратифікація волоського горіха проводиться до появи перших паростків

Особливості посадки насіння

Посадка горіховою культури має свої особливості, які пов’язані з різною формою і розміром посадкового матеріалу. Після витримки горіхів в піску або торфі до їх проростання приступають до посіву в штучних умовах:

  1. Вибрати ділянку з родючим грунтом, прогрітій до температури не менше 10 ° C.
  2. Підготувати лунки. Відстань між посівним матеріалом – 10-20 см.
  3. Великі горіхи закопати на відстані 10-12 см від поверхні, а дрібні і середні – на 7-9 см.

Процес отримання морозостійких паростків тривалий і складний. До пересадці у відкритий грунт приступають не раніше ніж через 2 роки. Іноді саджанці містяться окремо до 5-7 років. Стежити за деревами протягом такого тривалого часу в підвалі, теплицях дуже складно.

Не можна забувати, що не всі паростки досягають зрілості. При правильному догляді до пересадки збережуться від 70 до 90%. А якщо саджанці витримують в підвалах тільки одну зиму, то цей показник стає ще менше. Навіть піврічного рослина, посаджене у відкритий грунт навесні, рідко встигає зміцніти до наступних сезонним похолодань. У живих залишаються тільки найсильніші дерева волоського горіха.

Саджанець волоського горіха

Саджанець волоського горіха висаджується у відкритий грунт через 2 роки від появи на світло

Щеплення волоського горіха

Розмноження волоського горіха може проводитися методом щеплення. Найкращий спосіб – річна окулірування. В якості основного прищепного матеріалу використовують нирку горіха, але через її великих розмірів збільшують щиток кори. Тільки так нирка забезпечується потрібною кількістю вологи і поживних елементів. Прищеплюємо рослина тільки в тепличних умовах, обмотавши місце з’єднання поліетиленовою плівкою.

Слабкий імунітет окуліровать саджанців вимагає додаткових заходів. До настання осінніх холодів дерево не встигне достатньо зміцніти, тому його слід викопати і перемістити менш суворі кліматичні умови: температура повітря не повинна падати нижче нуля. Навесні саджанець повертається на своє основне місце.

Промислове вегетаційного розмноження волоського горіха

Поява жіночих і чоловічих квіток на дереві і їх кількість безпосередньо впливають на якість побегообразования. Визначення статевої періодичності можна використовувати в промислових цілях. Дерева волоського горіха на полях розмножуються природним чином – самозапилення. Від людини залежить тільки правильний вибір посадкового матеріалу з збігом періоду цвітіння різної статевої періодичності культури.

Сад волоських горіхів

Волоський горіх в саду розмножується самозапиленням

Вегетаційний розмноження насінням буде ефективно тільки при масових насадженнях, де виконані особливості правильної посадки:

  1. Готують до посадки сорти з однаковою тривалістю цвітіння.
  2. Сорти, які викидають першими жіночі квітки, чергуються з чоловічими.
  3. Самоплодние сорти (самопильні) мають у своєму розпорядженні рівними насадженнями.

Саме правильна розсадження дерев і тривалість цвітіння грають головну роль в розмноженні культури. Особливості вегетаційного періоду впливають на якість врожаю, смак горішка і товщину шкаралупи. Деякі сорти мають велику популярність в промислових посадках, т. К. Пізніше плодоношення завжди більше і якісніше, ніж раніше, що пов’язано це з періодом весняних заморозків. Ранній горіх часто потрапляє під згубний вплив холодів. Пізніше запліднення настає в найбільш сприятливих для рослини умовах.

Про те, як прищепити горіх, замислюються сучасні вчені. У промислових цілях набирає популярність мікророзмноження. Його основа – вирощування клітин рослини шляхом мікроклонального соматичного ембріогенезу.

Горіх при створенні певних умов проліферуючим, створюючи рослинні клітини, подібні власним. Таке спосіб розмноження дозволяє зберігати рідкісні вимираючі культури, запобігаючи їх зникнення.